NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ryan, Anthony - "Królowa ognia"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Ziemkiewicz, Rafał A. - "Czas wrzeszczących staruszków"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Maj 2008
ISBN: 978-83-7574-012-7
Oprawa: miękka
Format: 125×195mm
Liczba stron: 480
Cena: 29,99Ziemkiewicz, Rafał A. - "Czas wrzeszczących staruszków"

„Czas wrzeszczących staruszków”, nowa książka autora „Pieprzonego losu kataryniarza”, „Walca stulecia” czy też „Ogni na skałach”, jest jego kolejnym publicystycznym osiągnięciem. Od pewnego czasu Rafał A. Ziemkiewicz skupia się bardziej na publicystyce, w której wyraźnym elementem jest polityka. Znając życiorys pisarza – kiedyś członka Unii Polityki Realnej – można się spodziewać, że nie jest to ostatnia rzecz tego typu w jego pisarskim dorobku.

„Czas wrzeszczących staruszków” to swoiste podsumowaniem dwóch lat rządów PiS-u w koalicji i bez koalicjantów, opozycyjnej działalności PO, SLD i innych opozycyjnych partii i środowisk. Przede wszystkim jednak książka rzuca światło na polską codzienność, zarówno na tę, która minęła, jak i tę, która nadal jest naszym udziałem.

Przeciętny czytelnik może być nieco zaskoczony publicystyką Ziemkiewicza. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że autor ma i potrafi przedstawić często inne niż powszechnie obowiązujące w pewnych kręgach „jedynie słuszne opinie”. Mam tu na myśli stosunkowo chłodne, merytorycznie uzasadnione i przystępnie podane fakty z życia polityki. Polskiej polityki, a co za tym idzie, dziedziny dotyczącej naszego codziennego życia.

Ziemkiewicz w swojej książce rozprawia się z niejednym stereotypem. Poznajemy źródło pojęcia „wykształciuch”, mechanizmy politycznych rozgrywek czy kulisy słynnych afer i „afer” rozdmuchiwanych przez rozmaite środowiska. Autor ujawnia PR-owskie sztuczki i zabiegi, do których posuwają się przedstawiciele rozmaitych środowisk biorących udział w politycznym i społecznym życiu RP. Książka pozwala innym niż często spotykane w popularnych mediach okiem przyjrzeć się otaczającemu nas cyrkowi, w którym występują nasi często niezbyt śmieszni politycy.

„Czas wrzeszczących staruszków” daje wgląd w sprawy będące dla nas często niezrozumiałym szumem medialnym bądź wręcz jakimś chorobliwym bełkotem. Poznajemy motywy – domniemane, ale z reguły poparte argumentami, postępowania Jarosława Kaczyńskiego, Donalda Tuska czy też środowisk związanych z dawną PRL-owską opozycją. Dzięki rzetelnej analizie dowiadujemy się o tym, kto skąd się wywodzi, z kim trzyma i dlaczego postępuje tak a nie inaczej. Ziemkiewicz pełni rolę przewodnika w gąszczu rozmaitych środowisk i ich światopoglądów.

Podoba mi się, że RAZ potrafił oprzeć się w swojej książce na faktach i trudnych do zbicia argumentach. Sam zastrzega się czasem, że nie ma większych dowodów niż domniemania na poparcie jakiejś tezy, więc danej sprawy nie drąży. Mimo unikania spekulacji, czyta się tę pozycję z zainteresowaniem. Szczególnie, że autor operuje lekkim piórem, potrafi interesującymi dygresjami urozmaicić i poszerzyć znajomość tematu a przede wszystkim daleko mu do jakiegokolwiek politycznego zacietrzewienia, którego mamy na co dzień pod dostatkiem.

Z wieloma tezami postawionymi przez autora oraz z wnioskami, które wysnuł, osobiście się zgadzam. I nie jest to li tylko wynik moich poglądów politycznych, ale przedstawienia faktów. Są jednak rzeczy, co do których autor mnie nie przekonał, ale o tym przekonam się zapewne w bliższej i dalszej przyszłości.

Polecam „Czas wrzeszczących staruszków” wielu czytelnikom. Nie tylko zwolennikom PiS-u czy PO, ale przede wszystkim zwykłym ludziom, którym polityka jawi się jak czarna magia. Momentami być może brak książce większej wnikliwości, ale na pewno jest ona źródłem cennych, nie zawsze powszechnie znanych faktów. Przydałoby się też trochę więcej nieznanych „smaczków”, pikanterii, ale od tego mamy, w sumie, brukowce i plotkarskie portale internetowe.

Szkoda, że RAZ nie pisze na co dzień tak interesujących książek w fantastycznej konwencji.


Ocena: 7/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-11-29 21:18:36
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS