NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Rytm wojny", tom 2

Kay, Guy Gavriel - "Dzieci ziemi i nieba"

Ukazały się

Abnett, Dan; Lee, Mike - "Żniwiarz dusz"


 McNeill, Graham - "Mściwy duch"

 Haley, Guy - "Perturabo. Młot Olympii"

 King, Stephen - "Podpalaczka" (2021)

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Tidhar, Lavie - "Ziemia nieświęta"

 Oszubski, Tadeusz - "Sfora"

 Szyda, Wojciech - "Sajens fikcje"

Linki

Zajdel, Janusz A. - "Cylinder van Troffa"
Wydawnictwo: SuperNOWA
Data wydania: Marzec 2008
ISBN: 978-83-7578-003-1
Oprawa: miękka
Liczba stron: 246Zajdel, Janusz A. - "Cylinder van Troffa"

„Cylinder van Troffa” jest kolejną z przeczytanych przeze mnie książek patrona najważniejszej polskiej nagrody fantastycznej. Czytając jego powieści, utwierdzam się w przekonaniu, że tytuł ten jest jak najbardziej zasłużony.

W „Cylindrze van Troffa” Zajdel po raz kolejny zajmuje się sprawami człowieka, społeczeństwa, ludzkości. Wykorzystuje ku temu fantastyczne ramy, co robi w naprawdę świetnym stylu. Lektura powieści skłania do myślenia, jaką drogą może pójść ludzkość, jakich wyborów może i musi dokonywać oraz jakie mogą być ich potencjalne konsekwencje.
Podstawą fabularną „Cylindra” jest „zielony zeszyt” autorstwa tajemniczego Nieśmiertelnego, odnaleziony przez naukowców, którzy również w niewyjaśnionych okolicznościach znikają. Zapiski zaś na temat ww. notatek odnajduje przyjaciel jednego z nich.
Zapiski okazują się być fascynującą historią pewnego kosmonauty, który wraz z kilkoma towarzyszami wraca z długiej, opóźnionej przez nieprzewidziane trudności podróży na Ziemię, po drodze lądując na jej naturalnym satelicie.
Jak się okazuje, zarówno na Księżycu, jak i na Niebieskiej Planecie wiele się zmieniło. Zmieniło na tyle, na ile wg autora może zmienić się ludzkość w skutek swoich działań i wyborów. Ma to oczywiście wpływ na losy załogi, której jeden przedstawiciel wykazuje nieco większą determinację, by rozwiązać zagadki.
„Cylinder van Troffa” jest nie tylko analizą ewentualnego zachowania ludzkości postawionej w obliczu rozmaitych problemów cywilizacyjnych, ale i niezwykłą historią miłości Nieśmiertelnego i Yetty. Autor stara się pokazać, jakie uczucia mogą ze sobą nieść czas i przestrzeń. Przedstawia nam stan człowieka podążającego za nieuchwytnym, choć bardzo prawdopodobnym marzeniem. Człowieka z jednej strony w nie wierzącego, a z drugiej wątpiącego. Paradoksalnie zaś, ta sprzeczność jest bardzo logiczna. Zależy ona bowiem od kilku czynników, które o tym przesądzają. Poznajemy obraz człowieka doświadczonego przez życie i stawiającego czoło wątpliwościom.
Zajdel zajmuje się także moralnymi dylematami. W jaki sposób można rozwiązywać problemy ludzkości? Kiedy sposób ich pozbywania się jest słuszny, a kiedy nie? Autor zdaje się mówić, że nawet najbardziej humanitarne traktowanie jednej grupy przez drugą, mające na celu rozwiązanie palącego społeczeństwo problemu, może wyrządzić jej mimo wszystko szkodę, ból czy choćby bliżej nieokreśloną przykrość.
Co ciekawe, obecnie niemal trzydziestoletnia powieść nic nie straciła na wartości. Wprost przeciwnie. W obliczu codzienności, w której racje jednych grup są przedkładane nad racjami innych, w którym musi być „tak a nie inaczej” dla „naszego wspólnego dobra”, dylematy Zajdla mogą być bardzo pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania stawiane przez nas, ludzi żyjących na początku XXI wieku.

To wspaniale, że mieliśmy takiego pisarza. Pozostaje tylko z dumą i niezwykłą przyjemnością sięgać po jego kolejne głębokie i naprawdę interesujące książki.


Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-05-16 21:40:33
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"


 Pettersen, Siri - "Żelazny wilk"

 Onyebuchi, Tochi - "Riot Baby"

 Maguire, Gregory - "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu"

 Crowley, John - "Małe, duże"

 Novik, Naomi - "Mroczna wiedza"

 Haldeman, Joe - "Wieczna wolność"

 Cameron, Miles - "Upadek smoków"

Fragmenty

 Masterton, Graham - "Susza"

 Maciewicz, Monika - "Wiedma"

 Shusterman, Neal & Shusterman, Jarrod - "Susza"

 Marillier, Juliet - "Syn cieni"

 Marillier, Juliet - "Córka lasu"

 Liu, Cixin - "O mrówkach i dinozaurach"

 Sturgeon, Theodore - "Więcej niż człowiek"

 Enríquez, Mariana - "Nasza część nocy"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS