NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Brown, Ryk - "Aurora Cv-01"


 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Kres, Feliks, W. - "Północna granica" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Pani Dobrego Znaku" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Porzucone królestwo" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Tarcza Szerni" (edycja limitowana)

Linki

Link, Kelly - "Magia dla początkujących"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tytuł oryginału: Magic for Beginners
Tłumaczenie: Konrad Walewski
Data wydania: Czerwiec 2008
ISBN: 978-83-245-8617-2
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 281
Cena: 24,90 zł
Rok wydania oryginału: 2005Link, Kelly - "Magia dla początkujących"

„Magia dla początkujących” jest drugim (ale pierwszym na naszym rynku) zbiorem opowiadań amerykańskiej pisarki Kelly Link. Zbiór zawiera dziewięć opowiadań, z których dwa ukazały się wcześniej w naszym kraju1). Część zebranych w „Magii dla początkujących” tekstów zostało wyróżnionych najważniejszymi fantastycznymi nagrodami: Locusem, Nebulą lub Hugo. Już tylko to świadczy, że na książkę Wydawnictwa Dolnośląskiego warto zwrócić uwagę. Nie jest to jednak najważniejszy powód.

Link nie pisze typowej fantastyki. W jej opowiadaniach na próżno szukać statków kosmicznych, elfów czy nawet kuchcika zostającego królem. Wręcz przeciwnie: w zbiorze znajdziecie opowieści o problemach rodzinnych, pojawi się grono nastolatków uwielbiających serial telewizyjny, poznacie też los sprzedawców ze sklepu znajdującego się między światem żywych i umarłych. Większość tekstów ociera się o naszą rzeczywistość, a nawet jest w niej silnie umocowana. Elementy fantastyczne sprowadzają się do drobnych przekształceń otaczającego nas świata. Anomalii i zawirowań, alogicznych sytuacji z życia postaci. Śmiało można określić pisarstwo Link mianem realizmu magicznego (choć nie we wszystkich tekstach, gdyż Link zmienia konwencje i style na zawołanie, stosownie do potrzeb). Poprzez przemiany świata opowiada o człowieku, dociera do jego duszy.
Sposób tworzenia historii, prowadzenia narracji jest u Link bardzo charakterystyczny. Autorka splata ze sobą różne wątki, miesza rzeczywistość z magią, odkrywając tę ostatnią często w najbardziej prozaicznych czynnościach czy uczuciach. Często stosuje retrospekcje, celowo też zwalnia bieg fabuły, odbiegając od głównej osi opowiadań. Uwielbia nie dopowiadać przynajmniej części wątków do końca, pozostawiać na pół zamknięte czy też wręcz otwarte zakończenia. Pozostawia czytelnikowi znaczne pole do interpretacji czy wymyślania dalszych losów postaci.
Czasem, pozornie wydaje się, że opowieści Link nie mają sensu, są poszatkowanymi krótkimi akapitami, zlepkiem słabo zarysowanych pomysłów. Wystarczy jednak wczytać się, by między wierszami znaleźć intrygującą, oddziałującą na myśli i emocje treść.
Czytając „Magię dla początkujących”, odnosi się wrażenie, że Link pisze przede wszystkim dla siebie, tworzy z potrzeby, a nie jakichś bardziej przyziemnych powodów. Jest to proza bardzo osobista, nieskrępowana ograniczeniami formalnymi. Autorka przelewa na papier emocje. Lubi tworzyć postaci niepełnoletnie – stąd też czasem nadaje tekstom formę nieco infantylną, z pozoru bajkową. Jednakże przecież właśnie okres dojrzewania jest chyba najbardziej naładowany emocjami w życiu człowieka.

Proza Link nie jest łatwa w odbiorze. Wymaga skupienia, akceptacji łamiących standardy literackich manieryzmów. W jej opowiadania należy się zatopić, wczuć w ich nastrój. Zapewne nie wszystkie teksty przemówią do każdego w takim samym stopniu2), wiele będzie zależało od indywidualnej wrażliwości, bagażu doświadczeń.
„Magia dla początkujących” to różnorodność i bogactwo pomysłów. Tyle tylko, że nie będzie to lektura dla wszystkich; być może nawet dla mniejszości. Jeśli mogę coś zasugerować, to proponuję przed zakupem książki zapoznać się z jakąś próbką twórczości Kelly Link i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję o ewentualnym zakupie: może któreś z wcześniej opublikowanych opowiadań, a może któreś z „Magii dla początkujących” (na przykład świetne „Kamienne zwierzęta” czy równie dobry tekst tytułowy). Osobiście uważam, że naprawdę warto, ale nikogo na siłę nie będę przekonywał. Lepiej na własnej skórze przekonać się, czy sposób kreowania opowieści przez Link nam odpowiada.1) Są to: „Wielki rozwód” („Kroki w nieznane 2005”) oraz „Kocia skóra” („Elektryzujące opowieści”).

2) Do mnie osobiście nie trafiła zupełnie surrealistyczna „Armata” i przyznam szczerze, że nadal nie wiem, jak ją interpretować.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-07-12 19:46:51
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Jander - 22:34 12-07-2008
"Lekcje Latania" z Kroków 2006 były bardzo ciekawe, więc z chęcią sięgnę po tę pozycję.

GeedieZ - 23:57 12-07-2008
No mnie się właśnie to opowiadanie nie podobało, a kupiłem ten zbiór głównie dla niego (polecam za to Maruska i Diaczenków z tej antologii). No a zbiór Link też kupiłem, ot choćby dlatego, by się z Shadowem pospierać...

kurp - 18:48 13-07-2008
A ja z kolei, po Konstablu z Abal (czerwcowa NF), ominę szerokim łukiem. Zupełnie nie mój gust.

tainaron - 15:28 15-07-2008
Shadowmage, dzięki za reckę. Zgadzam się całkowicie, że MDP nie jest lekturą dla każdego. Sam jestem właśnie po przeczytaniu całości i trudno mi jeszcze tę książkę ogarnąć. Wbrew pozorom nie są to łatwe opowiadania. Najtrudniejszym jest chyba "Chwila ciszy". Trzeba dokładnie się w nie wczytać, żeby załapać, że tam chodzi o rodzinne tragedie, które zostają zakamuflowane pod dziwnymi, jakby onirycznymi opowieściami, konfabulacjami. Dziewczyna straciła rodziców w wypadku samochodowym, a brat żony programisty komputerowego przedawkował i umarł. Doprowadza to do kryzysu ich małżeństwa. Niby o życiu, ale podane zupełnie inaczej niż wszystko to, co do tej pory czytałem. Zgadzam się też z Matuszkiem, który na łamach czerwcowej NF stwierdził, ze Link ma siłę oddziaływania Murakamiego - też wyjątkowy pisarz i też nie dla każdego. A co do "Armaty", to fakt - czysty surrealizm, jak obrazy Dalego, ale ma to swój urok. Jak na razie absolutne hity z tego zbioru to dla mnie: "Czarodziejska torebka", "Plany awaryjne na wypadek ataku zombie" (świetny przekład - z jajem!), "Wielki rozwód" i tytułowe.

GeedieZ - 18:38 17-07-2008
O Boże :shock:

To jest podobne do Murakamiego? :shock:

Chce to ktoś kupić? :evil:

Jander - 23:22 17-07-2008
Dawaj, dawaj ;)

Shadowmage - 23:24 17-07-2008
Link a Murakami? I tak i nie. Podobnie operują obrazami, ale treść i forma są jednak zupełnie inne. Niemniej nikogo do Link nie zamierzam przekonywać, zbyt specyficzna to autorka.

GeedieZ - 21:23 21-09-2008
Przeczytałem. Nie mogę wyjść z podziwu...

... że komuś się to coś może podobać. Zdecydowanie najgorsza książka w moim życiu, przebiła nawet Murakamiego, którego nie trawię.

Shadowmage - 22:18 21-09-2008
Cóż... dla wielu jest to rekomendacja :D I szczerze powiedziawszy właśnie dla tych osób, których opinie uważam za cenne z punktu widzenia własnych gustów :)

Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść Scalziego


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"


 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Fragmenty

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS