NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"


 Kagawa, Julie - "Dusza miecza"

 Pupin, Andrzej - "Szepty ciemności"

 Ferek, Michał - "Pakt milczenia"

 Markowski, Adrian - "Słomianie"

 Sullivan, Michael J. - "Epoka legendy"

 Stewart, Andrea - "Cesarzowa kości"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku"

Linki

Pratchett, Terry - "Prawda"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Świat Dysku
Tytuł oryginału: The Truth
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Data wydania: Maj 2007
ISBN: 978-83-7469-503-9
Oprawa: miękka
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 336
Cena: 29,90 zł
Tom cyklu: 25



Pratchett, Terry - "Prawda"

Terry Pratchett w swych książkach ze Świata Dysku uwielbia rozprawiać się z przeróżnymi aspektami naszej egzystencji. Wyśmiewa, piętnuje przywary, podkreśla przekłamania. W niezwykle ironiczny sposób unaocznia czytelnikom, że świat dookoła nas nie jest tak wspaniały, jak to się wydaje na pierwszy rzut oka. W „Prawdzie” Terry Pratchett bierze pod swą satyryczną lupę czwartą władzę z jej wszystkimi wadami i zaletami.

W Świecie Dysku w rolę Güttenberga wcieliły się krasnoludy i chcąc zamienić ołów (z którego wykonane są ruchome czcionki) w złoto przybyły z maszyną drukarską do Ankh-Morpork. Fabularny zbieg okoliczności sprawił, iż na swej drodze spotkali młodego idealistę, niejakiego Williama de Worde. Jego głównym zajęciem jest rozsyłanie listów z nowinami i plotkami do najważniejszych osobistości dyskowego świata. Na styku krasnoludzkiego wynalazku i młodego umysłu rodzi się – jak zwykle u Pratchetta mimochodem i w ciężkich bólach porodowych – azeta. Czym ona jest, zapewne spytacie? To papier z wiadomościami, sprawdzonymi nowinami, który można kupić za kilka pensów na rogu ulicy. A jest o czym czytać, bo Patrycjusz próbował zamordować swojego sekretarza, a później uciec ze znaczną sumą pieniędzy... choć i tak dla zwykłych ludzi ciekawsze są wiadomości o zabawnych kształtach pewnych warzyw.
Pratchett wielokrotnie cynicznie zauważa, że „prawda dopiero wkłada buty, gdy kłamstwo obiegło już świat dookoła”. I faktycznie, ludność Ankh-Morpork bardziej interesują porwania przez latające spodki, niż zdobywane w dziennikarskim śledztwie z narażeniem życia informacje o sprawach dotyczących racji stanu. Ale przecież i u nas tak jest. Masy wolą czytać i dyskutować o taniej sensacji, a nie o sprawach poważnych. O wiele łatwiej uwierzyć w chwytliwe kłamstwo niż trudną prawdę. De Worde nie potrafi tego zrozumieć, ale tkwiąc przy swych ideałach, podąża wyznaczoną drogą. Ciekawe jest obserwowanie jak jego pismo – nazwijmy je opiniotwórczym dziennikiem – musi bardzo szybko zacząć rywalizować z konkurencją, ordynarnym brukowcem.
Brytyjski autor porusza też trudną kwestię prawdy. Czym ona tak naprawdę jest? Czy słowo wydrukowane na papierze staje się prawdą, niezależnie od jego rzeczywistej wartości logicznej? Ktoś musiał zatwierdzić jego druk, a przecież celowo chyba nie wprowadzano by czytelnika w błąd. Znane jest też powiedzenie, że odpowiednio często i długo powtarzane kłamstwo staje się prawdą – przynajmniej w ogólnej opinii. Czy zatem należy dopuścić do wolnej prasy? A może ktoś powinien moderować pisane w gazetach treści? Poza tym są różne rodzaje prawdy – w zależności od grupy społecznej, przekonań czy uznawanych wartości. Jak można zdecydować, która z tych prawd jest naprawdę obiektywnie prawdziwa? Na te pytania nie ma prostych odpowiedzi, nawet w Świecie Dysku.

Jak zwykle w powieściach Pratchetta oprócz głównego wątku pojawia się wiele pobocznych smaczków. Wspomnę tylko o dwóch. Po pierwsze urzekła mnie opowieść o Królu Złotej Rzeki, który dorobił się majątku na... gównie, a obecnie prowadzi sprawnie działającą firmę oczyszczania miasta i recyclingu. Jego historia to istny american dream, choć może nieco zbyt cuchnący. Jednakże jest to opowieść z morałem – żadna praca nie hańbi. Druga ciekawostka, na którą warto zwrócić uwagę, to ukazanie komendanta Vimesa – oraz ogólnie Straży – od drugiej strony, z punktu widzenia zwykłego obywatela Ankh-Morpork. Nie będę zdradzał co to za obraz.

W „Prawdzie” po raz kolejny otrzymujemy Pratchetta w najwyższej formie. Jest cyniczny, bezwzględny, czasem wręcz okrutny. A jednocześnie przezabawny, doprowadzający do łez ze śmiechu. Celnie wbijane szpile połączone z nieprzeciętnym humorem sprawiają, że od lektury nie można się oderwać, a przemycane pod postacią żartów treści na długo zapadają w pamięć. Pamiętajcie więc, że prasa (drukarska) jest cały czas głodna i czeka... a wydrukuje cokolwiek jej rzucicie.


Ocena: 8/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-10-12 17:43:43
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Azirafal - 14:43 15-10-2007
Podpisuję się całkowicie. Może bym nawet zaryzykował to 9/10 :) Jedna z kilku książek Practhetta z tych nowszych, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie (jeszcze tylko czekam na Night Watch, Monstrous Regiment, Going Postal i na genialne moim zdaniem, nie wiem czy nie najlepsze w dorobku dyskowym, Thud!). Te książki powinny zniknąć z półek raz-dwa. Na równi z 'Prawdą' :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fosse, Jon - "Białość"


 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

Fragmenty

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

 Mara, Sunya - "Burza"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS