NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bester, Alfred - "Gwiazdy moim przeznaczeniem" (Wehikuł czasu)

Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Simak, Clifford D. - "Stacja tranzytowa. Rezerwat goblinów"
Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Way Station. The Goblin Reservation
Data wydania: Sierpień 2008
ISBN: 978-83-7590-013-2
Oprawa: twarda
Liczba stron: 424
Cena: 44.90 zł
Rok wydania oryginału: 1963 i 1968Simak, Clifford D. - "Stacja tranzytowa. Rezerwat goblinów"

Do grona klasyków science fiction według wydawnictwa Solaris dołączył kolejny autor. Simak, mając na koncie sporo książek wydanych w Polsce na początku lat dziewięćdziesiątych, dziś jest już prawie całkiem zapomnianym pisarzem. Dwie powieści wznowione przez Solaris w jednym tomie to doskonała okazja by nadrobić zaległości i ocenić autora.

Akcja „Stacji tranzytowej” rozgrywa się gdzieś na amerykańskiej prowincji, jednak mało kto podejrzewa, jak dużej wagi są wydarzenia rozgrywające się pośród lasów i farm. Prawie nikt też nie podejrzewa, że wyglądający na trzydzieści lat farmer Enoch Wallace jest cztery razy starszy. Niektórzy jednak są zaintrygowani tajemnicą tego samotnika i próbują dociec prawdy – jak na przykład CIA, szczególnie po tym, co znaleziono w jednym z grobów nieopodal jego farmy. W tej sprawie wiele rzeczy wykracza poza ziemskie rozumowanie.
Nie zdradzę wielkiej tajemnicy (wszak wystarczy, że czytelnik spojrzy na okładkę), jeśli powiem, że Wallace w tajemniczy sposób jest związany z kosmitami. I to nie z jednym gatunkiem, a jego dom to właśnie tytułowa stacja tranzytowa dla wielu galaktyk.
Wspaniały tekst. Przede wszystkim pomysłowy. Opisując delikatnie zarys fabuły, trudno uchwycić masę pobocznych wątków rozgrywających się wokół głównej osi fabuły. W dość krótkiej „Stacji tranzytowej” Simak zawarł wiele motywów duchowych, domysłów na temat losu cywilizacji i natury ludzkości, a także człowieka jako takiego – z jego samotnością i potrzebą miłości. Widać typowe „zimnowojenne” obawy o dalsze losy ludzkiej cywilizacji, widać też, szczególnie w zakończeniu, duży optymizm.

Drugi tekst zawarty w książce, „Rezerwat goblinów”, jest niestety wyraźnie słabszy. W tym świecie obok zaawansowanej technologii umożliwiającej podróże międzyplanetarne i podróże w czasie, żyją istoty znane z bajek: wróżki, trolle i gobliny – wszystkie potrafiące posługiwać się magią.
Powieść nie zachwyciła mnie głównie ze względu na fabułę. To, co jedni nazwą w pozytywnym znaczeniu słowa czymś „zwariowanym”, dla mnie okazało się niedopracowanym ciągiem wydarzeń pełnym nielogiczności. Mam wrażenie, że tekst był pisany przez Simaka na kolanie – autor opracowawszy pewną wizję świata, nie miał czasu lub chęci, aby porządnie przemyśleć koncepcję fabularną. Przez to wydarzenia z „Rezerwatu…” często następują po sobie na zasadzie deus ex machina i prawie przez całą powieść wyraźnie widać nić (a właściwie grubą linę), którą autor prowadzi bohaterów do rozwiązania zagadki. Postacie wpadają na różne rozwiązania, prawidłowo łącząc ze sobą na pozór niepowiązane fakty i prawie bezkrytycznie przyjmują wydarzenia rozgrywające się wokół. Zarzuty te nie dyskwalifikują jednak „Rezerwatu…” całkowicie – tekst sprawia wrażenie przyzwoitego, nie całkiem poważnego czytadła.

Simak pisze dość specyficznym stylem, co zauważalne jest szczególnie w „Stacji tranzytowej”, napisanej niespotykanym, dość archaicznym i ciężkim językiem. Mimo fabularnie rozrywkowego zabarwienia, nie znajdziemy tu na szczęście nazbyt lekkiej, mknącej na złamanie karku narracji.
To science fiction stare, ale na pewno nie przedawnione – mimo że poszczególne rekwizyty trącą myszką, całość, ze względu na wyżej wymieniane zalety, ma swój niezaprzeczalny urok. Mnie przypomina to trochę książki Jamesa White’a o „Szpitalu Kosmicznym” – znajduję tu podobną radość w kreowaniu kolejnych ras i wrzucaniu do fabuł niespotykanych przedmiotów, podobny jest duży optymizm w przedstawianiu obcych – rzadko można spotkać „tych złych”, zwykle są to istoty sympatyczne, bardziej od ludzi… humanitarne.
Książkę warto przeczytać. Przede wszystkim dlatego, że to sympatyczna literatura – pogodna i wciągająca, z pewnością gwarantująca rozrywkę, a także „coś więcej”. Niektórych odstraszyć może cena – warto jednak zwrócić uwagę, że to połączone twardą oprawą dwie powieści, które wielu innych wydawców spokojnie wydałoby w osobnych woluminach. Dwie powieści, które pomimo pewnej dzielącej je przepaści jakościowej, są bardzo dobrym przykładem science fiction jakiego dzisiaj się już nie pisze. A szkoda.


Autor: Vampdey


Dodano: 2008-12-07 22:01:57
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS