NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Zemsta najlepiej smakuje na zimno" (2019)

Liu, Cixin - "Era supernowej"

Ukazały się

Szmidt, Robert J. - "Ostatnia misja Asgarda"


 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!" (Kolekcja Wehikuł czasu)

 Jordan, Robert - "Wielkie polowanie" (2019)

 Porter, Max - "Lanny"

 Komuda, Jacek - "Wilcze gniazdo" (wyd. 4)

 Piekara, Jacek - "Mój przyjaciel Kaligula" (2019)

 Ziemiański, Andrzej - "Pułapka Tesli" (wyd. 2)

 Manguel, Alberto; Guadalupi, Gianni - "Słownik miejsc wyobrażonych"

Linki

Sawyer, Robert J. - "Ludzie"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Sawyer, Robert J. - "Neandertalska Paralaksa"
Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Data wydania: Listopad 2007
ISBN: 978-83-89951-81-6
Oprawa: miękka
Cena: 37.90 zł
Tom cyklu: 2Sawyer, Robert J. - "Ludzie"

W pierwszym tomie „Neandertalskiej Paralaksy” było nam dane zapoznać się z losami dwóch alternatywnych rzeczywistości, w których na Ziemi zapanowały odmienne gatunki – my na naszym świecie, a na innym neandertalczycy. Za sprawą wypadku otwiera się przejście między oboma kwantowymi wymiarami i dochodzi do kontaktu... który łatwy nie jest, ale owocuje interesującą fabułą i sporą liczbą intrygujących pomysłów.
W „Ludziach” ponownie – tym razem z premedytacją – zostaje otworzony portal pomiędzy światami ludzi i neandertalczyków. Obie strony liczą na wymianę naukową i kulturalną, choć pokonanie różnic nie jest łatwe. Rozpoczyna się wymiana dyplomatów, pierwsze deklaracje i... w tym momencie jakby autor zupełnie zapomniał o tej kwestii. Wielka szkoda, gdyż obrana przez niego droga fabularna nie ma nawet drobnej części potencjału obecnego w kontynuacji wątku o próbach nawiązania wspólnego języka między dwoma zupełnie odmiennymi cywilizacjami.
Na czym więc koncentruje się Sawyer? Można powiedzieć, że schodzi do skali mikro i pokazuje relacje miedzy przedstawicielami obydwu światów na przykładzie osobniczym, czyli w tym przypadku skupia się na opisie rodzącego się związku między Ponterem Bodditem a Mary Vaughan. Autor tak dalece daje się porwać tej dosyć patetycznej historii miłosnej, niosącej w sobie wiele elementów charakterystycznych dla opery mydlanej, iż kompletnie zapomina o pociągnięciu pozostałych wątków. A jeśli nawet nie zapomina, to w sposób radykalny marginalizuje. W ten sposób na pierwszy plan wysuwa się chyba najmniej ciekawy z wątków prowadzonych w „Hominidach”. Nie bez znaczenie jest również ograniczenie liczby głównych bohaterów do dwóch. Znacząco zawęża to pole manewru autorowi.
Ponadto drugiej części cyklu brakuje nowych, świeżych elementów. Odmienność kulturowa neandertalczyków sama w sobie już się opatrzyła, zabrakło szerszej konfrontacji kulturowej z naszą cywilizacją – i to nie na przykładzie jednostkowym, jak nam to nam dawkuje od czasu do czasu autor. Podobnie ma się rzecz z pomysłem na wrzucenie samotnego bohatera w obce mu środowisko – w „Ludziach” to Mary przechodzi do drugiego świata, ale jej interakcje z otoczeniem są znacznie ograniczone.
Jednego w książce Sawyera z pewnością nie zabrakło – poprawności politycznej, czasem aż przesadnej i przerysowanej. Niemal śmieszy jak Kanadyjka wspominająca wcześniej, iż nie zna zbyt dobrze historii Stanów Zjednoczonych, ze wzruszeniem opowiada o dzielnych chłopakach poległych w Wietnamie. Podobnych paradoksów jest więcej. Trzeba jednak przyznać, że Sawyer nie jest jednostronny. Potrafi również pokazać, do jakich wypaczeń może prowadzić ocenianie ludzi według ich drugorzędnych cech fizycznych (płeć, kolor skóry) a nie zasług.
„Ludziom” można jeszcze wytknąć wadę, która obecna była również w „Hominidach”. Autor ma tendencję do zbytniego upraszczania rozwiązań (choćby tajna organizacja likwidująca wszelkie przeszkody administracyjne, polityczne etc. piętrzące się przed bohaterami) lub też odwrotnie – do powodowania komplikacji tam, gdzie ich nie powinno być (kompan Boddita nie może sobie poradzić z zadaniem, choć wykonuje znacznie bardziej skomplikowane).
Paradoksalnie, mimo wszystkich powyższych wad, „Ludzi” czyta się niemal równie dobrze jak poprzedni tom. Żywy język, wiele dialogów przeplatanych raczej nielicznymi opisami i wartka akcja sprawiają, iż kolejne strony przewraca się w błyskawicznym tempie. Od książki ciężko się oderwać i kończy się ją szybko, mimo pojawiającej się od czasu do czasu irytacji na niezbyt udaną love story.
Książka Sawyera jest jak tytułowi ludzie – posiada wady, ale jednocześnie pewien niezaprzeczalny urok, który sprawia, iż przymyka się oko na niedoskonałości. Zakończenie zaś wskazuje, iż w „Hybrydach” – trzecim tomie cyklu – otrzymamy coś więcej niż tylko kolejną odsłonę związku głównych bohaterów.


Autor: Tymoteusz "Shadowmage" Wronka


Dodano: 2007-12-24 15:09:09
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj powieść o Spider-Manie


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Sanderson, Brandon - "Do gwiazd"


 Funke, Cornelia, del Toro, Guillermo - "Labirynt fauna"

 Aldiss, Brian W. - "Non stop"

 Sanderson, Brandon - "Rytmatysta"

 Warren, Ed i Lorraine & Chase, Robert David - "Nawiedzenia. Historie prawdziwe"

 Podlewski, Marcin - "Księga Zepsucia. Tom 1"

 Sullivan, Michael J. - "Zniknięcie córki Wintera"

 Vonnegut, Kurt - "Syreny z Tytana"

Fragmenty

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

 Bławatska, Helena P. - "Opowieści okultne"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Karnicka, Anna - "Paradoks Marionetki: Sprawa Marionetkarza"

 Ruocchio, Christopher - "Imperium ciszy"

 Jensen, Danielle L. - "Mroczne wybrzeża"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS