NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Swan, Richard - "Tyrania Wiary"

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Strugaccy, Arkadij i Borys - "Trudno być bogiem"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Irena Piotrowska
Data wydania: Kwiecień 2008
Wydanie: czwarte
ISBN: 978-83-7469-745-3
Oprawa: miękka
Format: 142mm x 202mm
Liczba stron: 200
Cena: 24,90 zł
Rok wydania oryginału: 1964



Strugaccy, Arkadij i Borys - "Trudno być bogiem"

Dzisiejszy świat pełen jest niesamowitej techniki, szybkich zmian i masy informacji. Żyjemy w rzeczywistości, która pędzi do przodu i nieustannie się zmienia. Poszerzamy swoje horyzonty, jesteśmy poddawani procesowi globalizacji, rozwijamy się. Nie wyobrażamy sobie życia w czasach ciemnoty, zaściankowości.
Cóż jednak zrobilibyśmy, gdyby przeniesiono nas w świat, w którym kulistość Ziemi, codzienna higiena czy też nowe idee są tym samym co urojenia pacjenta szpitala dla psychicznie chorych? Podejrzewam, że bardzo trudno byłoby nam wcielić się w rolę osób z czasów średniowiecza, które żyją i patrzą na świat oczyma ówczesnego człowieka.

„Trudno być bogiem” jest opowieścią o misji ziemskich historyków, którzy w liczbie dwustu pięćdziesięciu wtapiają się w świat dalekiej planety, którego ustrój i światopogląd podobne są ziemskiemu średniowieczu.
Oczywistym jest, że dostosowanie się historyków do poziomu cywilizacyjnego mieszkańców odległych królestw nie jest sprawą łatwą. Często ich zachowanie wymaga sporo poświęcenia, wielkich starań, aby na jaw nie wyszły prawdziwe oblicza i cele badaczy.

„Trudno być bogiem” nie jest jednak przygodową wariacją na temat spotkania ludzi bardziej cywilizowanych z tymi, którzy są na niższym poziomie ewolucji. Jest to opowieść o obserwatorach, którzy z każdym rokiem przebywania na obcej, a jednak bliskiej planecie stają się coraz bardziej podatni na pytania, co i jak można zrobić, aby pokierować tamtejszą społeczność ku właściwej ścieżce rozwoju.
Głównym bohaterem książki jest don Rumata, historyk z Ziemi, który w pewnej mierze wsiąkł w średniowieczne realia (próbuje je jednak zmienić, choćby propagując codzienną higienę). Staje się on w pewnym momencie jednym z głównych oponentów lokalnej władzy reprezentowanej przez powszechnie, choć niekoniecznie szczerze, wychwalanego don Rebę.
Don Rumata uważnie obserwuje przemiany społeczne będące skutkiem działań don Reby, który usiłuje przekształcić królestwo w państwo jedynie słusznych zasad i poglądów, co wiąże się z szeroko pojętymi represjami dotykającymi co bardziej światłych i niezależnych obywateli.

Analogia z systemami totalitarnym nasuwa się sama. Znam opinie, że w tej książce bracia Strugaccy wychwalają sowiecki system polityczny. Moim zdaniem jest zupełnie inaczej. Grupa, rosyjskich bądź co bądź naukowców obserwuje zmiany w świecie Arkanaru, które człowiekowi urodzonemu pod jakimkolwiek totalitarnym jarzmem bez wątpienia się z nim kojarzą.
Myślę, że Strugaccy stworzyli swego rodzaju opowieść o systemie, w którym przyszło im żyć i tworzyć. Ich opowieść nie jest satyrą na ustrój komunistyczny, ale z pewnością jakimś wyrazem sprzeciwu i piętnowania podobnych rozwiązań. Podobnie zresztą jak z krytyką np. hitleryzmu, która jednak z wiadomych względów mogła wystąpić bardziej otwarcie.

W książce dużą rolę odgrywają moralne rozterki głównego bohatera. Pyta on m.in. o to, czy i w jakim stopniu mógłby, wraz ze swoimi współpracownikami, ingerować w wydarzenia. Czy ma do tego jakiekolwiek prawo? Czy w ogóle można według własnego światopoglądu przyspieszać i zmieniać ewolucję innych społeczeństw? Dylematy te zaprzątają umysł jego oraz ziemskich współpracowników, z którymi czasem ma możliwość spotkać się i wymienić opinie.

„Trudno być bogiem” jest także, w pewnym sensie, opowieścią o ludzkiej bezsilności. Bezsilności wywołanej nie brakiem środków, ale brakiem moralnej, etycznej zdolności i prawa do ingerowania w niesłuszne, niesprawiedliwe i okrutne postępowanie społeczeństw będących na niższym od naszego poziomie rozwoju.

Warto przeczytać.


Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-08-27 16:54:42
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS