NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Artykuł jest częścią serii Honor Harrington.
Zobacz całą serię

Weber, David; Burnside, Ken; Pope, Thomas - "Roczniki Jayne’s"

Seria „Honor Harrington” należy do najpopularniejszych space oper. Można natknąć się na opnie, że jest to cykl o Horatio Hornblowerze przeniesiony w realia kosmiczne. Cóż, moim zdaniem może i zamysł był taki, lecz wykonaniu wiele brakuje do poziomu książek Forestera. Niezależnie jednak od tego książki Webera cieszą się dużą popularnością i na zachodzie, i w naszym radosnym grajdołku. Do tego stopnia, iż niedawno okazały się dwa kompendia: „Jayne's rocznik 1905 PD. Royal Manticoran Navy” oraz „Jayne's rocznik 1905 PD. Ludowa Marynarka” – opracowane przez Kena Burnside’a i Thomasa Pope’a, a zaakceptowane przez Davida Webera.
Opracowania te zawierają szereg informacji dotyczących świata wykreowanego przez Davida Webera na potrzeby cyklu; a konkretnie spraw związanych z wojskowością i uzbrojeniem, czyli kwintesencją serii. Treść i układ każdej z nich nieco się różni, ale można wyróżnić kilka podstawowych części:
  • Opisanie państwa – odpowiednio Ludowej Republiki Haven lub Gwiezdnego Królestwa Manticore; w poszczególnych opisach zawarto ważniejsze informacje dotyczące układów planetarnych znajdujących się pod ich kontrolą oraz skrócone historie państw.
  • Korpus oficerski i taktyka – w rozdziałach im poświęconych znaczne partie tekstu dotyczą zagadnień związanych ze strukturą władzy i dowodzeniem.
  • Jednostki – przegląd występujących w świecie Webera statków kosmicznych obu flot (przy czym nie wszystkie statki kosmiczne są w cyklu opisane), z przeglądem klas i wymienieniem ważniejszych jednostek; w tej części zamieszczono wiele informacji technicznych i danych konstrukcyjnych.
  • Korpus marines – w tym rozdziale opisano jednostki piechoty morskiej obu frakcji, wraz z charakterystyką podstawowych pojazdów i broni osobistej.

  • Książki są bogato ilustrowane. Grafiki przedstawiają okręty w różnych rzutach; wraz z dodatkowymi informacjami, takimi jak na przykład zakres działania radarów. Członkowie załóg czy też marines przedstawieni są w mundurach i strojach specjalnych (skafandry przeciwpożarowe, bojowe), zamieszczone są również oznaczenia poszczególnych dystynkcji. Niestety jakość grafik pozostawia wiele do życzenia. Narysowano je bardzo schematyczną kreską, przez co wyglądają bardziej jak marne grafiki komputerowe. Możliwe, że taki był zamysł – w końcu wojskowa prostota itd. Jednak wrażenia pozostają mizerne. Zresztą nie wiem, czy jest w ogóle sens przedstawiania kilkudziesięciu niemal identycznych grafik wyglądających jak cygara z wypryskami – bo tak zaprojektowane są statki obu marynarek. Po kilku pierwszych, nie zwraca się na nie uwagi. Jak znaczące jest kilka dodatkowych wypustek czy światełek wielkości kilku pikseli?
    Rozbudowane charakterystyki liczbowe okrętów niczemu specjalnemu nie służą. Choć autorzy zarzekają się, że specjalnie dostosowywali wymiary do masy i innych parametrów, to tak naprawdę mogli wpisać cokolwiek. Szczególnie, że dokładność poszczególnych danych jest spora. Osobiście uważam, że znacznie bardziej sensowne byłoby rozbudowanie części tekstowej opisu kosztem statystyk. To znacznie ciekawsze niż suche dane liczbowe, których nie ma nawet jak sensownie porównać bez chaotycznego przewracania kartek.
    Wydaje się, że te kompendia powinny być podstawową lekturą dla fanów Honor Harrington. Jednakże należy zwrócić uwagę, że opracowanie powstało na potrzeby gry komputerowej, jedynie wzorując się, czerpiąc z książek Webera. Fani znajdą więc w nich wiele elementów im obcych, a część znanych może zostać zmieniona. Stąd też należy traktować Roczniki Jayne’s raczej jako ciekawostkę niż wiążące opracowanie.


    Tytuł: "Jayne's rocznik 1905 PD. Royal Manticoran Navy"

    Wydawnictwo: Rebis

    Tytuł oryginału: Jayne’s Intelligence Review – The Royal Manticoran Navy

    Data wydania: 1 kwietnia 2008

    ISBN: 978-83-7510-186-7

    Oprawa: twarda

    Format: 215×280mm

    Liczba stron: 68

    Cena: 25,90 zł


    Tytuł: "Jayne's rocznik 1905 PD. Ludowa Marynarka"

    Wydawnictwo: Rebis

    Tłumaczenie: Jarosław Kotarski

    Data wydania: 8 kwietnia 2008

    ISBN: 978-83-7510-187-4

    Oprawa: twarda

    Format: 215×280mm

    Liczba stron: 68

    Cena: 25,90 zł

    Seria: Science-Fiction

    Cena: 25,90 zł



    Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


    Dodano: 2008-08-19 21:13:41
    Komentarze
    -Jeszcze nie ma komentarzy-
    Komentuj


    Artykuły

    Plaża skamielin


     Zimny odczyt

     Wywiad z Anthonym Ryanem

     Pasje mojej miłości

     Ekshumacja aniołka

    Recenzje

    Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


     Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

     Brzezińska, Anna - "Mgła"

     Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

     Lindgren, Torgny - "Legendy"

     Miles, Terry - "Rabbits"

     McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

     Simmons, Dan - "Czarne Góry"

    Fragmenty

     Mara, Sunya - "Burza"

     Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

     Brzezińska, Anna - "Mgła"

     Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

     Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

     Sablik, Tomasz - "Próba sił"

     Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

     Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

    Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS