NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Haldeman, Joe - "Wieczna wojna" (Kolekcja Wehikuł czasu)

Ukazały się

Brown, Ryk - "Aurora Cv-01"


 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Kres, Feliks, W. - "Północna granica" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks, W. - "Grombelardzka legenda" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Pani Dobrego Znaku" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Porzucone królestwo" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Tarcza Szerni" (edycja limitowana)

Linki

Lloyd, Tom - "Siewca burzy"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Lloyd, Tom - "Królestwo zmierzchu"
Tytuł oryginału: The Stormcaller
Tłumaczenie: Anna Kraszewska
Data wydania: Kwiecień 2008
ISBN: 978-83-7510-016-7
Oprawa: miękka
Format: 132 x 202 mm
Liczba stron: 496
Cena: 29,90
Tom cyklu: 1Lloyd, Tom - "Siewca burzy"

„Siewca burzy” jest debiutancką książką autora, pierwszą z cyklu Królestwo Zmierzchu. Fabuła opisuje w przeważającej części losy Isaka, białookiego, różniącego się nie tylko w tym względzie człowieka. Różnica polega na dużo większej sile i żywotności oraz innych nadludzkich cechach. Do tego należy dodać niesamowity temperament i krnąbrność charakteryzujące ten rodzaj ludzi. To wszystko oraz fakt, że matki białookich umierają podczas porodu, sprawiają, że nie są oni zbyt mile widziani w „normalnym” społeczeństwie.
Isak jest synem wędrownego kupca, z którym zwykle spędza czas, podróżując na wozie i prowadząc koczowniczy tryb życia. Na skutek niespodziewanych okoliczności, praktycznie z dnia na dzień, z poniżanego, ubogiego i zbuntowanego chłopaka staje się krannem, zastępcą Lorda Bahla, władcy Farlan. Ten fakt oczywiście diametralnie zmienia jego dotychczasowe życie, wywołując także zainteresowanie jego osobą wielu rozmaitych postaci i sił Krain (z rozmaitych sfer – od ludzkich do boskich włącznie).
Siedemnastoletni młodzieniec zostaje postawiony w obliczu wielkich obowiązków i oczekiwań. Musi odnaleźć się nie tylko w dworskim życiu, ale również samemu ogarnąć własne uczucia i myśli, tak aby jak najlepiej wypełniać swoją rolę. Nie jest to zadanie łatwe, zważywszy na wrodzoną porywczość białookich oraz na okres dojrzewania, który Isakowi przypada akurat podczas tych niesamowitych zmian w jego życiu.

Świat wykreowany przez Lloyda jest połączeniem tradycyjnych motywów i pewnej dozy oryginalności. Na uwagę zasługuje np. system sprawowania władzy przez Farlan czy rasa białookich. Interesujące są również dworskie elementy w rodzaju specjalnych jednostek wojskowych np. Duchów czy Królewskich. Autorowi udało się stworzyć dobre realia, w których osadził swoich bohaterów. Bohaterów zaś mamy interesujących. Co więcej, nie tylko ze względu na charaktery, ale także płeć czy rasę.
Uniwersum Krain charakteryzuje się dużą obecnością magii i innych niecodziennych zjawisk oraz niezwykłych istot. Mamy również do czynienia z namacalną obecnością bóstw. Krainy mają swoje zwyczaje, tradycje. Funkcjonują tu różne stronnictwa i ośrodki władzy. Przekłada się to oczywiście na fabułę, bo każdy ma swoje plany i ambicje, a to nie pozostaje bez wpływu na losy głównego bohatera i jego najbliższego otoczenia. Do tego trzeba dodać rozmaite proroctwa i wierzenia zamieszkujących te ziemie ludów.

Wydawałoby się, że Lloyd w swym fantastycznym debiucie zabłysnął. W końcu umiejętnie i ciekawie połączył klasyczne motywy z własną wizją. Niestety, nie wszystko wygląda różowo.
Po pierwsze, autorowi momentami brak konsekwencji i ociera się o brak realizmu. Przy niektórych opisywanych wydarzeniach czytelnik ma wątpliwości, na ile prawdopodobny jest taki a nie inny przebieg sytuacji. Nie jest to nic bardzo rażącego, ale jednak trzeba ten fakt odnotować.
Drugą sprawą są styl i warsztat autora, które w kilku momentach mocno zgrzytają. Pisarz używa bowiem zdań i zwrotów, które nawet po kilkukrotnym przeczytaniu są niezrozumiałe. W niektórych przypadkach jest to nieco irytujące, jako że „Siewca burzy” jest przecież książką rozrywkową, a nie zawiłym traktatem.
Trzeci zarzut to nieprzyjemne przeskoki fabularne. Ni stąd ni zowąd bohaterowie z postaci zapoznawanych z jakąś sytuacją stają się jej uczestnikami. Nie mam tu na myśli zwyczajnego nagłego zwrotu akcji, ale brak pewnego przejścia z jednego stanu do drugiego. Przydałby się większy porządek i wygładzenie stylu opowieści.
Po odsianiu powyższych wad, otrzymujemy książkę, którą czyta się z zainteresowaniem, a o to przecież chodzi. Jest ona na pewno bliższa tradycyjnej fantasy niż jej nowym prądom, ale nie jest też na pewno nudną kalką utartych schematów. Osobiście jestem ciekaw dwóch rzeczy: jak dalej potoczy się cała historia i czy Tom Lloyd rozwinie pisarskie umiejętności. Szanse na postęp są, moim zdaniem, spore.


Ocena: 7/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-06-23 20:02:49
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 11:24 24-06-2008
Ja tam ją odłożyłem po jakichś 100 stronach i na razie nie czuję do niej mięty... Takie to bez ducha.

Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść Scalziego


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"


 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Fragmenty

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS