NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

de Castell, Sebastien - "Tron tyrana"

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Kronzek, Allan Zola i Elizabeth - "Księga wiedzy czarodziejskiej"
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Ewelina Jagła
Data wydania: 2008
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7510-192-8
Oprawa: twarda
Format: 170 x 240 mm
Liczba stron: 320
Cena: 35 złKronzek, Allan Zola i Elizabeth - "Księga wiedzy czarodziejskiej"

Po lekturze „Księgi wiedzy czarodziejskiej” pozostają mieszane uczucia. Z jednej strony, biorąc pod uwagę merytoryczną zawartość, interesującą tematykę i lekką formę, czytelnik winien być kontent. Szkopuł w tym, że to, co przeczytał, nijak się ma do tego, co przeczytać zamierzał.

Książkę opatrzono podtytułem „Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry’ego Pottera”. Tymczasem „Księga...” w niewielkim tylko stopniu odwołuje się do świata wykreowanego przez J.K. Rowling i srodze pomyli się ten, kto sięgnie po nią szukając kontaktu z bohaterami zamkniętego już cyklu przygód młodego czarodzieja. Choć wszystkie hasła są inspirowane siedmioksięgiem, to jednak hasła odnoszą się raczej do historii ludzkich wierzeń, rozmaitych legend i mitów tudzież współczesnych przesądów. Z powodzeniem można wyobrazić sobie ten przewodnik w formie oderwanej od swej literackiej inspiracji. Autorzy „Księgi...” ani na jotę nie pogłębiają wiedzy o świecie Pottera – być może wychodząc ze słusznego założenia, że kreacja tego fikcyjnego świata winna pozostać w rękach J.K. Rowling, a to, o czym mogą pisać Allan i Elizabeth Kronzek, to magia, czarownice i dziwaczne stwory z naszego, rzeczywistego świata, z jego historii i legend.

„Księga wiedzy czarodziejskiej” nie jest więc żadnym przewodnikiem po zaczarowanym literackim świecie Rowling, nie jest też z przymrużeniem oka pisaną księgą zaklęć z suplementem w postaci zestawu map, słowniczka i bestiariusza, jak można by sobie wyobrażać na podstawie pobieżnej analizy okładki. „Księga...” jest za to popularnonaukowym leksykonem, w którym zebrano informacje o postaciach, legendach i magicznych stworzeniach, które przewinęły się na kartach „Harry’ego Pottera”.

Dowiemy się z niej, co różni czarnoksiężnika, czarodzieja, maga i wiedźmę; kim był właściwie Nicholas Flamel, a kim Kasandra i Nostradamus; z jakich składników preparowano zwykle magiczne eliksiry; jak się pokrótce przedstawia historia i obyczaje gryfów, wampirów, mumii, druzgotków i yeti; czym się różni amulet od talizmanu; skąd się wzięło „hokus-pokus”, a skąd „abrakadabra”; jak długo nauka przekonana była o istnieniu jednorożców i jak późno zaczęto wróżyć z prastarego rzekomo tarota; dlaczego na Wschodzie smoki się lubi, a na Zachodzie się smoków boi.

Wśród słownikowych haseł są demony i czerwone kapturki, zielarstwo i czarna magia, mandragora i peleryna-niewidka. Są wikołaki, skrzaty, elfy i mantykory. Są hasła brzmiące prozaicznie (ot – jeleń i magia), jak i nad wyraz skomplikowane (transmutacja i petryfikacja). Generalnie – jest tu wszystko od „A” jak Astrologia po „Z” jak Zwodnik.

Książka należy do tych nielicznych leksykonów, które dają się czytać z równą lekkością, jak dobra literatura. Jedyne zastrzeżenie to ów wydawniczy hokus-pokus, który sprawił, że leksykon magicznych wierzeń i stworzeń, został zapakowany jako przewodnik po świecie Harry’ego Pottera. Fani czarodzieja mogą być rozczarowani mizerną zawartością cukru w cukrze.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-02-25 22:41:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS