NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

McGuire, Seanan - "Pod cukrowym niebem / W nieobecnym śnie"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Rufin, Jean Christophe - "Globalia"
Wydawnictwo: Albatros
Tłumaczenie: Barbara Janicka
Data wydania: Czerwiec 2007
ISBN: 978-83-7359-322-0
Liczba stron: 448
Cena: 29,90 zł



Rufin, Jean Christophe - "Globalia"

„Globalia” to francuska próba zmierzenia się z problemem totalitaryzmu. Jean Christophe Rufin, nie kryjąc inspiracji „Rokiem 1984” Orwella, kreśli wizję przyszłości, w której świat utracił chwiejną równowagę między wolnością a bezpieczeństwem i – w imię tego drugiego – osunął się w otchłań niewoli.

Wizję przyszłości Rufin składa z przebogatych czynników, a zagrożenia dla cywilizacji dostrzega w wielu różnych zjawiskach – od wojny z terroryzmem, przez socjalizm, wyjałowiającą popkulturę, paradoks społeczeństwa otwartego, ukrytego pod (dosłownie) kloszem, aż po wybuchową mieszankę kulturowej dominacji młodości z demograficzną dominacji starców. Niestety, mrowie – celnych skądinąd – obserwacji nie składa się na całościową, przekonującą wizję. Żadne z tych spostrzeżeń (może poza przerażającym obrazem infantylnej gerontokracji) nie osiąga też socjologicznej głębi, jakiej można by oczekiwać po powieści fundamentalnie krytycznej wobec otaczającej rzeczywistości i – bądź co bądź – profetycznej.

Również psychologiczny krajobraz „Globalii” jest nużąco płaski. Wszyscy bohaterowie, którzy stają przeciwko Nowemu Lepszemu Światu, to szlachetne jednostki, dysponujące wiedzą i odruchami, których nikt wychowany w totalitaryzmie mieć nie może. Wszyscy, którzy służą reżimowi, to czarne charaktery. Nie ma tu miejsca na żadne zawiłe motywy, dwulicowość, moralne dylematy. Są „ci dobrzy” i „ci źli”. Nawet pozorne wyjątki nie odbiegają od właściwego gatunkowi szablonu. Ekscentryczny Altman, któremu Rufin próbował nadać oryginalne rysy, powiela de facto stereotyp szalonego demiurga.

Wizja, która nad Sekwaną może budzić trwogę, nie ma prawa niczym zaskoczyć ani w ojczyźnie Orwella, ani w kraju Zajdla. Z perspektywy bogatej tradycji literackich antyutopii i z punktu widzenia kultur, które (jak polska lub anglosaska) z totalitaryzmem mierzą się nie od dziś, Rufin może tylko zasmucić naiwnością. Wybielając wrogów systemu i odmalowując sługusów władzy jako bezsprzeczne schwarzcharaktery, Rufin gubi jedną z najbardziej podstawowych prawd o totalitaryzmie – tę mianowicie, że rzadko jest on oczywistym dyktatem sił diabolicznych, a znacznie częściej jest wybrukowany dobrymi chęciami. Totalitaryzmu nie tworzą źli ludzie w niecnym celu, ale często ludzie dobrzy, wzniosłe idee mający na myśli.

Pod względem oryginalności wygrywa z Rufinem dawno miniony „Rok 1984” Orwella, a nawet „Gorsze światy” Michalskiego są od „Globalii” znacznie lepsze. W literackim laboratorium antyutopii na nowe odkrycia przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-07-02 19:25:58
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS