NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Drayden, Nicky - "Overwatch: Bohaterka Numbani"

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

 Hill, Joe - "Strażak" (2020)

 Hill, Joe - "NOS4A2" (2020)

 Hill, Joe - "Dziwna pogoda" (2020)

 Faber, Adam - "Dom Wiedźm"

Linki

Kubin, Alfred - "Po tamtej stronie"
Wydawnictwo: Znak
Tytuł oryginału: Die andere Seite
Tłumaczenie: Anna M. Linke
Data wydania: Luty 2008
ISBN: 978-83-240-0910-7
Oprawa: miękka
Format: 132 x 205 mm
Liczba stron: 276
Cena: 32 zł
Rok wydania oryginału: 1909Kubin, Alfred - "Po tamtej stronie"

Do tej pory znałem Alfreda Kubina wyłącznie jako wybitnego grafika. Jego skąpe w formie obrazy i ilustracje poprzez swoją fantastyczną i surrealistyczną treść są niezwykle sugestywne. Nie przypuszczałem jednak, iż był równie utalentowanym pisarzem – choć, o ile mi wiadomo, napisał tylko jedną powieść. „Po tamtej stronie” pokazuje, że niezwykła wyobraźnia, uwypuklona jeszcze przez rozchwianie emocjonalne i zaczątki choroby psychicznej, sprawdzała się zarówno w formie obrazów, jak i słów. Zresztą, jak Kubin sam podkreśla w autobiografii „Demony i nocne zjawy” 1), powieść powstała w wyniku niemożliwości przetworzenia swych w wizji w grafikę, natomiast możliwe było ich zapisanie.

„Po tamtej stronie” zaczyna się jak typowa (anty)utopia. Monachijski rysownik dostaje wiadomość od znajomego z lat szkolnych – Klausa Patery, który stał się posiadaczem niezwykłych bogactw i założył gdzieś w Azji Środkowej własne państwo, gdzie wstęp mają tylko zaproszone, wybrane według specjalnego klucza osoby. Bohater i zarazem narrator książki wraz z żoną decyduje się pojechać do Państwa Snu. Nie jest to jednak kraina jak ze snu. Nigdy nie świeci tam słońce, mieszkańców obowiązują przedziwne reguły dotyczące ubiorów i zachowania. Wszelkie nowinki są zakazane, nawet zabudowania w stolicy państwa są wiekowymi budynkami specjalnie sprowadzanymi z Europy.
Początkowo życie toczy się utartym rytmem, przerywane tylko czasem przez dziwne zdarzenia lub obserwacje bohatera. Rychło jednak wszystko zaczyna się sypać. Żona narratora podupada na zdrowiu, a na Państwo Snu spadają godne egipskich plagi. Jawa miesza się ze snem, nie sposób już stosować zasad logiki do otaczającego świata.

Podobnie jak w niektórych swych rysunkach, Kubin roztacza przed czytelnikiem dantejskie sceny i apokaliptyczne wizje – przy nich opisy z „Miasta pod Skałą” wydają się mało wstrząsające. Robi to niezwykle plastycznie i obrazowo. Nawet mimo dosyć rygorystycznej, oszczędnej w słowach maniery pisarskiej, która była typowa dla pisarstwa z początku ubiegłego wieku. Może właśnie po tym można poznać talent pisarski: by niewielkimi nakładami, kilkoma słowami odmalować w umyśle czytelnika sugestywne wizje.
„Po tamtej stronie” to jednak nie tylko i wyłącznie opisy tragicznych wydarzeń czy wynaturzonych orgii. Kubin wyraźnie pokazuje, że nie ma ucieczki od problemów, które istnieją w nas samych. Nawet w pozornym, egzotycznym raju są one razem z nami i tylko czekają na uwolnienie. Egzystencja ludzka to ciągła walka sił budujących i burzących, życia i śmierci, a cierpienie jest nieodwołalnym elementem istnienia.1) Omawiane tutaj wydanie „Po tamtej stronie” jest uzupełnione o tę autobiografię. Dzięki temu zabiegowi można zobaczyć jak wielką rolę dla Alfreda Kubina miała ta powieść oraz jak liczne elementy autobiograficzne w niej zawarł. Lektura autobiografii pozwala lepiej zinterpretować zawarte w „Po tamtej stronie” przesłanie. Podobnie zresztą jak posłowie Pawła Huellego.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-09-03 19:45:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Maas, Sarah J. - "Dom ziemi i krwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS