NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki


SFFiH #34 - omówienie numeru

Literatura:
 • Cezary Frąc - Spowiedź posłańca
 • Marta Gapińska - Wyniesiony
 • Marek Hemerling - Biały śnieg
 • Mariusz Kaszyński - Wrzeciono
 • Paweł Majka - Siostry! Siostry!
 • Andrzej Sawicki - Aniołki Czackiego
 • Stanisław Truchan - Pentagram przymierza

 • Publicystyka:
  • Żelikowski & Żwikiewicz - Reality show, aksamity, zamordyzm i rzeźnia
  • Feliks W. Kres - Wolność słowa

  • Zacznę trochę nietypowo. Sierpniowy SFFiH to bodajże czwarty, kolejny numer czasopisma, w którym okładkową grafikę zastąpiła reklama – tym razem gry „Space Siege”. Ja rozumiem, że prawa rynku, że z czegoś trzeba się utrzymać... Rozumiem. Po prostu żal mi dawnych okładek.

   A co w numerze?

   Tym razem redakcja SFFiH postawiła na ilość. W rezultacie dostajemy pięć opowiadań wzbogaconych o dwie miniaturki. Do tego dochodzi zwyczajowy blok publicystyczny – „Żerowisko na Żwirowisku” (dyskusja o „Gorszych światach” Cezarego Michalskiego) oraz jak zwykle kontrowersyjne „Kreskówki na dobranoc” (m.in. o odpowiedzialności pisarzy i zwykłej ludzkiej głupocie). Zaś na dokładkę lista utworów nominowanych do nagrody Nautilus 2007.

   Gdyby kazano mi wskazać hit numeru, bez wątpienia wybrałbym utwór Mariusza Kaszyńskiego „Wrzeciono”. Debiutujący na łamach SFFiH autor napisał mroczny retelling baśni o śpiącej królewnie. Zapomnij, czytelniku, o radosnej bajce i delektuj się gorzką opowieścią (z niezłym zakończeniem) o utraconej miłości i zemście.

   Ciekawe jest też opowiadanie Cezarego Frąca, „Spowiedź posłańca”, którego akcja rozgrywa się w realiach XIX-wiecznej Afryki. Początkowo mamy do czynienia z historią obyczajową, później klimat ulega zmianie i pojawiają się elementy rodem z horroru. Do zalet „Spowiedzi...” zaliczyłbym przede wszystkim dobrze oddany klimat epoki oraz postać głównego bohatera. Z kolei wytknąć mogę i powinienem pewną przewidywalność fabularną. Tym niemniej utwór wart jest przeczytania.

   Pochwalić należy także Martę Gapińską. Jej miniaturka „Wyniesiony”, oparta na przewrotnym pomyśle, stanowi prawdziwą perełkę. Niestety nie da się tego samego powiedzieć o „Białym śniegu” Marka Hemerlinga. Mimo że jest utworem dwukrotnie dłuższym, nie dał mi nawet połowy tej radości, co „Wyniesiony”1).

   Niezły jest pisany z przymrużonym okiem „Pentagram przymierza” Stanisława Truchana. Główny bohater w wyniku katastrofy lotniczej rozbija się w puszczy z dala od cywilizacji. Jak szybko okazuje się, miejsce nie jest odludne. Początek niczym z serialu „Zagubieni”; z jednej strony elementy SF, z drugiej – przygody w puszczy. Szkoda tylko, że wątek fantastycznonaukowy został ledwo naszkicowany. W rezultacie mocno powiązane z nim zakończenie wypada nijako.

   Z kolei „Aniołki Czackiego” Andrzeja Sawickiego to utwór zawierający cechy charakterystyczne dla space opery: cyborgi, skolonizowane planety, futurystyczne gadżety. Historię śledztwa prowadzonego przez trzy nietuzinkowe panie czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Niestety czytelnikowi wyposażonemu tylko w 34. numer pisma nie będzie dane poznać jego zakończenia. Na stronach 24-25 znajduje się bowiem nie finał opowiadania, ale „Biały śnieg” Marka Hemerlinga. Dotyczy to całego nakładu sierpniowego SFFiH2).

   Na deser zostały mi do omówienia „Siostry! Siostry!” Pawła Majki. Powiem szczerze, że to opowiadanie w ogóle nie przypadło mi do gustu. Być może osoby obdarzone większą subtelnością w czasie jego lektury będą się dobrze bawić, do mnie jednak nie przemówiło. Dziwny utwór, dziwny świat, dziwne zakończenie.   1) „Biały śnieg” to zresztą tylko fragment większej całości; napisanej dość dawno mikropowieści o tym samym tytule, która w wersji książkowej ukazała się rok temu nakładem niszowego wydawnictwa Ultrafiolet (przyp. red.).


   2) Komunikat redakcji SFFiH:

   W numerze 34 z przyczyn nie do końca zależnych od redakcji SFFH strony numer 24 i 25 zostały zastąpione, podczas naświetlania, dokumentem roboczym. Tym sposobem zostało wycięte zakończenie jednego z opowiadań.


   Przepraszamy za ten błąd tak autora, Andrzeja Sawickiego, jak i wszystkich kupujących i czytających nasze pismo. Niestety pomyłka ta została wychwycona dopiero po otrzymaniu egzemplarzy sygnalnych, kiedy nakład trafił już do dystrybucji. Dlatego nie mieliśmy szansy na jej usunięcie.


   Aby umożliwić wam doczytanie do końca tego opowiadania, umieszczamy w sieci jego zakończenie. Zakończenie tego opowiadania zostanie także zamieszczone w numerze 35.


   Jeszcze raz przepraszamy za niedogodności podczas lektury i obiecujemy, że podobna sytuacja już się nie powtórzy.   Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


   Dodano: 2008-09-12 17:33:33
   Komentarze
   -Jeszcze nie ma komentarzy-
   Komentuj


   Konkurs

   Wygraj "Bitwę bliźniaków"


   Artykuły

   Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


    Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

    Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

    Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

    Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

   Recenzje

   Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


    Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

    Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

    Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

    Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

    Baoshu - "Odzyskanie czasu"

    Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

    Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

   Fragmenty

    Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

    Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

    Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

    Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

    Hendel, Paulina - "Czarny świt"

    Baoshu - "Odzyskanie czasu"

    Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

    Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

   Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS