NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Na krawędzi cienia" (wyd. 2024)

Martine, Arkady - "Pustkowie zwane pokojem"

Ukazały się

Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (czarna)


 Nayler, Ray - "Góra pod morzem" (niebieska)

 Kingfisher, T. - "Cierń"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Maas, Sarah J. - "Dom płomienia i cienia"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

Linki

Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-08-04063-8
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 294
Cena: 38,90 zł



Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"

Akcja „Dam z Grace Adieu”, zbioru opowiadań Susanny Clarke, ma miejsce w świecie znanym już z powieści „Jonathan Strange i pan Norrell”. Co ciekawe, publikacja części z nich poprzedziła wydanie powieści – anglojęzyczny czytelnik mógł zatem posmakować przepełnionej magią Anglii wcześniej, niż dane mu było w nią się zanurzyć; my z kolei możemy na chwilę powrócić na Wyspy, w której przejścia do Faerie, krainy elfów, wciąż są otwarte, a oba światy się przenikają.

Zbiór jest poprzedzony wstępem, napisanym przez profesora Jamesa Sutherlanda. Nie byłoby w tym nic godnego wzmianki, gdyby nie fakt, że i sam profesor, i ten tekst są w takim samym stopniu dziełem Clarke jak pozostała część książki. Ten drobny zabieg pozwala związać w całość odrębne formą i wyrazem historie, wskazując przy tym ich motyw przewodni – spotkanie dwóch światów. Jednocześnie, podobnie jak powoływanie się na fikcyjne utwory i wydarzenia w „Jonathtanie...”, uwiarygodnia stworzony przez pisarkę świat, pozwalając czytelnikowi choć przez moment uwierzyć, że te opowieści są częścią i naszej przeszłości. Tytułowe damy stają się w ten sposób blue stock, prekursorkami kobiecej magii, zmuszonymi ukrywać swoją wiedzę i umiejętności z obawy przed lekceważącym traktowaniem przez męskich przedstawicieli tej profesji, a przygoda księcia Wellingtona – przykładem z historii stosunków między angielskim rządem a Faerie.

Opowiadania ze zbioru są dość różnorodne, choć wszystkie utrzymano w stylistyce tak bliskiej Clarke klasyki XIX-wiecznej literatury angielskiej. Widoczne jest to zwłaszcza w trzech historiach: fragmenty „Pana Simonellego”, „Pani Mabb” czy „Damy z Grace Adieu” mogłyby wręcz wyjść spod pióra Jane Austen, zaś niektóre wzmianki wprost nawiązują do powieści tej autorki. Tytułowe opowiadanie jest przy tym jedynym bezpośrednio odnoszącym się do wydarzeń z „Jonathana...”, choć postać Johna Uskglassa, Króla Kruków, legendarnego władcy Anglii i Faerie, pojawia się jeszcze w kilku. W całości jest mu poświęcone ostatnie, „John Uskglass i węglarz z Kumbrii”, stylizowane na ludową legendę, jedną z tych, w których spryt i determinacja prostego człowieka zmusza możnych do ugięcia karku. Z kolei fabuła „Wzgórza Pokus” to niemal jota w jotę treść znanej baśni – jednak mimo znajomości zakończenia nastrój stworzony przez Clarke powoduje, że czyta się je, jak i pozostałe, z przyjemnością. Baśniowe motywy odnaleźć można zresztą i w innych opowieściach, zwłaszcza w „Królowej Mabb” do której posiadłości łatwo trafić dzięki dziecięcej zabawie.
Akcja opowiadania „Książę Wellington gubi swego konia” zaczyna się w wiosce Mur, znanej z „Gwiezdnego pyłu” Neila Gaimana. Motyw hafciarki, niczym Parki wyszywającej ludzki los, łączy je z opowieścią wprost zatytułowaną „Ściegi i hafty”, w którym okaże się, że ręczne robótki mogą być niebezpieczne nawet dla królowych.
„Tom Brightwind lub jak zbudowano most elfów w Thoresby” jest o tyle nietypowe, że po części zaprzecza obrazowi mieszkańców Faerie przekazywanemu w pozostałych utworach, pokazując elfa „ucywilizowanego”, zaprzyjaźnionego z człowiekiem; choć, oczywiście, nieobce mu także kierowanie się swoimi zachciankami i własną moralnością.

„Damy z Grace Adieu” są książką pełną wdzięku, piękną stylistycznie, iskrzącą się tu i ówdzie dyskretnym humorem i nawiązaniami do innych utworów. Clarke umie przy tym budować nastrój; robi to z elegancją, nie sięgając po drastyczne środki. Choć żadne z opowiadań nie jest tym jedynym, które zostanie w pamięci na zawsze, lektura to bardzo przyjemna, zwłaszcza dla czytelnika rozmiłowanego w klasyce literatury angielskiej – takiego, jak niżej podpisana.


Ocena: 8/10
Autor: Gytha
Dodano: 2007-10-09 17:52:22
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 19:09 09-10-2007
Ilustracje też bardzo fajne, miłe dla ocząt. :)

Gytha Ogg - 10:40 10-10-2007
Przyznam bez bicia, że na ilustracje (poza okładką) nawet nie zwróciłam uwagi, bo książkę po prostu połknęłam ;-). Ale wydanie bardzo ładne, tyle że na tym "spuchniętym", zwiększającym objętość papierze.

ASX76 - 11:27 10-10-2007
W takim razie proszę zwrócić połkniętą książkę i obejrzeć ilustracje, bo inaczej bez bicia się nie obejdzie. :wink:

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS