NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wells, Martha - "Protokół buntu. Strategia wyjścia"

Dashner, James - "Dziedzictwo labiryntu"

Ukazały się

Kade, Kel - "Smoki i demony"


 antologia - "Felix, Net i Nika. Fantologia"

 antologia - "PoznAI przyszłość"

 Maszczyszyn, Jan - "Mare Orientale"

 Watson, Ian - "Pozoranci"

 Galina, Maria - "Wilcza Gwiazda. Ekspedycja"

 Galina, Maria - "Patrzący z ciemności"

 Żelkowski, Marek - "Siewcy niezgody"

Linki


SFFiH #44 - omówienie numeru

Czerwcowe „SFFiH” to pierwszy numer wydany ze znaczkiem Fabryki Słów. Zmiany, które zaszły w czasopiśmie można, dosłownie, nazwać kosmetycznymi. Zmieniła się czcionka (większa, ale zarazem bardziej czytelna), podrasowano szatę graficzną (ilustracje), mamy więcej reklam (głównie pozycji z FS), wrócił komiks (na razie „Gajowy Nikitycz” górą). Nie uległa za to zmianie sama zawartość – na czytelników czekają cztery opowiadania oraz blok publicystyczny.
„Lwów” to standardowy utwór Andrzeja Pilipiuka. Niezły pomysł (poszukiwanie tajemniczej maszyny w powojennym Lwowie), szybko prowadzona akcja, jednowymiarowi bohaterzy i zero głębszej refleksji. Zarówno wielbiciele, jak i krytycy „Wielkiego Grafomana” powinni być w pełni usatysfakcjonowani.
Ciekawie wypada debiut na łamach SFFiH Marty Kisiel. Jej gorzko-ironiczna opowieść „Przeżycie Stanisława Kozika” w odróżnieniu od prozy Pilipuka zmusza do chwili refleksji. W końcu, jak wynika z utworu, nie tak trudno jest zostać żywym trupem.
„Taan-He” N. Garczyńskiej to historia schyłku tytułowej cywilizacji, która na skutek politycznych intryg, a także ludzkich ambicji stoi na progu rewolucji. Na uwagę zasługuje konstrukcja opowiadania; jego fabuła została rozpisana na dwa wątki. Pierwszy opowiada o ostatnich dniach Taan-He; w drugim, tysiące lat później, szkolna wycieczka zwiedza pozostałości zapomnianej kultury i próbuje zrozumieć przyczyny jej zagłady. Ciekawszy, moim zdaniem, jest właśnie ten drugi wątek. Być może to moje skrzywienie zawodowe, ale tworzenie przeróżnych koncepcji i teorii na podstawie poszlak i fragmentów wiedzy o przeszłości niesie w sobie coś magicznego.
Zaskakuje Rafał W. Orkan. Jego „Dzień tonącego wstydu” stanowi odskocznię od dotychczasowej twórczości – zamiast utworu z pogranicza fantasy i SF, otrzymujemy rasowy horror. Na początek plusy – Orkan po raz kolejny udowadnia, że świetnie buduje klimat i tworzy rozbuchane dekoracje. Minus – fabuła jest na tyle zagmatwana (szczególnie końcówka), że mimo najszczerszych chęci do końca nie jestem w stanie powiedzieć, o co chodzi w tym opowiadaniu.
Honoru działu publicystyki broni tandem Żelkowski & Żwikiewicz (dysputa na temat najnowszej powieści Marka Oramusa) i Feliks W. Kres (o szukaniu dziury w całym, czyli nadinterpretacji dzieł pisanych). Ciekawe czy w najbliższym czasie wrócą teksty Adama Cebuli i Tomasza Bochińskiego?



Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2009-06-10 11:26:27
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Wiedźmiego króla"


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Salik, Magdalena - "Wściek"


 Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

 Sherriff, R.C. - "Rękopis Hopkinsa"

 Kelly, Greta - "Lodowa Korona"

 Harpman, Jacqueline - "Ja, która nie poznałam mężczyzn"

 Baldree, Travis - "Księgarnie i kościopył"

 Herbert, Brian & Anderson, Kevin J. - "Dziedzic Kaladanu"

 Lee, Fonda - "Dziedzictwo jadeitu"

Fragmenty

 Marryat, Frederick - "Statek widmo"

 Kluczek, Stanisław - "Zamek Gardłorzeziec"

 Pettersen, Siri - "Srebrne Gardło"

 Wyndham, John - "Dzień tryfidów"

 Wells, Martha - "Wiedźmi król. Witch King"

 Howey, Hugh - "Zmiana"

 Silverberg, Robert - "W dół do ziemi" (Wymiary)

 Niven, Larry & Pournelle, Jerry - "Pyłek w Oku Boga"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS