NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Pullman, Philip - "Bursztynowa luneta"

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Ukazały się

antologia - "Opowieści niesamowite z języka niemieckiego"


 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Zagubiona przyszłość" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Proxima" (reedycja)

 Boruń, Krzysztof; Trepka, Andrzej - "Kosmiczni bracia" (reedycja)

 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper" (2020)

 Caldecott, Andrew - "Miasteczko Rotherweird"

 McDonald, Ian - "Luna: Wschód"

 Gwynne, John - "Gniew"

Linki

Zajdel, Janusz A. - "Paradyzja"
Wydawnictwo: SuperNOWA
Data wydania: 2004
ISBN: 83-7054-163-1
Liczba stron: 200Zajdel, Janusz A. - "Paradyzja"

„Paradyzja” jest pierwszą przeczytaną przeze mnie książką tego autora. Autora będącego klasykiem polskiej fantastyki i patronem najważniejszej nagrody naszego fandomu.

Historia ta jest opowieścią o wyprawie ziemskiego literata, Rinaha Devi. Ma on za zadanie sprawdzić, jak przebiega życie w Paradyzji będącej sztuczną kolonią, która sto lat wcześniej powstała i stopniowo odseparowała się od innych ośrodków cywilizacji. Są przesłanki ku temu, by sądzić, że Paradyzyjczycy są traktowani gorzej, niż zezwalają na to fundamentalne prawa człowieka.

Rinah jest pierwszym od dziesięciu lat Ziemianinem, któremu zezwolono na przekroczenie granic sztucznej kolonii. Po dotarciu tam zaczyna porównywać przekazywane z niej oficjalne informacje ze stanem faktycznym.

Życie w Paradyzji jest poddane ciągłej kontroli. Oficjalnie nie ma władz, a jest tylko komputerowy System Kontroli, mający czuwać nad tym, aby nikomu nie przyszło na myśl zrobić czegoś na szkodę kolonii. Każda wypowiedź jest analizowana, każde poczynanie rejestrowane, każda akcja powoduje reakcję. Jest to podyktowane oczywiście li tylko bezpieczeństwem obywateli. Wszak jakakolwiek akcja dywersyjna, atak czy też niekontrolowane eksperymenty mogą zagrozić stuletniemu wysiłkowi utrzymania sztucznej planety w jak największym porządku. Na szczęście wspólny wysiłek obywateli, wraz z zapobiegliwym trzymaniem jej położenia w tajemnicy, skutkuje rozwojem i nie poddawaniem się wrogim siłom czy naturalnym katastrofom Tartaru, planety będącej surowcowym zapleczem Paradyzji.

Ziemski inspektor nie tylko konfrontuje znane wcześniej informacje z otrzymywanymi od oficjalnych przedstawicieli Paradyzji, ale również spotyka się z przeciętnymi obywatelami. Wyłania się z tych spotkań obraz zupełnie niezgodny z tym, w jaki przedstawia się Paradyzję.

Zajdlowi udało się znakomicie pokazać społeczeństwo zmanipulowane do nieprawdopodobnego, zdawałoby się, stopnia. Skala inwigilacji i sterowania w dzisiejszych czasach wydaje się być naprawdę fantastycznonaukowym pomysłem niesamowitej wyobraźni autora. Zaś fakt, że Zajdel napisał „Paradyzję” na początku lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy w Polsce trwał stan wojenny, budzi szacunek ze względu na taką a nie inną tematykę powieści.

Książkę czyta się bardzo szybko, wręcz błyskawicznie. Co ciekawe, w dzisiejszym, wolnym świecie wcale nie straciła na aktualności. Są bowiem nadal kraje, w których wolność i prawa obywatelskie pozostają mrzonką. Nawet w krajach teoretycznie demokratycznych o ugruntowanej renomie i stabilnej sytuacji, skutkiem nowoczesnej techniki, polityki i różnorako pojmowanych interesów narodowych, można być poddawanym rozmaitym naciskom i ograniczeniom. Mimo że wolność absolutna nie istnieje, łamanie podstawowych praw człowieka dla dobra wąskiej grupy trzymającej władzę zdarza się w naszym świecie zbyt często. Warto o tym pamiętać, a „Paradyzję” koniecznie przeczytać.Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2008-02-09 19:53:11
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Imię boga"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Recydywista"


 Atwood, Margaret - "Testamenty"

 Palmer, Ada - "Siedem kapitulacji"

 Zbierzchowski, Cezary - "Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej"

 Matheson, Richard - "Jestem Legendą i inne utwory"

 Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina"

 Anson, Jay - "Amityville Horror"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

Fragmenty

 Chiang, Ted - "Wydech"

 Dąbrowski, Michał - "Imię Boga"

 Wilson, F. Paul - "Twierdza"

 Lisińska, Małgorzata - "Pierwotny"

 Dębski, Rafał - "Żelazny Kruk. Gniazdo"

 Schwartz, Richard - "Władca marionetek"

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 1

 Zbierzchowski, Cezary - "Requiem dla lalek" - fragment 2

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS