NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Szostak, Wit - "Dumanowski" (Powergraph)

Hamilton, Peter F. - "Pustka: Ewolucja"

Ukazały się

Antologia - "Za tamą"


 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Radecki, Łukasz - "Bóg Horror Ojczyzna"

 Larson, B.V. & VanDyke, David - "Wygnaniec"

 antologia - "Mroczne dziedzictwo. Antologia w hołdzie Jamesowi Herbertowi"

 Weber, David; Zahn, Timothy; Pope, Thomas - "Wezwanie do zemsty"

 Wolski, Marcin - "Pies w studni. Kot w windzie czyli rekonkwista"

 McDonald, Ed - "Zew kruka"

LinkiNowa Fantastyka 6/2008 - omówienie numeru

Tutaj znajdziecie dokładny spis zawartości numeru.

Ci, którzy zaglądają tu, by dowiedzieć się, co z czerwcowej „Fantastyki” przeczytać bez wydawania złamanego grosza w bibliotecznej czytelni, będą rozczarowani. To, co najlepsze w tym miesiącu, zamieszczono na płytce CD. Ale po kolei...

Gwoździem czerwcowego programu jest, zdaje się, Kelly Link, autorka opowiadań nagradzanych w USA, a u nas ciągle nieznanych (zmieni to zapewne wydany niedawno przez Wydawnictwo Dolnośląskie zbiór „Magia dla początkujących”). Redakcja serwuje „Konstabla z Abal” i obszerny wywiad z Link. Przez pryzmat jednego utworu, który opublikowała czerwcowa „Fantastyka”, jawi się ona jednak jako autorka, której pisarstwo nie każdemu przypadnie do gustu. „Konstabl...” to fantasy – moim skromnym zdaniem – wcale nie tak oryginalne, jak można by oczekiwać po tak hołubionym twórcy.

Drugie z zagranicznych opowiadań to „Nieziemskie sny” Tima Pratta, nagrodzone przed dwoma laty Hugo. Oparte na oklepanej koncepcji równoległych światów, opowiadające historię osobliwej wypożyczalni filmów, jest de facto literackim żartem, albo raczej zbiorem żartów, opartych na mniejszych lub większych różnicach pomiędzy dwoma światami. Z całą pewnością jest to utwór miły w odbiorze, szczególnie dla kinomanów.

W dziale polskiej prozy niepodzielnie króluje Zbigniew Wojnarowski. Opowiadanie (o niezbyt zachęcającym tytule) „Lala Świstak”, łączy klimaty kryminału i horroru, napisane jest zręcznie, chwilami wręcz ładnie. Wojnarowski przełamuje polską rozrywkową sztampę i – pomijając kilka niezręczności – pisze naprawdę intrygująco.

Znacznie gorzej wypada Bartek Zięba, który na pomyśle totalitaryzmu, którego ideologicznym sercem jest konkretna figura geometryczna, oparł swoje „Kwadrapolis”. Opowiadanie jest jednak płaskim, nie wnoszącym nic do gatunku powieleniem schematu przebudzenia i buntu przeciwko tyranii władzy. Gdybyż jeszcze pisał Zięba barwnymi obrazami i zgrabnym językiem... Niestety – w „Kwadrapolis” nie oferuje w ostatecznym rozrachunku nic, co byłoby warte odwiedzin.

Podobnie nijakie wydaje się opowiadanie (balansujące na granicy literackiej miniatury) „Bo ja jestem stąd” Barnima Regalicy – choć w tej garści historycznych obrazków drzemie pewien potencjał, opowiedziana historia pozostawia niedosyt i – summa summarum – rozczarowuje.

Krucho w tym miesiącu z publicystyką. Najciekawszy jest tekst przygotowany przez Agnieszkę Haskę i Dominikę Makówkę, traktujący o literaturze fantastycznej kierowanej do młodszego odbiorcy, acz i w nim zabrakło autorkom pomysłu na uchwycenie tematu z ciekawej perspektywy, skutkiem czego artykuł jest w dużej mierze wyliczanką złożoną z mini-recenzji. Na domiar złego redakcja opublikowała „Fantazellę” – komiks z przymrużeniem oka, którego prymitywizm i głupota osiągnęły poziom, powyżej którego coraz trudniej czytać go jako żartobliwy, a coraz łatwiej – jako po prostu żałosny.

Dla tych, którzy w czerwcowym wydaniu nie znajdą niczego, co warte byłoby ich uwagi, jest jeszcze smakowity deser – płyta CD z 24 archiwalnymi wydaniami „Fantastyki”. Omawianie ich zawartości wykracza już jednak poza obowiązki katedralnego recenzenta.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-06-23 15:17:37
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Świąteczny konkurs z Tolkienem


Artykuły

Wywiad z Brandonem Sandersonem


 Wywiad z Dmitrem Glukhovskym

 Wywiad z Joe Abercrombiem

 Fantastyka 2017 - plebiscyt

 Modyfikowany Węgiel - powieść a serial

Recenzje

Lovecraft, H.P. - "Wyzwanie z Innego Świata"


 Stephenson, Neal & Galland, Nicole - "Wzlot i upadek D.O.D.O."

 Gaiman, Neil - "Ocean na końcu drogi"

 Le Guin, Ursula K. - "Wracać wciąż do domu"

 Lawrence, Mark - "Szara siostra"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

 Małecki, Jakub - "Nikt nie idzie"

Fragmenty

 Haghenbeck, F.G. - "Diablero"

 Wegner, Robert M. - "Każde martwe marzenie"

 Cadigan, Pat - "Alita: Battle Angel. Miasto złomu"

 Eames, Nicholas - "Królowie Wyldu"

 Bourne, J.L. - "Rozbita klepsydra"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Wyprawa"

 Straub, Peter - "Upiorna opowieść"

 Hejankowski, Sebastian - "Światłoczuły"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS