NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie. Opowieści z meekhańskiego pogranicza"

Corey, James S.A. - "Wrota Abaddona"

Ukazały się

Antologia - "Za tamą"


 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"

 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

LinkiNowa Fantastyka 12/2008 - omówienie numeru

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.

Z końcem roku „Nowa Fantastyka” tyje z miesiąca na miesiąc. Grudniowe wydanie udziela odpowiedzi na pytanie, czy rację miał sceptyczny śp. Kisiel („ilość, psia kość, nie przechodzi w jakość”), czy też może jednak w sedno trafili towarzysze Marks i Engels?

W dziale zagranicznym zabrakło zapowiadanego Hala Duncana, a w zastępstwie wystąpili Darko Macan, Jeffrey Thomas, Paul Park i David Zbiral. Pierwszy w krótkiej opowiastce o niezbyt rezolutnym bydle rozważa wpływy płci pięknej na rozwój cywilizacji i kultury. Drugi kreśli przerażającą wizję świata „po klonowaniu”, którego estetyka przypomina chwilami podniesione do kwadratu dzieła von Hagensa. Trzeci pisze o kuracji emerytowanego wojskowego, a czwarty gawędzi o bohaterze na modłę Buffy lub innego postrachu wampirów.

W dziale prozy polskiej prym wiedzie obszerny Ekumenizm Jakuba Nowaka – rzecz porównywana do nagrodzonego przed rokiem Karnawału. Proza to ciężka i wymagająca, a bezlitosne utrudnianie czytelnikowi życia nie może nie przywodzić na myśl twórczości Jacka Dukaja. Jakkolwiek wyeksploatowany czytelnik może stwierdzić, że mu się nie podobało, nie może jednak odmówić Nowakowi rozmachu wizji i stawiania ambitnych literackich celów.

Znacznie lżejsza w odbiorze jest natomiast Sprawa rodzinna Tomasza Kołodziejczaka – solidnie podszyta ironią opowieść o specyficznej detektywistycznej fusze. Kontrowersje może budzić pewien aspekt fabuły, nazwijmy go „zakończeniem o dość otwartym charakterze”, ale całokształt wydaje się ze wszech miar poprawny. Dział prozy zamykają trzy miniatury – Zima Zofii Beszczyńskiej, Wróż Artura Wierzchowskiego (ciekawy choćby z uwagi na pewien dylemat – godzien tragedii antycznej) i Szklana góra Marcina Podlewskiego.

Wraz ze wzrostem objętości, przybyło publicystyki. Są szkice o Supermanie na jego 70 urodziny1), o gwiazdkowych motywach w kinie grozy2), kultowym Miasteczku Twin Peaks3) i międzywojennej twórczości Jana Karczewskiego4) (zabawne, jak interesujące są regularnie publikowane szkice o zapomnianej i trącącej myszką literaturze sprzed wieku, której najpewniej nie da się dziś czytać, a czytać o niej – jak najbardziej!).

Są, tradycyjnie, recenzje kinowych premier, filmów wydanych na DVD i komiksów. Ponadto redakcja zrecenzowała tym razem aż 16 pozycji książkowych i gdyby w nadchodzącym roku wytrwała w tej pracowitości, najważniejszy polski periodyk o fantastyce miałby szansę, by recenzenckim spojrzeniem objąć całość, a nie tylko wąski wycinek rynku literatury fantastycznej, jak to miało miejsce dotychczas.

W felietonach powiało nudą – nawet znana pisarska swada Jarosława Grzędowicza nie ożywiła jego rozważań nad językiem literackim, a Marcin Przybyłek, przykładający psychologię społeczną do literackiego światka, ożywić felietonu swadą nawet nie próbował. To, co jeszcze zostało po zwiększeniu objętości, zutylizowano kiepskimi komiksami, ale zastrzegam, że dezaprobata niżej podpisanego ma charakter czysto subiektywny; jak to ostatnio zasłyszałem w telewizji – „nie moja estetyka”.

Rzecz to banalna, że pewne rzeczy podobają się jednym mniej, a innym bardziej. Warto nadmienić, że – tradycyjnie na koniec roku – zarówno entuzjaści, jak i malkontenci mogą wyrazić swoją opinię o zawartości pisma. Ci, którzy nie głosują, nie mają racji, a więc trzeba zagłosować i tym samym zyskać moralny mandat do narzekania przez kolejne 12 miesięcy.1) Dziadek ze stali – 70 lat Supermana, Przemysław Mazur

2) Upiorne Boże Narodzenie, Bartłomiej Paszylk

3) Miasteczko z drugiej strony, Łukasz Żurek

4) Tajemniczy pisarz z lamusa, czyli bakcyle i roboty, Agnieszka Haska, Jerzy StachowiczAutor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-12-10 20:27:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Miasto Złomu"


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Stephenson, Neal & Galland, Nicole - "Wzlot i upadek D.O.D.O."


 Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"

 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

 King, Stephen - "Uniesienie"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS