NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Kosik, Rafał - "Różaniec"

Kress, Nancy - "Próba ognia"

Ukazały się

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1


 Bardugo, Leigh - "Język cierni"

 Orbitowski, Łukasz - "Exodus"

 Kossakowska, Maja Lidia - "Zakon Krańca Świata", tom 2 (wyd.3)

 King, Stephen & Chizmar, Richard - "Pudełko z guzikami Gwendy"

 Pilipiuk, Andrzej - "Norweski dziennik 3: Północne wiatry" (twarda)

 Duncan, Alexandra - "Głęboka próżnia"

 Weir, Andy - "Artemis"

Linki
Avangarda 2009 oczami Tigany

Na początek słów kilka wyjaśnienia. Tegoroczna Avangarda była pierwszym konwentem, w którym miałem okazję uczestniczyć, stąd też nie będę nawet próbował robić porównań do innych tego typu imprez. Nie jest też moim celem szukanie dziury w całym – ot, garść subiektywnych spostrzeżeń i obserwacji na temat samej imprezy i jej organizacji.
Na Avangardzie pojawiłem się już w czwartek, przy czym nie obyło się bez pewnego zgrzytu w kwestii noclegu. Razem z kolegami postanowiliśmy zatrzymać się w akademiku Żwirek – niestety na miejscu okazało się, że o konwencie nikt nie słyszał, a wolnych miejsc jest jak na lekarstwo. Na szczęście udało nam się wytargować ostatni pokój i ruszyć w kierunku miejsca organizacji konwentu. Tu druga uwaga, tak zachwalany przez organizatorów autobus nr 525 może i jeździ po Warszawie, ale zdecydowanie nie w okolicach akademika. Dla „tubylców” znalezienie odpowiedniego środka transportu pewnie nie sprawiłoby większego kłopotu – gorzej z przyjezdnymi. W końcu jednak dotarliśmy do Ziemi Obiecanej.

Dawaj mały!

I od razu miłe zaskoczenie. Procedura zapisu na konwent przebiegła bardzo szybko i można było zacząć się delektować kolejnymi punktami programu – a było ich naprawdę sporo. Na Avangardzie zjawiła się czołówka polskich pisarzy fantastycznych, do tego mnóstwo osób związanych z RPG, karciarzy, miłośników „Star Wars” i „Star Treka”. Wybór był naprawdę duży i nieraz trzeba było się solidnie zastanowić przed podjęciem decyzji, którą prelekcję odpuścić, a na której zagościć. Inna sprawa, że pomimo otrzymania planu szkoły, znalezienie poszczególnych sal nie było sprawą łatwą. Zdarzały się sytuacje, że trzeba było pobłądzić ładnych parę chwil, by dotrzeć do celu. Sprawę znacznie uprościło zamknięcie górnego korytarza, ale nastąpiło to dopiero w sobotę. Szkoda tylko, że samo odnalezienie punktu docelowego nie było równoznaczne z tym, że dana prelekcja czy konkurs będzie miała miejsce. Jak wynika z moich obserwacji i rozmów z innymi uczestnikami, niektóre z zaplanowanych spotkań się nie odbyły. Powody były różne: od kłopotów prelegentów z dojazdem, poprzez przełożenie prelekcji na święty nigdy, aż po niespodziewane odwołanie przyjazdu. I tu nie mam żalu. Zdarzały się jednak sytuacje, sam brałem udział w jednej z nich, kiedy na konkurs nie dotarła ekipa organizatorów z Avangardy.

Andrzej Zimniak

Spotkania były bardzo ciekawe i stały na dobrym poziomie. Być może miałem szczęście, ale nie trafiłem na ewidentnie słabą prezentację (a byłem na około dwunastu). Jednym z ciekawszych punktów Avangardy był dla mnie wykład „Tradycyjna magia słowiańska w postsowieckiej kulturze popularnej” pani Zuzanny Grębeckiej. Kto by się spodziewał, że na Białorusi można spotkać szeptunów w prawie każdym mieście, a rzucanie tam uroków to chleb powszedni. Nie mniej interesujące były prelekcje Anny Brzezińskiej (o śmierci w średniowieczu) czy Jacka Piekary (poświęcona procesom czarownic). Wydaje mi się jedynie, że dla gości tego kalibru warto byłoby przygotować jednak nieco większe sale, bo te, w których spotkania się odbywały, pękały w szwach, a równocześnie większa sala świeciła pustkami. Organizatorzy mieli też kłopot z dostarczeniem odpowiedniej ilości sprzętu multimedialnego, stąd kilka spotkań musiało odbyć się bez pokazu slajdów czy filmów.
To jednak drobiazgi, które nie mają zasadniczego wpływu na ocenę całej imprezy. A ta jest wysoka. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i pomimo kilku zgrzytów udało im się zapanować nad konwentem. Kilka ciepłych słów należy się także samym pisarzom, którzy nie stawiali się ponad fanów – zawsze mieli czas by porozmawiać czy podpisać książkę. Pozostaje mi tylko życzyć, by przyszłoroczna Avangarda była co najmniej równie udana.

Zdjęcia pochodzą z fotorelacji sporządzonej przez Krzysztofa Kozłowskiego.


Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2009-08-02 18:49:02
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Tigana - 15:48 04-08-2009
toudi 21 pisze:A prelekcja Sedeńki ? Ciebie chyba zirytowała bo zrobił ci smaka na niektóre pozycje.

Zirytował jak zirytował - raczej wywołał uśmiech na twarzy. Troszkę dziwnie jest słuchać o kolejnych planach wydawniczych w sytuacji, kiedy Solaris ma rozpisany harmonogram już na 2-3 lata.

toudi 21 - 15:24 04-08-2009
Wiem wiem ;)
A prelekcja Sedeńki ? Ciebie chyba zirytowała bo zrobił ci smaka na niektóre pozycje.

Tigana - 10:38 04-08-2009
Nie byłem na Przybyłku więc nie mam zdania w tym temacie :wink:

toudi 21 - 09:02 04-08-2009
Generalnie zgadzam się z Tiganą. Może inne prelekcje bardziej mi się podobały ( jak te Marcina Przybyłka ) ale ogólnie zgoda.

Cała relacja tutaj

http://toudi.bloog.pl/

Komentuj


Konkurs

Wykraj "Tekst" Glukhovsky'ego


Artykuły

Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem


 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e04)

Recenzje

Tregillis, Ian - "Wyzwolenie"


 Adams, Douglas - "Restauracja na końcu wszechświata. Życie, wszechświat i cała reszta"

 Chima, Cinda Williams - "Zaklinacz ognia"

 Gaiman, Neil - "Księga cmentarna"

 Carroll, Sean - "Nowa perspektywa. Pochodzenie życia, świadomości i Wszechświata"

 Butcher, Jim - "Zdrajca"

 Nagata, Linda - "W stronę mroku"

 Golden, Christie - "Arthas. Przebudzenie króla Lisza"

Fragmenty

 Aaronovitch, Ben - "Szepty pod ziemią"

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1 #1

 Bourne, J.L. - "Więcej niż wygnanie"

 Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Ciężko być najmłodszym"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Kisiel, Marta - "Dożywocie"

 Kańtoch, Anna - "Niepełnia"

 Hudner, Kennedy - "Cel uświęca środki"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2017 nast.pl     RSS      RSS