NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

Mammay, Michael - "Przestrzeń"

Ukazały się

Abnett, Dan - "Pancerz pogardy"


 Pilipiuk, Andrzej - "Traktat o higienie. Z dziejów dra Skórzewskiego"

 Jadowska, Aneta - "Kurczaczek i Salamandra"

 Jaumann, Bernhard - "Sępom na pożarcie"

 Brown, Ryk - "Aurora Cv-01"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Kres, Feliks, W. - "Północna granica" (edycja limitowana)

 Kres, Feliks W. - "Król Bezmiarów" (edycja limitowana)

Linki

Kronzek, Allan Zola i Elizabeth - "Księga wiedzy czarodziejskiej"
Wydawnictwo: Rebis
Tłumaczenie: Ewelina Jagła
Data wydania: 2008
Wydanie: II
ISBN: 978-83-7510-192-8
Oprawa: twarda
Format: 170 x 240 mm
Liczba stron: 320
Cena: 35 złKronzek, Allan Zola i Elizabeth - "Księga wiedzy czarodziejskiej"

Po lekturze „Księgi wiedzy czarodziejskiej” pozostają mieszane uczucia. Z jednej strony, biorąc pod uwagę merytoryczną zawartość, interesującą tematykę i lekką formę, czytelnik winien być kontent. Szkopuł w tym, że to, co przeczytał, nijak się ma do tego, co przeczytać zamierzał.

Książkę opatrzono podtytułem „Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry’ego Pottera”. Tymczasem „Księga...” w niewielkim tylko stopniu odwołuje się do świata wykreowanego przez J.K. Rowling i srodze pomyli się ten, kto sięgnie po nią szukając kontaktu z bohaterami zamkniętego już cyklu przygód młodego czarodzieja. Choć wszystkie hasła są inspirowane siedmioksięgiem, to jednak hasła odnoszą się raczej do historii ludzkich wierzeń, rozmaitych legend i mitów tudzież współczesnych przesądów. Z powodzeniem można wyobrazić sobie ten przewodnik w formie oderwanej od swej literackiej inspiracji. Autorzy „Księgi...” ani na jotę nie pogłębiają wiedzy o świecie Pottera – być może wychodząc ze słusznego założenia, że kreacja tego fikcyjnego świata winna pozostać w rękach J.K. Rowling, a to, o czym mogą pisać Allan i Elizabeth Kronzek, to magia, czarownice i dziwaczne stwory z naszego, rzeczywistego świata, z jego historii i legend.

„Księga wiedzy czarodziejskiej” nie jest więc żadnym przewodnikiem po zaczarowanym literackim świecie Rowling, nie jest też z przymrużeniem oka pisaną księgą zaklęć z suplementem w postaci zestawu map, słowniczka i bestiariusza, jak można by sobie wyobrażać na podstawie pobieżnej analizy okładki. „Księga...” jest za to popularnonaukowym leksykonem, w którym zebrano informacje o postaciach, legendach i magicznych stworzeniach, które przewinęły się na kartach „Harry’ego Pottera”.

Dowiemy się z niej, co różni czarnoksiężnika, czarodzieja, maga i wiedźmę; kim był właściwie Nicholas Flamel, a kim Kasandra i Nostradamus; z jakich składników preparowano zwykle magiczne eliksiry; jak się pokrótce przedstawia historia i obyczaje gryfów, wampirów, mumii, druzgotków i yeti; czym się różni amulet od talizmanu; skąd się wzięło „hokus-pokus”, a skąd „abrakadabra”; jak długo nauka przekonana była o istnieniu jednorożców i jak późno zaczęto wróżyć z prastarego rzekomo tarota; dlaczego na Wschodzie smoki się lubi, a na Zachodzie się smoków boi.

Wśród słownikowych haseł są demony i czerwone kapturki, zielarstwo i czarna magia, mandragora i peleryna-niewidka. Są wikołaki, skrzaty, elfy i mantykory. Są hasła brzmiące prozaicznie (ot – jeleń i magia), jak i nad wyraz skomplikowane (transmutacja i petryfikacja). Generalnie – jest tu wszystko od „A” jak Astrologia po „Z” jak Zwodnik.

Książka należy do tych nielicznych leksykonów, które dają się czytać z równą lekkością, jak dobra literatura. Jedyne zastrzeżenie to ów wydawniczy hokus-pokus, który sprawił, że leksykon magicznych wierzeń i stworzeń, został zapakowany jako przewodnik po świecie Harry’ego Pottera. Fani czarodzieja mogą być rozczarowani mizerną zawartością cukru w cukrze.


Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2008-02-25 22:41:00
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Kulawego szermierza"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Jordan, Robert - " Wojownik Altaii"


 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

 Rushdie, Salman - "Quichotte"

 Taylor, Dennis E. - "Nasze imię Legion, nasze imię Bob"

 Przechrzta, Adam - "Demony zemsty. Beria"

 Kisiel, Marta - "Płacz"

 Szczerek, Ziemowit - "Cham z kulą w główie"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

Fragmenty

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS