NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Siła złego na jednego"

Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

Ukazały się

Mammay, Michael - "Przestrzeń"


 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Duncan, Emily A. - "Niegodziwi święci"

 Wlazło, Alicja - "Iskra"

 Lisińska, Małgorzata - "Bajki krasnoludzkie"

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Bonowicz, Karina - "Nie wywołuj wilka z lasu"

 Mróz, Remigiusz - "Echo z otchłani"

Linki

Riordan, Rick - "Złodziej pioruna"
Wydawnictwo: Galeria Książki
Cykl: Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy
Tytuł oryginału: The Lightning Thief
Data wydania: Maj 2009
ISBN: 978-83-9257-968-7
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 400
Cena: 34,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005
Tom cyklu: 1Riordan, Rick - "Złodziej pioruna"

Mitologia grecka od zarania kultury europejskiej stanowiła źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń twórców. Tak powstawały przepiękne rzeźby, arcydzieła malarstwa, wybitne dzieła literackie. Z czasem jednak mity spowszedniały, a antyczni bogowie i herosi zeszli z piedestału „sztuki wysokiej” by stać się częścią popkultury. Komiksy, kreskówki, telewizyjne seriale. W ten nurt idealnie wpisuje się "Złodziej pioruna" Ricka Riordana, książka, która otwiera serię opowieści o Percym Jacksonie.
Główny bohater to klasyczny przykład dziecka powodującego ból głowy u nauczycieli. ADHD, dysleksja oraz umiejętność ciągłego wpadania w kłopoty sprawiają, że Percy nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej. Jednak wyrzucenie z kolejnej szkoły to nic w porównaniu z wiadomością, że jest się herosem – w dosłownym tego słowa znaczeniu. W dodatku poszukiwanym przez antyczne potwory. Jedynym wyjściem jest ucieczka na Wzgórze Herosów – letniego obozu dla potomków greckich bogów.
Czytając „Złodzieja piorunów” nie sposób uciec od analogii z serią przygód o Harrym Potterze. Część z nich wynika z korzystania ze wspólnego wzorców – klasycznej historii o sierotce, która odkrywa prawdę o swoim przeznaczeniu i teraz musi wypełnić misję przez duże „M”. Inne jednak wydają się celowymi zapożyczeniami.
Pierwsze co rzuca się w oczy, to sama idea obozu dla boskich potomków, która mocno przypomina Hogwart. Co prawda tutaj zajęcia trwają głównie przez wakacje, ale podobieństwo jest uderzające. Innym przykładem jest przydział dzieci do domków w zależności od rodzica. Młodzi herosi oczywiście ze sobą rywalizują i chociaż nie grają w Quidditcha, to opisana w książce walka o chorągiew spełnia podobną funkcję. Dziwna zbieżność dotyczy też najbliższych przyjaciół Percy’ego i Harry’ego: nad wyraz rozsądna dziewczyna Annabeth/Hermiona i nieco fajtłapowaty chłopiec Grover/Ron. A kimże jest ojczym głównego bohatera, „Śmierdziel” Gabe, jak nie jednoosobową kopią rodzinki Dursley’ów? Idąc tym tropem – czy postać mądrego i wyrozumiałego Chejrona nie przypomina pewnego dyrektora szkoła magii? Zabrakło chyba tylko jakiegoś złośliwego nauczyciela – inna sprawa, że kierownik obozu w postaci Dionizosa skutecznie to rekompensuje. Sporego podobieństwa można także doszukać się w tworzeniu postaci głównego protagonisty – znów nie wymawia się jego imienia, a wszelkie ostrzeżenia są bagatelizowane. Powyższa wyliczanka nie oznacza jednak, że „Złodziej pioruna” to nic innego jak Harry Potter w antycznych szatach.
Największą różnicę stanowi koncepcja świata – u Riordana świat antyczny i rzeczywisty są ze sobą mocno związane, wręcz współegzystują. Wiele postaci mitologicznych żyje wśród nas – niby w klasycznych dla siebie rolach (Charon-portier), ale z drugiej strony unowocześnionych. Ciut pod tym względem przypomina to „Amerykańskich bogów” Gaimana. Warto również dodać, że wielu spośród współczesnych herosów odegrało wielką rolę w historii – taką postacią jest chociażby Jerzy Waszyngton, którego matką była sama Atena1). Pomysł bardzo ciekawy, ale wydaje mi się, że autor mógłby go dopracować – zabrakło trochę miejsca dla dobrych bogów czy klasycznych bohaterów. Ciekawe jak oni urządzili się w naszym świecie. Spodobał mi się również pomysł z patentami na magiczne artefakty – magiczna baseballówka niewidka czy buty „Nike” z prawdziwymi skrzydłami.
Zazgrzytał mi za to dość mocno zaakcentowany amerykański punkt widzenia. Przykładowo, jedyni wspomniani współcześni herosi pochodzą z USA – o innych nacjach nie ma ani słowa. Z kolei siedziba bogów, Olimp, znajduje się w „sercu kultury zachodu”, czytaj: na szczycie Empire State Building w Nowym Yorku. Stara Europa została ukryta za zasłoną milczenia.
Reasumując – „Złodziej pioruna” powinien trafić w gusta młodych czytelników, którzy do tej pory zaczytywali się w przygodach Harry’ego Pottera. Podobny typ bohatera, zbliżona fabuła, charakterystyczne wątki. Jeśli dodamy do tego zbliżającą się premierę filmu, to kto wie, może już niedługo czeka nas „percymania”?


1) A wydawało mi się, że Atena była przedstawiana w mitologii jako wieczna dziewica.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2009-07-29 18:54:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wojnę makową"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"


 Moore, Stuart - "Marvel X-Men: Saga Mrocznej Phoenix"

 Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno"

 Schwartz, Alvin - "Upiorne opowieści po zmroku"

 Neiderman, Andrew - "Adwokat diabła"

 Corey, James S.A. - "Wzlot Persepolis"

 Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"

 King, Stephen - "Instytut"

Fragmenty

 Jabłoński, Witold - "Popiel"

 Headley, Maria Dahvana - "Dziedziczka jeziora"

 Mortka, Marcin - "Żółte ślepia"

 Schwab, V.E. - "Vengeful. Mściwi"

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS