NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Heinlein, Robert A. - "Luna to surowa pani" (Artefakty)

Ukazały się

Ferek, Michał - "Pakt milczenia"


 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

Linki


Nowa Fantastyka 11/2008 - omówienie numeru

Nie zawsze szata (graficzna) zdobi czasopismo

Listopadowy numer Nowej Fantastyki już z daleka straszy okładką, jednakże zawartość, jaka się pod nią kryje, w pełni rekompensuje braki, spoglądającej na nas z wystawy nietrafionej grafiki. Pod względem ilościowym dominuje publicystyka, lecz kiedy przychodzi do oceny treści siły okazują się bardzo wyrównane, bowiem nieliczni przedstawiciele prozy nie ustępują ani na krok konkurentom, mocno trzymając się dość wysokiego poziomu, jaki w całości przedstawia sobą przedostatnie tegoroczne wydanie.

Smakowity melanż

Wśród artykułów i felietonów każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Począwszy od filmu (Michał R. Wiśniewski, „45 lat podróży”) – ciekawego, choć może nieco zbyt faktograficznego przedstawienia losów zatracającego się w rozlicznych regeneracjach „Doktora Who”, przez sylwetki i twórczość Roberta E. Howarda (Michał Cetnarowski, „Droga smoka”) oraz Mike’a Resnicka (Michał Hernes, „Na tropie Resnicka”), na stałych felietonach i musicalowej recenzji Arkadiusza Grzegorzaka kończąc. Choć wszystkie teksty są przynajmniej dobre, najlepiej wypadł łączący interesujące informacje biograficzne z szeroką perspektywą twórczości – także tej tworzonej przez naśladowców Howarda – artykuł Cetnarowskiego. Grzędowicz, jak zwykle celnie komentuje absurdy rzeczywistości, tym razem pochylając się nad kasandryczną statystyką. Orbitowski zaś przygotował kolejną błyskotliwą refleksję („O miłości i śmierci”), zbudowaną na fundamencie horroru włoskiego reżysera. Nieco za nimi plasuje się Marcin Przybyłek, doszukujący się w psychologii źródeł sposobów odbioru dzieła literackiego, przy czym polemika sama ciśnie się na usta i klawiaturę.

Jak pozostać sobą…

W dziale prozy otrzymujemy zaledwie trzy teksty, z czego dwa zagraniczne. Pierwszy (Mike Resnick, „Targowisko cudów Alastaira Dziwa”) porusza znany motyw tajemniczego sklepu ze sztuczkami, koncentrując się na odwiedzających go bohaterach i cenie, jaką być może gotowi są zapłacić za rzeczywiste iluzje, by w iluzję zamienić coś rzeczywistego. Czuć w tym opowiadaniu niezwykłość, ulotność chwili.

Zmarły dwa lata temu amerykański pisarz humorystycznej fantasy, John Morressy w opowiadaniu „Błazen” wykorzystuje tytułową postać, aby pokazać jak wiele twarzy i sprytu mogą mieć przedstawiciele tej klasycznej w fantastyce profesji oraz jak jedno okrucieństwo rodzi kolejne, zamknięte w błędnym kole cierpienia.

Najdłuższe, wymuszające wręcz zwiększenie liczby stron, a zarazem chyba najlepsze, jest opowiadanie Anny Brzezińskiej „Król na tronie, smok nad światem”. Czarujące swą baśniowością i pociągającym językiem, wizją wyobcowanych, skrywających swe sekrety Doskonałych traci jedynie z powodu długości. Nieco przegadane tylko zyskałoby na skróceniu – a wydawca nie musiałby powiększać objętości pisma.

Lektura godna polecenia

Podsumowując, jedenasty numer NF to niemała porcja solidnej rozrywki, tak na tle publicystyki, jak i prozy, którą łączy motyw zatracenia siebie i niepewności nie tylko celu, ale i środków prowadzących do jego osiągnięcia. Właściwie brak w listopadowym wydaniu tekstów słabych, które ostatnio dość często się trafiały.

W prezencie otrzymujemy drugą płytę „The Best of”, zawierającą przegląd archiwalnych numerów czasopisma.

Tutaj znajdziecie pełny spis zawartości numeru.


Autor: Krzysztof Kozłowski


Dodano: 2008-11-13 16:22:11
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 21:39 10-12-2008
Resnick w jednym jak zwykle przewidywalny - znów napisał świetne opowiadanie ;)

Shadowmage - 21:58 10-12-2008
Lubię taką przewidywalność :D

Lord Turkey - 22:15 10-12-2008
Zgadzam się, na liście książek do przeczytania mam już jego Kirinyagę :P

kurp - 21:54 21-12-2008
Lord Turkey pisze:Zgadzam się, na liście książek do przeczytania mam już jego Kirinyagę :P

Obowiązkowo. Tej lektury się nie zapomina.

Ja tymczasem ciągle czytam to jedyne przeoczone w tym roku wydanie i stwierdzam, że równie świetny jest John Morressy. Aż się boję sięgnąć po Brzezińską, jeśli ona jest najlepsza... :)

Lord Turkey - 22:21 21-12-2008
Czy jest najlepsza? Umieszczone w artykule "chyba" jest bardzo na miejscu, bo opowiadanie Brzezińskiej jest dość nietypowe i jednym przypadnie do gustu, a innych po prostu zmęczy. Język, nastrój - albo zachwycą albo odrzucą. No i z pewnością jest nieco przegadane.

Z drugiej strony pomimo wszelkich zastrzeżeń wydaje się najlepsze. Chyba ;)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS