NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Heinlein, Robert A. - "Obcy w obcym kraju" (Artefakty)

Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

Ukazały się

Manasypow, Dimitrij - "Droga stali i nadziei"


 Abercrombie, Joe - "Kłopotliwy pokój" (oprawa twarda)

 Abercrombie, Joe - "Ostre cięcia" (oprawa twarda)

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czarna Góra"

 Schwab, V. E. - "Niewidzialne życie Addie LaRue"

 Migalski, Marek - "Nieśmiertelnicy"

Linki

Clarke, Susanna - "Damy z Grace Adieu i inne opowieści"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: The Ladies of Grace Adieu and Other Stories
Tłumaczenie: Ewa Rudolf
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-08-04063-8
Oprawa: twarda
Format: 148 x 210 mm
Liczba stron: 294
Cena: 38,90 złWywiad z Susanną Clarke

Katedra: Dość późno zostałaś pisarką. Dlaczego zaczęłaś pisać?

Susanna Clarke: Zawsze miałam chęć pisania. Tak naprawdę pisałam przez większość dorosłego życia. Po prostu bardzo dużo czasu zajęło mi ukończenie jakiejś książki!

Zaczęłam od próby stworzenia powieści o aniołach, czegoś w rodzaju fantasy, ale współczesnego. Skoro jednak nie mogłam jej skończyć, próbowałam wielu rzeczy, włączając w to powieść detektywistyczną. Uwielbiam ten gatunek, lecz odkryłam jednak, że sceny mające być czystym realizmem, zaczęły się stawać w pewnym stopniu surrealistyczne. Niesamowita atmosfera i fantastyczne wyobrażenia próbowały wejść im w drogę.
Zrozumiałam, że moja pierwsza decyzja była dobra. Powinnam powrócić do tematu fantastyki. Ukończenie „Jonathana Strange’a i pana Norrella” zajęło mi lata, ale i tak w tym przypadku zawsze wszystko wyglądało bardziej obiecująco niż podczas moich poprzednich prób napisania powieści. Postaci z tej książki oraz sytuacje, jakie napotykali, bardziej mnie intrygowały.

K: Austen, Thackeray, Dickens – którzy z klasyków literatury angielskiej mieli na Ciebie największy wpływ? I czy inspirowałaś się pisarstwem Wilkie Collinsa?

SC: Najbardziej zainspirowali mnie Dickens i Austen. Austen ze względu na język, ironię, jej komizm społeczno-obyczajowy; Dickens ze względu na atmosferę, surrealistyczną obrazowość, sugestywną charakterystykę postaci.
Nie byłam specjalnie świadoma wpływu Wilkie Collinsa, jest on jednak mistrzem skomplikowanych, zawiłych fabuł, co może sugerować pewien jego wpływ na mnie! W trakcie pisania „Jonathana Strange’a i pana Norrella” uświadomiłam sobie, że styl narracji, jaki stosuję, jest podobny do tego z powieści dziewiętnastowiecznych i wczesnego dwudziestego wieku, autorów takich jak Arthur Conan Doyle, Anthony Trollope, G.K. Chesterton. To bardzo angielski styl.

K: Skąd tak widoczna w Twoich książkach fascynacja XIX wiekiem?

SC: Wybór XIX wieku na czas akcji „Jonathana Strange’a i pana Norrella” wcale nie był dla mnie oczywisty na początku. Myślałam, że mogę opowiedzieć historię samego Króla Kruków, która to historia byłaby opowieścią średniowieczną. Zrozumiałam jednak, że późniejszy punkt widzenia mógłby być bardziej interesujący i tak przeskoczyłam do XIX wieku, także z powodu mojej miłości do Dickensa i Austen.
A kiedy przybyłam do XIX wieku, odkryłam, że mieli tam ten cudowny okres zwany wojnami napoleońskimi! Był idealny dla moich magików, aby pokazali, co potrafią.
Naprawdę bardzo lubię tworzyć moich dziewiętnastowiecznych bohaterów tak prawdziwych, jak to tylko możliwe: nie tylko w kwestii strojów, domów, czy zainteresowań, ale przede wszystkim postaw i światopoglądów. To dla mnie naturalne – jako dla autorki i czytelniczki fantasy zarazem – ukazywać rzeczy z perspektyw radykalnie innych niż nasza.

K: Jak powstały „Damy z Grace Adieu”?

SC: Wszystkie historie, poza „John Uskglass i węglarz z Kumbrii”, zostały przeze mnie napisane w trakcie tworzenia „Jonathana Strange’a i pana Norrella”. Napisałam większość z nich na życzenie wydawców amerykańskich, składających antologie.
Pierwsze opowiadanie, „Damy z Grace Adieu”, zostało napisane na warsztaty literackie z pisania fantasy i science fiction. Nauczyciele prosili wszystkich uczestników o przysłanie opowiadania. Nie chciałam tak po prostu napisać historii, chciałam opowiedzieć im o powieści, jaką miałam w głowie, więc to co napisałam, było częścią tamtego materiału. Na tamtym etapie nie wiedziałam, czy ta historia na pewno znajdzie się w powieści, czy nie.
Potem okazało się, że opowiadania służą mi do rozwijania pomysłów, które mogłyby wzbogacić powieść. Na przykład pomysł na wprowadzenie fairies i ich krainy, Faerie, narodził się w opowiadaniach, a następnie został rozwinięty w powieści.
Ostatnia opowieść, „John Uskglass i węglarz z Kumbrii”, była oryginalnie pomyślana jako przypis do jednego z późniejszych rozdziałów „Jonathana Strange’a i pana Norrella”, ale w tamtym okresie ostateczny termin złożenia książki u wydawcy był już bardzo bliski i nie miałam czasu na napisanie tego tekstu; więc zrobiłam to po ukończeniu powieści, już jako osobną historię.

K: Jaką postać pojawiającą się w zbiorze lubisz najbardziej? Która jest ci najbliższa?

SC: Pod każdym względem postacią mi najbliższą jest zawsze ta, o której mam najwięcej do powiedzenia. W sposób bardzo rzeczywisty, on lub ona, zostaje ze mną nawet po napisaniu książki. W tej konkretnej, w „Damach z Grace Adieu”, John Uskglass, Król Kruków, jest kimś, o kim zamierzam napisać więcej pewnego dnia i często o nim myślę. Bardzo lubię także pana Simonellego. Jego pompatyczność i głupota bawią mnie. O nim również z przyjemnością napisałabym kolejną historię.


Za pomoc w przeprowadzeniu wywiadu dziękujemy Wydawnictwu Literackiemu.


Autor: Żerań


Dodano: 2007-09-20 15:37:58
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ASX76 - 09:09 21-09-2007
Ciekawy wywiad. :) Zabrakło mi tylko pytania o następną książkę pani Clarke... :)

Shadowmage - 09:28 21-09-2007
Pytań było więcej, ale z powodu choroby autorka odpowiedziała tylko na pięć.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Australijskie piekło"


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Żerdziński, Maciej - "Opuścić Los Raques" (audiobook)


 Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

 Fry, Stephen - "Mythos"

 Morgan, Richard - "Rzadkie powietrze"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 antologia - "Księga magii"

 Tremblay, Paul - "Chata na krańcu świata"

 King, Stephen - "Jest krew..."

Fragmenty

 Stiefvater, Maggie - "Wezwij sokoła"

 Lewandowski, Radosław - "Australijskie piekło"

 Elison, Meg - "Księga Etty"

 Kucenty, Magdalena - "Zodiaki. Genokracja"

 Ziemiański, Andrzej - "Virion. Zamek"

 Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi i inne utwory"

 Wydra, Justyna - "Warkoczyk"

 Le Guin, Ursula K. - "Księga Drogi i Dobra"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS