NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Beckett, Chris - "Matka Edenu"

Morgan, Richard - "Modyfikowany węgiel" (Mag)

Ukazały się

Beckett, Chris - "Matka Edenu"


 MacLeod, Ian R. - "Czerwony śnieg"

 O'Rourke, Monica J. - "Cierp ciało"

 Stoker, Bram - "Dracula" (2018)

 Burroughs, Edgar Rice - "Tarzan w Pellucidarze" (nowa edycja)

 Białołęcka, Ewa - "Drugi Krąg"

 Białołęcka, Ewa - "Naznaczeni błękitem" (Jaguar)

 Ellison, Harlan - "To, co najlepsze", tom 1

Linki
SFFiH #36 - omówienie numeru

Opowiadania:
 • Adam Szymanowski - Diabeł z pudełka
 • Maciej Musialik - Tropiciel z Nowej Moskwy
 • Marek Żelkowski - Odejście głupca
 • Joanna Askutja - Cztery i pół ronina
 • Paweł Majka - Istotny element

 • Publicystyka:
  • Feliks W. Kres - Sen wariata
  • Marek Żelkowski i Wiktor Żwikiewicz - Trafić na właściwą babę

  • Ostatnimi czasy przełom października i listopada kojarzony jest, niestety, coraz bardziej z Halloween. W telewizji nagminnie emitowane są horrory, a czasopisma branżowe serwują czytelnikom opowiadania grozy. Są jednak wyjątki. W październikowym numerze SFFiH strachów jest jak na lekarstwo, zamiast nich znajdujemy sporą dawkę dobrej, ciekawej prozy.

   „Diabeł z pudełka” Adama Szymanowskiego to kolejna odsłona przygód pary hakerów Padre i Zero. Treść opowiadania jest standardowa – rutynowa akcja włamania się do serwera pewnej firmy okazuje się początkiem kłopotów, a nasi bohaterzy muszą się nieźle nagimnastykować, by ocalić własną skórę. Na całe szczęście rutynową fabułę ratuje interesująco przedstawiony świat przyszłości, świat chińskiej dominacji pełen cyberpunkowych gadżetów, wszechobecnej wirtualnej rzeczywistości.

   Jak pech to pech. Nie tak dawno temu, bo w sierpniu SFFiH „zaliczyło” wpadkę polegającą na błędnym wydrukowaniu dwóch stron czasopisma. Podobno zmieniła się drukarnia, ale stare problemy pozostały. Tym razem, co prawda, nie zabrakło żadnej strony, za to ich kolejność… Dobrze chociaż, że dotyczy to jedynie „Tropiciela z Nowej Moskwy” Macieja Musialika, ale zgrzyt pozostaje. Co do samego utworu, a dokładniej rzecz biorąc, trzech składających się nań miniaturek, jest to bardzo sympatyczna lektura. Rys fabularny: nie tak dawno Moskwa została zaatakowana tajemniczą bombą, która, dosłownie, spowodowała zniknięcie części miasta i jej mieszkańców. Nie był to efekt jednorazowy. Kolejne „wyparowywania” ludzi wciąż się zdarzają, a wtedy do akcji wkracza tytułowy tropiciel – Watson. Skojarzenia z pewnym doktorem mieszkającym na Baker Street wydają się tu jak najbardziej na miejscu tym bardziej, że w jednym z historyjek pojawia się niejaki Doyle. Spodobał mi się i pomysł, i kameralność – wszystkie zagadki kryminalne są rozwiązywane w zaciszu mieszkania głównego bohatera.

   Zaskakuje „Odejście głupca” Marka Żelkowskiego. Otrzymujemy bowiem opowiadanie (?) składające się z samych dialogów nagranych na taśmy przez służby specjalne. Efekt finalny przypomina trochę dramat, a trochę zapis z przesłuchania. Akcja utworu rozgrywa się w alternatywnej wizji świata na utopijnej wyspie Sybelii. Społeczność założona przez Kamila Mauryciusa Opennforsta od ponad 150 lat jest odizolowana od reszty świata nieprzeniknioną kopułą. Problem zaczyna się wtedy, gdy ktoś przypadkowo odnajduje wyjście. Wyrazy uznania dla autora, któremu udało się zmieścić w tekście zajmujące rozważania na temat praw i wolności jednostki ubrane w futurystyczną otoczkę.

   Nie polecam natomiast opowiadania Joanny Askutji „Cztery i pół ronina” będącego kolejną wersją „Siedmiu samurajów” osadzoną tym razem w postapokalitycznych klimatach. Przeczytać, owszem, można, ale proszę nie spodziewać się zbyt wielu wrażeń.
   Dużo ciekawiej prezentuje się „Istotny element” Pawła Majki. Autor stworzył na potrzeby opowiadania świat, w którym śmierć oznacza jedynie początek następnego życia. Reinkarnacja? I tak, i nie. Zmarli zachowują pamięć o dawnych wcieleniach, a i z wyglądu czy płci się nie zmieniają. Największym atutem opowiadania nie jest sama fabuła, ale analiza konsekwencji, jakie spowodowało powstanie społeczeństwa „nieśmiertelnych”. I choćby dla niej warto sięgnąć po „Istotny element”.

   Jedynym elementem SFFiH przypominającym o nadchodzącym Halloween jest dyskusja Żelkowskiego i Żwikiewicza na temat biografii Stephena Kinga. Wnioski z niej płynące: grunt to właściwa kobieta. Dlaczego? Zachęcam do lektury.

   Już dawno nie czytałem tak dobrego, a zarazem kontrowersyjnego felietonu jak ”Sen wariata” Feliksa W. Kresa. Gdyby SFFiH był gazetą bardziej masową niż niszową na głowę autora posypałyby się już pewnie gromy oburzonych czytelników. Bo jeśli staje się do walki przeciwko powszechnie uznawanym dogmatom dotyczącym pedofilii...


   Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


   Dodano: 2008-11-06 20:33:18
   Komentarze
   -Jeszcze nie ma komentarzy-
   Komentuj


   Artykuły

   Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


    Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

    Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

    Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

    Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

   Recenzje

   Hobb, Robin - "Wyprawa Błazna"


    Bardugo, Leigh - "Język cierni"

    Heuvelt, Thomas Olde - "Hex"

    Lawrence, Mark - "Czerwona siostra"

    Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Ciężko być najmłodszym"

    antologia - "Idiota skończony"

    Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1

    Beaty, Erin - "Pocałunek zdrajcy"

   Fragmenty

    Hobb, Robin - "Wyprawa Błazna"

    Sutherland, Tui T. - "Najjaśniejsza noc"

    Gromyko, Olga; Ułanow, Andriej - "Plus/minus"

    Lawrence, Mark - "Klucz kłamcy"

    Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1 #3

    Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 1 #2

    Bardugo, Leigh - "Język cierni"

    Aaronovitch, Ben - "Szepty pod ziemią"

   Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS