NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Abnett, Dan - "Uniwersum Marvela. Avengers: Wszyscy chcą rządzić światem"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

MacLeod, Ian R. - "Wieki światła"
Wydawnictwo: Mag
Kolekcja: Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału: The Light Ages
Tłumaczenie: Wojciech M. Próchniewicz
Data wydania: Czerwiec 2006
Wydanie: I
ISBN: 978-83-7480-023-5
Oprawa: twarda
Format: 140 x 210 mm
Liczba stron: 399
Cena: 35,00 zł
Rok wydania oryginału: 2003
Wydawca oryginału: Ace BooksMacLeod, Ian R. - "Wieki światła"

Opublikowana przez wydawnictwo Mag powieść Iana R. MacLeoda ukazała się w serii „Uczta wyobraźni”, co sugeruje, że mamy do czynienia z książką, której lektura owocuje pięknym językiem, niezwykłą kreacją świata i bohaterów. Zobaczmy, czy było tak w tym przypadku.

MacLeod akcję powieści osadził pod koniec trzeciego Wieku Przemysłu w Anglii, która przypomina nieco tę dziewiętnastowieczną, a jednak znacznie się od niej różni. Przedstawiony świat jest bowiem miejscem, w którym wszechobecna jest magia. Magia ta pochodzi z wydobywanego z ziemi eteru, będącego składnikiem maszyn i urządzeń. W powiązaniu z cechowymi zaklęciami, daje to tętniące niezwykłością efekty.
Wiąże się to także z tym, że bez zaklęć i eteru, budowane maszyny, budowle, urządzenia, nie działałyby tak efektywnie lub – często – nie działałyby wcale. Świat zatem opiera się na eterze – skarbie, ale i przekleństwie. Przekleństwie dla ludzi, którzy nie posiadają na lewym nadgarstku Znaku, świadectwa przejścia Dnia Próby. Znak może towarzyszyć człowiekowi całe życie, a może zniknąć, sprawiając, że staje się on odmieńcem, trollem. Czasem przybiera to lekką formę, a czasem bardzo ciężką, obfitująca w fizyczne i psychiczne zmiany, deformacje. Oczywiście takie osoby są usuwane poza nawias społeczeństwa, zostają zamknięte w specjalnych przybytkach, bądź – za pozwoleniem możnych – wiodą samotne życie, służąc organizacjom cechowym.
Głównym bohaterem książki jest Robert Borrows. Jest on synem członka cechu ślusarzy i pracownicy lokalnej fabryki. Można więc stwierdzić, że pochodzi z rodziny robotniczej. Autor pokazuje nam jego życie od lat dziecięcych, przez młodzieńcze, aż do wieku dorosłego.
Życie Roberta zdaje się być od początku do końca przewidziane. Urodziny, Dzień Próby, wstąpienie do cechu ojca i praca w tej samej fabryce, starość w mało perspektywicznym Bracebridge. Perspektywa niezbyt zachęcająca dla młodego człowieka, który postanawia samemu napisać swój życiorys. Postanawiając pójść własną drogą, zaczyna dostrzegać, że świat, w którym żyje, nie jest tak magicznie i pozytywnie zbudowany, że wszelkie życie społeczne jest zależne od cechów, z których te największe i najbogatsze są głównymi beneficjentami ustroju, spijającymi śmietankę z wypracowywanych przez masy zysków.
Do tego dochodzi pewna niezwykła kobieta, którą Borrows, spotkawszy w dzieciństwie, zaczyna się w dorosłym życiu fascynować...
„Wieki światła” są zatem wielowątkową opowieścią. Mamy tu klasyczną historię chłopaka buntującego się przeciwko pisanemu mu losowi. Jest wątek miłosny, o dość oryginalnym przebiegu. Mamy też opisany problem społeczny, krytykę świata ludzi bogatych, ruchy, które w naszej rzeczywistości nazwalibyśmy bez wątpienia rewolucyjnymi, choć nie anarchistycznymi. Bunt przeciw niesprawiedliwościom świata, pytanie o jego sens i wygląd nowego, lepszego Wieku staje się jednym z głównych wątków książki. Do tego dochodzi problem odmienności i jej traktowania przez „normalną” część społeczności.
MacLeod raczy nas naprawdę wspaniałym, bogatym w plastyczne opisy stylem. „Wieki światła” są książką, którą można czytać dla samej przyjemności obcowania z językiem, słowem pisanym, które ułożono w niemalże idealnie pasującą całość. Spotkałem się z opinią, że fabuła tej książki się komuś nie podobała, ale odczuwał niezwykłą przyjemność z jej czytania. Pewien paradoks, ale... zgadzam się z nim w zupełności. „Wieki światła” są bowiem bardziej historią pewnego procesu, który staje się udziałem społeczeństwa niż li tylko fabularną opowieścią o losach kilku, naprawdę ciekawych bohaterów; i oba te wątki mogą nie przypaść do gustu, przy całym zachwycie nad stylem autora.

„Wieki światła” Iana R. MacLeoda są z pewnością pozycją obowiązkową dla każdego wielbiciela fantastyki. Czytając takie powieści, wraca nadzieja na nowatorskie podejście do tej konwencji. Poszerza się potencjalny krąg i odbiorców, i tematów, dla których fantastyka może być wspaniałym sposobem wyrazu. To kolejna pozycja świadcząca o tym, że taka literatura nie jest li tylko rozrywkową, ale może być sposobem wyrażania wielu, bliskich nam na co dzień spraw i emocji.


Ocena: 9/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-05-15 19:23:18
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

MadMill - 20:04 15-05-2008
Wieki to chyba książka która doczekała się największej ilości recenzji na Katedrze. ;)

No a że "Wieki światła" to świetna książka to nawet dyskusji nie podlega. ;P

Jander - 20:27 15-05-2008
No właśnie, nie widzę większego sensu opisywania po raz czwarty fabuły, każdy już ją chyba zna. To świetna książka, szkoda, że nudna i nie udało mi się jej skończyć. No ale że recenzje o tym nie wspominają, to widocznie jestem za słaby na takie książki.

MadMill - 20:34 15-05-2008
Jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę. ;P

Galvar - 21:32 15-05-2008
Jander pisze:No właśnie, nie widzę większego sensu opisywania po raz czwarty fabuły, każdy już ją chyba zna. To świetna książka, szkoda, że nudna i nie udało mi się jej skończyć. No ale że recenzje o tym nie wspominają, to widocznie jestem za słaby na takie książki.
No, jeśli wolisz akcję rodem z FR, DL czy innego Diablo... :P

Jander - 22:19 15-05-2008
Tak, tak, a w ramach odpoczynku od tych ambitnych lektur (czemu to nie są lektury szkolne?!) zadowalam się Dukajem czy innym Stephensonem. ;)

MadMill - 22:44 15-05-2008
Ostatnio na Stephensona narzekałeś coś... --_-

nosiwoda - 09:24 16-05-2008
MadMill pisze:Jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę. ;P
Nie ma czegoś takiego. Wyjątek neguje regułę. Nienawidzę tego powiedzenia. Prawie tak samo, jak tej bzdury, że "prawda zawsze leży pośrodku". Pośrodku to leży tylko g.... prawda.

MadMill - 10:27 16-05-2008
nosiwoda pisze:
MadMill pisze:Jesteś wyjątkiem potwierdzającym regułę. ;P
Nie ma czegoś takiego. Wyjątek neguje regułę. Nienawidzę tego powiedzenia. Prawie tak samo, jak tej bzdury, że "prawda zawsze leży pośrodku". Pośrodku to leży tylko g.... prawda.

Ha! Czyli są to osobiste uprzedzenia! Nie liczy się! ;P btw. tego drugiego też serdecznie nie znoszę.

A "Jestem za, a nawet przeciw"? :D

Panowie, dosyć czatu. Poproszę kontynuować dyskusję np. tutaj.
Pozdr,
Shadow


Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS