Patronat

Swanwick, Michael - "Matka żelaznego smoka"

antologia - "Gladiatorzy"
Ukazały się

Jefremow, Iwan - "Mgławica Andromedy" / "Serce Węża"
Jefremow, Iwan - "Godzina Byka"
Kulikow, Roman - "Sztych"
Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"
Lee, Edward - "Bighead"
Roth, Veronica - "Wybrańcy"
Lunde, Maja - "Ostatni"
Cholewa, Michał - "Dzika Karta"
Linki
|
|
 Literatura: - Sebastian Uznański - "Księga, która wyjada oczy"
- Dariusz Domagalski - "ORP »Dzik« - Wiedźma"
- Rafał W. Orkan - "Egzorcysta"
- Cezary S. Frąc - "Mechanizm"
- Adam Mrozek & Andrzej Kozakowski - miniatury literackie
Publicystyka: - Żelkowski & Żwikiewicz - "Ja pana znam!"
- Feliks W. Kres - "Lekcja pierwsza"
- Adam Cebula - "Pofilozofować o podsłuchach
Daniem głównym październikowego numeru SFFiH jest opowiadanie Sebastiana Uznańskiego „Księga, która wyjada oczy”. Zajmująca ponad 2/3 objętości pisma opowieść jest hybrydą gatunkową łączącą elementy fantasy i science fiction. Pod względem fabuły przypomina „Grę Endera” Orsona Scotta Carda, ale także cykl o Harrym Potterze Joanne K. Rowling. Dlaczego? Akcja „Księgi...” osadzona jest bowiem wśród planet kosmicznego Imperium, gdzie równie często jak statków kosmicznych – używa się magii. Główny bohater, Artelion, syn władcy jednego z licznych królestw, zostaje wysłany do szkoły czarodziejów Arcanum Mage. Tutaj ma się nauczyć nie tylko magii potrzebnej do walki z technosmokami, ale i znaleźć schronienie przed skrytobójcami. Poznaje nowych przyjaciół, lecz zyskuje także wrogów. Lubiany przez jednych nauczycieli, znienawidzony przez innych, odkrywa tajemnice cytadeli magów i staje przed szansą zdobycia wielkiej mocy. Czy czegoś to wam nie przypomina? Tylko jakiś zawodów sportowych zabrakło. Jednak sprowadzenie opowiadania Uznańskiego do poziomu historyjki o dorastaniu byłoby niesprawiedliwe. Autor stara się przekazać w swojej opowieści liczne prawdy o charakterze uniwersalnym, zadaje również pytanie o cenę, którą musimy zapłacić za poznanie nowej wiedzy. Czy w ogóle warto się poświęcać? Czy mądrość jest najwyższą wartością?
Autor zadbał również o „dekoracje”, w których rozgrywa się akcja opowiadania – w tekst są umiejętnie wplecione wzmianki o historii Imperium oraz jego obecnej sytuacji politycznej. Sporo miejsca Uznański poświecił także opisowi biblioteki – przypomina się w tym miejscu „Imię róży” Umberto Eco. Podobnie jak u włoskiego pisarza jest to miejsca fascynujące, ale i pełne niebezpieczeństw czyhających na nieostrożnego mędrca. Przekonała się o tym dobitnie grupa magów, którzy uzależnieni od książek nie potrafią, a raczej nie chcą, wyjść z biblioteki. Jedna rzecz mnie zdegustowała – ciasteczka. Nie takie zwykłe, lecz wyprodukowane z męskiego nasienia. Opis zajadania się nimi przez głównego bohatera na długo pozostanie w mojej pamięci. Zresztą takich „erotycznych” wstawek jest w tekście więcej i w moim odczuciu nie wnoszą one nic ważnego.
Podsumowując – „Księga, która wyjada oczy” to całkiem niezłe opowiadanie, które, kto wie, może rozwinie się w coś większego. O ile jednak główny motyw, czyli edukacja w szkole magów, nie zachwyca, to liczne dygresje i wątki poboczne sprawiają, że utwór czyta się z przyjemnością.
Przejdźmy do pozostałych tekstów literackich. Dariusz Domagalski znów każe dzielnej załodze ORP „Dzik” zmierzyć się z siłami nieczystymi („Wiedźma”), Cezary S. Frąc pisze o kulisach polityki („Mechanizm”), a Rafał W. Orkan próbuje wypędzić szatana („Egzorcysta”). Znalazło się też miejsce na garść opowiadań Adama Mrozka i „Karton” Andrzeja Kozakowskiego. Wybór jest więc spory i każdy znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście polecam utwory mojego imiennika – są oparte na ciekawych pomysłach i zakończone celną puentą.
W dziale publicystyki raz dochodzą do głosu sentymenty, raz sprawy bieżące: Wiktor Żwikiewicz wspomina początki NF i przyjaciół z dawnych lat, Adam Cebula pisze wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o podsłuchach, ale baliśmy się zapytać. A Feliks W. Kres? Udziela lekcji – pierwszej i zarazem ostatniej.
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz
Dodano: 2007-11-04 19:53:18
-Jeszcze nie ma komentarzy-
|
|
|
Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial
Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"
Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?
Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady
Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)
Recenzje

Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"
Morgan, Richard - "Trzynastka"
Butcher, Jim - "Zimne dni"
antologia - "Cyberpunk Girls"
Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"
antologia - "Wigilijne opowieści"
Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"
Sanderson, Brandon - "Migawka"
Fragmenty
Noni, Lynette - "Szept"
Bishop, Anne - "Światło i Cienie"
Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"
Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki
Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"
Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"
Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"
Zamiatin, Jewgienij - "My"
|