NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

antologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Data wydania: Lipiec 2007
Redaktor: Peter Haining
ISBN: 978-83-7469-542-8
Oprawa: miękka
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 320
Cena: 29,90 złantologia - "Czarnoksiężnicy z Krainy Osobliwości"

Od samego początku jednym z głównych zadań fantastyki było oferowanie rozrywki, zabawianie czytelnika. A czy jest lepszy sposób na to, niż dostarczenie mu sporej dozy humoru w najlepszym wydaniu? Stąd też humorystyczna fantastyka zajmuje ważne miejsce wśród licznych odłamów tego rodzaju literatury. Nieważna jest dla niej konwencja i sceneria. Ważne jest jedynie, by odbiorca doskonale się bawił podczas lektury.
Peter Haining podjął się nie lada wyzwania. Postanowił uzyskać miarodajną próbę fantastycznych humoresek i zaprezentować je razem w antologii. Wśród nazwisk przewijających się na kartach „Czarnoksiężników z Krainy Osobliwości” są największe tuzy światowej fantastyki, że wymienię tylko Dicka, Bradbury’ego, Le Guin czy Aldissa. Już sam ten fakt sprawia, że warto się bliżej zainteresować antologią Haininga. W końcu ci autorzy nie zwykli wypuszczać fuszerek. Nawiązując do tytułu można stwierdzić, że są to magicy potrafiący za pomocą słów przenieść nas do niesamowitych krain zrodzonych z wyobraźni.

Jednym z największych atutów dla polskiego czytelnika będzie fakt, iż redaktor antologii w wyborze utworów nie ograniczył się wyłącznie do nazwisk głośnych i/lub współczesnych. Z dużym zainteresowaniem można zapoznać się z autorami u nas praktycznie nieznanymi, jak na przykład F. Antseyem czy Lordem Dunsanym. Ich liczące sobie około stu lat opowiadania nic a nic nie straciły na jakości od czasu powstania. Śmiem nawet twierdzić, że współcześni autorzy mogliby się jeszcze sporo nauczyć od prekursorów gatunku. W tym miejscu należy także wspomnieć o Wellsie i Lewisie, którzy także znaleźli swoje miejsce pośród tytułowych czarnoksiężników. Ich opowiadania nie pozostawiają wątpliwości, dlaczego po latach słuch o nich nie zaginął.

Jak to zwykle bywa w przypadku antologii w „Czarnoksiężnikach z Krainy Osobliwości” trafiają się mniej i bardziej udane opowiadania – a może powinienem powiedzieć, że mniej lub bardziej trafiające w moje gusta. Chodzi głównie o kwestię humoru – choć jest to zbiór humoresek fantasy, to nie wszystkie utwory śmieszą. Niektóre, jak na przykład „Tenteges” Bradbury’ego czy „Playboy i oślizłe bóstwo” Asimova zachwycają przede wszystkim prostotą pomysłu i wykonaniem. Inne z kolei, choć same w sobie nie zawierają żartów i zabawnych scen, mają wymowę humorystyczną za sprawą kontekstu czy autorskich odwołań. Jeszcze inne, jak „Mitologiczny zwierz” Donaldsona czy „Twonk” Kuttnera, tak naprawdę nie są ani trochę zabawne, choć ich wykonaniu nie można nic zarzucić.
W omawianej antologii znalazło się też kilka utworów bazujących na czarnym humorze, a nawet idących o krok dalej. I tak na przykład „Teatr okrucieństwa” Pratchetta i „NA1IE” Vonneguta choć z pozoru dowcipne, w rzeczywistości są bardziej przerażające niż śmieszne. Nie od dziś jednak wiadomo, że ci pisarze bez ograniczeń piętnują ludzką naturę, a edukacja poprzez humor jest cenionym, skutecznym narzędziem.

Na minus antologii Haininga można policzyć jedynie wspomniany już fakt, że trafiło do niej kilka utworów albo zupełnie nieśmiesznych, albo takich, w których humor pełni rolę drugo- lub trzeciorzędną. Tym niemniej poczucie humoru jest cechą osobniczą, więc być może opowiadania dla mnie mało zabawne, dla kogoś innego okażą się idealne. Nie skreślam ich więc całkowicie, a jedynie zwracam uwagę, gdyż chyba nie znajdzie się osoba, którą wszystkie utwory będą śmieszyć w równym stopniu.

Dzięki „Czarnoksiężnikom z Krainy Osobliwości” można przyjemnie spędzić kilka godzin. Dodatkowo można zapoznać się z przekrojem przez około sto lat historii fantastyki w jej humorystycznym wydaniu oraz zaznajomić z twórczością mniej znanych autorów. Czasem można się też przekonać, iż pisarze kojarzeni raczej z poważniejszą twórczością doskonale radzą sobie w humoreskach. Wybór Haininga na tle innych antologii ukazujących się w naszym kraju prezentuje się co najmniej dobrze i bez obawy można mu poświęcić trochę wolnego czasu.


Ocena: 7/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-10-02 21:05:24
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 10:51 03-10-2007
Myślę, że dobrze by było jeszcze zauważyć, że to jest reedycja na poskim rynku. Pierwszy raz wypuścił tę antologię Zysk i Ska, jako "Czarnoksiężników z Dziwacznego Grodu". Można było kupić na taniej książce.
I jakoś miałem gorsze wrażenie po lekturze. Może to kwestia przekładu, bo w nowej edycji są chyba nowe tłumaczenia, może lepsze...

Shadowmage - 10:58 03-10-2007
Słuszna uwaga z tą reedycją, ale jakoś zapomniałem o tym wspomnieć... Tłumaczenie jest faktycznie nowe, ale nie mogę porównać, bo wcześniejszego wydania nie znam.

Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"


 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

 Wolfe, Gene - "Miecz i Cytadela"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS