NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Iglesias, Gabino - "Diabeł zabierze was do domu"

Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

Twardoch, Szczepan - "Przemienienie"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dębogóra
Data wydania: Marzec 2008
ISBN: 978-83-88482-99-1
Oprawa: miękka
Format: 14,0x20,0cm
Liczba stron: 284
Cena: 29,90 zł



Twardoch, Szczepan - "Przemienienie"

Ostatnia powieść Twardocha przeszła zupełnie niezauważona. Fandom uznał ją za dzieło gatunkowej zagranicy, a zagranica wolała przemilczeć powieść, która w oczy kole.

W literackim światku normalnego kraju „Przemienienie” powinno odbić się szerokim echem – tym szerszym, że mocna rzecz, jaką jest „Przemienienie”, podana została w sensacyjnej formie o dużej sile rażenia, nie stawiającej czytelnikom żadnych barier, równie dobrze przyswajalnej bez względu na poziom literackiego wyrobienia i zainteresowania historią PRL.

O ile doskonały „Sternberg” Twardocha trudno było docenić bez odwołania do historycznego podtekstu, ideowego i politycznego dylematu, który nadawał mu dramatyzmu, o tyle „Przemienienie” można z równą satysfakcją czytać na różnych poziomach. Dla jednych będzie wciągającym sensacyjnym czytadłem, któremu unikalnego smaku dodają PRL-owskie realia i niebanalna teoria spiskowa, dla innych będzie próbą literackiego zmierzenia się z problematyką, z którą na innych obszarach boje toczą ksiądz Isakowicz-Zaleski czy profesor Zybertowicz.

I to właśnie ta druga płaszczyzna sprawia zapewne, że powieść Twardocha okazała się niewygodna. Pokazała bowiem ten kawałek komunistycznej rzeczywistości, o którym współczesne elity próbują zapomnieć, a ponadto podważyła kilka troskliwie podtrzymywanych antylustracyjnych dogmatów.

Świat komunistycznych służb to świat w krzywym zwierciadle. Jak w soczewce skupia się w nim beznadzieja totalitarnej wizji, która, zburzywszy miniony ład, nie oferuje nic w zamian. Prowincjonalna komórka bezpieki, dobrze oddająca ideowy klimat całego środowiska komunistycznych oligarchów, w hedonistycznych uciechach i radykalnej „ideologii bezideowości” do złudzenia przypomina ostatnie sceny orwellowskiego „Folwarku zwierzęcego”, czyli, jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało, odurzone władzą świnie, które już widzą, że nie udało się i nie ma odwrotu do byłego świata leżącego w gruzach, a jednocześnie nie chcą jeszcze widzieć, że przed nimi i w nich rozciąga się tylko pustka, ślepa uliczka historii.

W postrewolucyjnym świecie pustkę po tradycyjnych wartościach zajmują ich karykatury – lojalność wobec resortu i kolegów kompensuje naderwane więzy rodzinne, patriotyczna służba Polsce ustępuje przed służbą instytucji, a emocjonalne dziury po braku normalnego, sensownego życia, łata się wódką, dziwkami i pieniędzmi, o jakich przeciętny Polak nawet nie marzy. Wyjątkiem zdawać się może Drzewiecki, który roztacza ojcowską opiekę nad swoim resortowym wychowankiem, ale i jego postawa kryje mroczne tajemnice.

„Przemienienie”, mimo przytłaczającego, szarego klimatu epoki i smutnego obrazu ludzi uwikłanych w totalitaryzm, zdaje się jednak nieść pewną dozę optymizmu i wiary w człowieka, który, niezależnie od tego, jak boleśnie upada i błądzi, zawsze ciąży jednak ku prawdzie, dobru i wolności.

Dla poszukiwaczy smaczków, aluzji, intelektualnych gier i historii wplótł autor w fabułę więcej atrakcji – jest i ideologia barona Evoli, i studium psychopatycznej osobowości, i fabularne kuksańce pod adresem artystycznych elit, i nazwiska znane z historii, i niepowtarzalne obrazki – jakże egzotycznej z dzisiejszej perspektywy – PRL. Wszystko to podlane sosem sensacji w niczym nieustępującej najlepszym dziełom Volkoffa.

Szkoda tylko, że ta mocna, odważna i najzwyczajniej wciągająca powieść wpadła między księgarskie półki – i z jednej strony przeszła niezauważona w rodzinnym środowisku literatury fantastycznej, a z drugiej – nadepnęła na odcisk głównonurtowym środowiskom, które wolały odwrócić wzrok i jej istnienie przemilczeć…



Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2009-02-17 22:22:57
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Ł - 20:54 19-02-2009
Myślę że termin totalitaryzm stosowany wobec PRL trąci nadużyciem. Recenzja ciekawa, w połączeniu z moimi doświadczeniami z Twardochem, zachęca do sięgnięcia po książke.

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS