NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Kres, Feliks W. - "Szerń i Szerer. Zima przed burzą"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi", część 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi"
Data wydania: Marzec 2009
ISBN: 978-83-7574-019-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 205
Liczba stron: 432
Cena: 29,99 zł
Seria: Asy polskiej fantastyki



Kańtoch, Anna - "Przedksiężycowi", część 1

Po lekturze pierwszego tomu „Przedksiężycowych” odpowiedź na pytanie, czy ta historia warta jest uwagi, brzmi: jeszcze nie wiadomo.

430-stronicowa powieść jest zaledwie preludium większej całości. Anna Kańtoch oprowadza czytelnika po świecie rządzonym przez Przedksiężycowych, opisuje społeczeństwo Lunapolis i kreśli sylwetki bohaterów, których rola w głównym wątku pozostaje niewiadomą. Książka nie tyle opowiada, co buduje scenerię pod opowieść, która ma się w niej rozegrać. Gdyby szukać tu zawiązania akcji, trzeba by zajrzeć na ostatnie strony, tuż przed rozczarowująco nagły napis: „koniec tomu pierwszego”.

Fabuła, pozbawiona solidnego rozwinięcia i zakończenia, jest raczej zbiorem epizodów, którym sens nada dopiero ciąg dalszy. I choć wydarzenia układają się w kilka spójnych wątków, które można śledzić bez trudu, czytelnik czuje się rozczarowany, gdy część z nich pozostaje zawieszona w próżni, nie wpadając w główny nurt opowieści.

Jeśli ktoś lubi zwiedzać fantastyczne światy, niedostatki fabuły wynagradzać może świat przedstawiony – kilkuwarstwowa rzeczywistość, kult sztuki i talentu, inżynieria ciała i duszy, utopijne miasto wybrańców i jego mroczny rewers.

Od kiedy Anna Kańtoch opuściła świat Domenica Jordana, stałym kierunkiem jej literackich wędrówek stały się pogranicza światów. W takim właśnie krajobrazie umiejscowione były i ostatnia powieść („13. anioł”), i nominowane do Nagrody Żuławskiego opowiadanie „Światy Dantego”. W twórczości Kańtoch na dobre rozgościły się też poważniejsze tony – motywy eschatologiczne i teologiczne, antyutopijne refleksje, studium ludzi i społeczeństw postawionych w obliczu sytuacji ostatecznych.

Niestety, im poważniejsza tematyka i im dłuższa forma, tym proza Anny Kańtoch wydaje się słabsza. Perfekcyjne kryminalne zagadki z opowiadań o Domenicu Jordanie mogły bawić najbardziej wybrednych czytelników. Sprawne rzemiosło, zwarta forma, intrygujący klimat i zaskakujące zakończenia poszczególnych epizodów czyniły z tej prozy idealne czytadło, któremu smaku dodawała odrobina niedopowiedzeń, wynikająca z fragmentarycznej wiedzy o głównym bohaterze i świecie, w którym żył.

W dłuższej formie opowieści Kańtoch opisy stają się wyczerpujące, świat – szczegółowo zilustrowany, a bohaterowie i kierujące nimi motywy – aż nadto przejrzyści. I, niestety, jak na dłoni widoczne stają się wszystkie niedociągnięcia. Obrazowi społeczeństwa dziesiątkowanego przez kolejne Skoki brakuje wiarygodności, a psychologia postaci starannie omija wszelkie aspekty życia w utopijnym, totalitarnie rządzonym świecie. Brakuje tajemnicy i napięcia zdolnych przykuć uwagę, a rozciągnięta na setki stron akcja niczym nie zaskakuje.

Z dzisiejszej perspektywy „Diabeł na wieży” i „Zabawki diabła” stanowią pełnię talentu autorki. „Przedksiężycowi” stanowią kolejną fazę, po której – pozostaje mieć nadzieję – czeka nas owej pełni powrót.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-05-16 23:41:58
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS