NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Kay, Guy Gavriel - "Ysabel"
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: Lipiec 2007
ISBN: 978-83-7480-060-0
Oprawa: miękka
Format: 135 x 205 mm
Liczba stron: 368
Cena: 29,90



Kay, Guy Gavriel - "Ysabel"

Na początek kilka słów wyjaśnień. Gdy młody Wiking Bern Thorkellson uciekał z rodzinnego domu na ukradzionym koniu – trzymałem za niego kciuki („Ostatnie Promienie Słońca”), zaintrygowali mnie pełnokrwiści bohaterowie z „Lwów Al -Rassanu", „Tigana” uprzyjemniła mi ogromnie trudną i znojną podróż, a o „Fionavarskim gobelinie” używam (w tym przypadku jest on zupełnie uzasadniony) zwrotu – „kultowy”. Gdy jednak me oczy zaczęły pożerać „Ysabel”, miałem całkowicie inne odczucia. A mianowicie – złość i rozczarowanie. Chyba nawet z powodu zwykłej zawziętości udało mi się książkę doczytać do (jakże rozczarowującego) końca.

Anglosasi zwykli mówić: If it's not broken, don't fix it! I chyba właśnie w tych krótkich słowach można zawrzeć całe podsumowanie książki. Kay znalazł swoje stałe i uznane miejsce na rynku książek fantasy, dzięki swojemu unikalnemu stylowi, rewelacyjnym rozwiązaniom fabularnym i niebanalnemu pisaniu o sprawach banalnych. Warto docenić też jego wyjątkowe umiejętności kreowania atmosfery, która sprawia, że czytelnik czuje się, jakby był mieszkańcem opisywanych światów. I mógłby wykorzystać swoje talenty, żeby stworzyć kolejną książkę fantasy, która byłaby (czasami to nie jest zarzut) podobna do poprzednich. Ale próbował zrobić coś nowego – stworzyć fantasy dla miłośników ipodów.

Co my tu mamy? Piętnastoletniego Kanadyjczyka Neda Marrinera, który towarzyszy swojemu ojcu – sławnemu fotografowi w wyprawie do Prowansji. Oprócz tego mamy także postać kobiecą (jeżeli o nastolatce można mówić w ten sposób), mamy połączenie świata nowoczesnych technologii z odwiecznym pojedynkiem dwóch starożytnych bohaterów. W tle - dawne konflikty rodzinne i magię, w której istnienie niektórzy nie chcą wierzyć, a innym - pomaga ona w życiu codziennym.

Brzmi banalnie, nieprawdaż? I niestety w banalny i mało odkrywczy sposób cała fabuła się rozkręca. Każdy doświadczony czytelnik może sobie dopowiedzieć, że w tak skonstruowanej historii musi się pojawić motyw dojrzewania głównego bohatera, zbierania doświadczeń, które zmienią jego życie i przyprawią o siwe włosy. Po drodze warto wstawić kilka kawałków na temat ogromnie ważnej roli rodziny, która wyciągnie z każdych tarapatów i koniecznie pokazać, jak człowiek całkowicie zakorzeniony w cywilizacji XXI wieku czuje się zagubiony, gdy traci zasięg telefonu komórkowego, a na jego drodze stają mroczne i starożytne siły.
I Kay właśnie to wszystko robi...

Dla mnie wyjątkowo irytujące były także obietnice zawarte w „Ysabel”.
W poprzednich książkach autor umiał delikatnie i subtelnie zasugerować, że mamy do czynienia na przykład z pradawnym bóstwem, całkowicie obcym i niezrozumiałym dla zwykłych ludzi. Potem jednak opisywał to spotkanie w tak przekonujący sposób, że czytelnik czuł mrowienie w krzyżu.
W „Ysabel” natomiast jest mnóstwo obietnic, człowiek czeka na ich realizacje, czeka, czeka, a potem książka się kończy. I pozostaje niedosyt.


Ocena: 3/10
Autor: Grzegorz Bryszewski
Dodano: 2007-10-20 18:46:48
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS