NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bradbury, Ray - "Green Town"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Krohn, Leena - "Tainaron"
Wydawnictwo: Świat Książki
Tytuł oryginału: Tainaron
Data wydania: Styczeń 2008
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Cena: 26 zł
Rok wydania oryginału: 1985Krohn, Leena - "Tainaron"

Choć niezbyt odległa, Finlandia wydaje się dosyć egzotycznym krajem, jeśli chodzi o pisarstwo – szczególnie fantastyczne. Z tym większym zainteresowaniem sięgnąłem po mającą już swoje lata1) książkę Leeny Krohn. Okazało się, że co prawda zapowiedź z czwartej strony okładki nie do końca oddaje prawdziwą zawartość „Tainaronu”, ale lektura zdecydowanie nie była czasem straconym. Wręcz odwrotnie, książka jest nieproporcjonalnie krótka do ilości przekazywanej treści.
Pierwsze zaskoczenie to forma. Na książkę składa się trzydzieści listów pozbawionych adresata... Można założyć, że jest nim czytelnik. Każdy z listów skupia się na innej historii lub doznaniu. Pojawiają się w nich wydarzenia zarówno z tytułowego Tainaronu – miasta zamieszkiwanego przez owadopodobne istoty, jak i z wcześniejszego życia narratorki2). W zasadzie każdy z listów jest oddzielną całością, jedynie niektóre są powiązane fabularnie3), ale wszystkie razem układają się w pewną całość, jak mozaika, która składając się z rozmaitych elementów, daje zupełnie odmienny obraz całości. Każdy z listów jest ważny. Każdy odgrywa rolę w budowie kompletnego wyobrażenia rodzącego się w głowie czytelnika.
Książka Krohn pełna jest myśli skłaniających ku refleksji i zastanowieniu. Małych perełek, które trafiają do odbiorcy i nie dają spokoju, aż zaowocują nową myślą, innym spojrzeniem na rzeczywistość. I na samą książkę też. „Tainaron” przypomina mi w tym twórczość Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, który również potrafił przekazać głębokie myśli, prawdy o świecie w sposób bardzo prosty, a jednocześnie trudny do powtórzenia. Analogii pomiędzy prozą Francuza i Finki jest więcej. Przecież taki „Mały Książę” to z pozoru prosta i infantylna historyjka fantastyczna, a posiada w sobie niesłychaną moc. U Krohn jest bardzo podobnie, choć może moje porównanie jest nieco na wyrost. W każdym razie fińska autorka naprawdę potrafi poruszyć wrażliwą strunę u czytelnika.
Krohn w „Tainaronie” zainteresowana jest zmianą i przemijaniem. Czasem porusza te tematy, z pozoru opowiadając o czymś innym, a czasem pisze wprost, w sposób uniemożliwiający inną interpretację. Pojawiają się one pod różnymi postaciami, wskazywane są ich różne aspekty, ale przede wszystkim nie ulega wątpliwości, iż zmiana i przemijanie są bardzo ważne dla narratorki, autorki i... dla czytelnika, który daje się porwać i oczarować tej bardzo emocjonalnie wyrażanej fascynacji. Mając tę wiedzę, łatwo się domyślić, czemu rzecz dzieje się w mieście zamieszkałym przez owady, z ich ciągłymi zmianami, metamorfozami. Jednakże ta prosta do rozszyfrowania alegoria to dopiero czubek góry lodowej. Zdejmując jedną warstwę, natrafiamy na następną, i następną, i następną. One się nawzajem uzupełniają, tworząc nową jakość, której pozbawione są w pojedynkę.
Leena Krohn wykorzystuje fantastyczną scenerię do poruszenia nurtujących ją i nas problemów. Nie przenosi czytelnika w wyimaginowany świat bez potrzeby, ale pilnuje, by treść współgrała z formą. Wpływając na uczucia odbiorcy, zadaje mu pytania, na które nie ma prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Zatem ich nie udziela. Skłania za to, by zajrzeć we własną duszę i szukać ich na własną rękę. Zagłębianie się w lekturę „Tainaronu” to jak podróż przez własne życie do kluczowych momentów z naszej przeszłości. I tylko od czytelnika zależy, jak daleko w tej podróży zabrnie.1) Pierwsze wydanie „Tainaronu” ukazało się w Finlandii w 1985 roku.

2) „Narratorka” najlepiej oddaje naturę osoby piszącej listy w „Tainaronie”. Choć wiele listów jest bardzo osobistych, dotyczących indywidualnych przeżyć i uczuć, to w rzeczywistości prawie nic o niej nie wiemy. Krohn uzyskała bardzo interesujący efekt, który polega na przedstawieniu bardzo osobistych doznań bez jednoczesnego zaangażowania osoby opowiadającej. Bez zaangażowania w samą relację, bo już nie w rzeczy, które są opisywane.

3) „Tainaron” to bardziej zbiór opowiadań, w ramach których przewijają się te same postaci, poruszana jest podobna tematyka. Silnych powiązań fabularnych pomiędzy poszczególnymi listami nie ma. Stąd też w recenzji starałem się unikać określania książki Krohn mianem powieści, gdyż „Tainaron” nią nie jest.Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2008-01-28 21:07:40
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"


 Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"

 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS