NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Gong, Chloe - "Nieśmiertelne pragnienia" (zielona)

Ukazały się

Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"


 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Kukiełka, Jarosław - "Kroczący wśród cieni"

 Gray, Claudia - "Leia. Księżniczka Alderaana"

 Le Fanu, Joseph Sheridan - "Carmilla"

 Henderson, Alexis - "Dom Pożądania"

Linki

Novik, Naomi - "Imperium kości słoniowej"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Novik, Naomi - "Temeraire"
Tytuł oryginału: Empire of Ivory
Tłumaczenie: Jan Pyka
Data wydania: Październik 2008
ISBN: 978-83-7510-176-8
Oprawa: miękka
Format: 132 x 202
Liczba stron: 436
Cena: 29,90
Rok wydania oryginału: 2007
Tom cyklu: 4



Novik, Naomi - "Imperium kości słoniowej"

Smok w Afryce


„Imperium kości słoniowej” to czwarty tom przygód smoka Temeraire’a, jego kapitana i kompanów. Akcja cyklu dzieje się podczas wojen napoleońskich, a główni bohaterowie uwikłani są w obronę Brytanii przed zakusami francuskiego cesarza. Seria, po początkowym rozbudzeniu ciekawości, z tomu na tom stawała się coraz bardziej schematyczna, naiwna i nudna, więc przed lekturą „Imperium kości słoniowej” obiecywałem sobie raczej niewiele. Ku mojemu zaskoczeniu Novik odbiła się od dna i napisała książkę, która może nie należy do dzieł wybitnych, ale dorównuje, a może nawet przewyższa „Smoka Jego Królewskiej Mości”, dostarczając sporo, co prawda niewyszukanej, ale jednak rozrywki.

Fabuła powieści zaczyna się w miejscu, w którym czytelnik rozstał się z bohaterami w „Wojnie prochowej”. Laurence i Temeraire wraz z przyjaciółmi, po licznych przygodach i walkach, wreszcie docierają do domu. Nie dane jest im jednak zaznać spokoju, niemal wszystkie smoki na Wyspach Brytyjskich cierpią na przewlekłą i śmiertelną chorobę, która o dziwo nie dotyka Temeraire’a. Drogą dedukcji bohaterowie dochodzą do wniosku, iż stało się tak dzięki zjedzeniu przez smoka czegoś podczas wizyty w Kapsztadzie. To zaś stanowi asumpt do kolejnej dalekiej wyprawy.
Istotne, że w przeciwieństwie na przykład do „Nefrytowego tronu”, akcja toczy się wartko. Autorka koncentruje się na ważnych z punktu widzenia fabuły wydarzeniach, stąd też opisy podróży do i z Afryki nie stanowią kwintesencji książki, a jedynie przyjemne urozmaicenie.

Szybkie tempo narracji powoduje, że książkę czyta się błyskawicznie. Tym bardziej, że podczas lektury nie za bardzo jest nad czym się zastanawiać. Co prawda autorka w dalszym ciągu toczy antyniewolniczą krucjatę, tym razem już otwarcie, doprowadzając nawet do krwawych rozwiązań. Pisarka zbyt powszechnie, a może nawet nachalnie, porusza tematykę niewolnictwa, by osiągnąć pozytywny efekt. Czasem wręcz odnosi się wrażenie, iż uchwyciła się jednego tematu i wykorzystuje go bez umiaru, wszędzie gdzie tylko może.
Nie bez znaczenia dla Novik są również pojęcia takie jak honor i obowiązek; z tragicznymi skutkami konfliktu pomiędzy nimi muszą się borykać bohaterowie w finale powieści. Skutkuje to cliffhangerem, który pozostawia czytelnika w niepewności i obawie o życie i zdrowie bohaterów.
W „Imperium kości słoniowej” pojawiło się też (wreszcie!) pierwsze znaczące odstępstwo od znanej nam linii historycznej. Do tej pory obecność smoków w zasadzie nijak nie odbijała się na losach świata. Konieczna była dopiero wyprawa w głąb Czarnego Lądu, gdzie powstało tytułowe imperium, którego obecność w znaczący sposób zaważyła na losach tego fragmentu uniwersum. Zmiana jednak jest jedynie tłem dla przedstawienia kolejnych perypetii bohaterów, znaczenie faktu istnienia kolejnego potężnego organizmu państwowego jak na razie nie zostało przez Novik w sposób satysfakcjonujący wykorzystane.

Większość opisywanych zdarzeń można, z przymrużeniem oka, wziąć za dobrą monetę i nawet nad bardziej karkołomnymi pomysłami przejść do porządku dziennego. Powieść przygodowa – a do takiego miana aspirują książki Novik – rządzi się swoimi prawami. Zawieszenie krytycznego, racjonalnego spojrzenia na literaturę okazuje się przydatne w takich wypadkach. Starszy czytelnik czasem może mieć z tym problemy, ale młodsi odbiorcy powinni być usatysfakcjonowani. Tym bardziej, że cykl Novik przede wszystkim dla nich jest przeznaczony.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-10-18 23:16:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS