NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Za króla, ojczyznę i garść złota"
Wydawnictwo: Runa
Cykl: Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Wielka wojna"
Data wydania: Wrzesień 2007
ISBN: 978-83-89595-36-2
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 320
Cena: 29,50 zł
Ilustracja na okładce: Jakub Jabłoński
Ilustracje w książce: Jakub Jabłoński
Tom cyklu: 1



Brzezińska, Anna & Wiśniewski, Grzegorz - "Za króla, ojczyznę i garść złota"

„Jak to na wojence ładnie”. Te znane słowa starej ułańskiej pieśni najlepiej oddają charakter i klimat debiutanckiej powieści małżeńskiego tandemu Anny Brzezińskiej i Grzegorza Wiśniewskiego „Za króla, ojczyznę i garść złota”. No bo jak nie ma być ładnie? Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, np. miotacz płomieni czy prawie latający dywan. Nudzić się nie sposób: to natarcie Boschów do odparcia, to Francuzki do pocieszenia, to smok do zabicia. Istny raj dla prawdziwych mężczyzn. A takimi bez wątpienia są główni bohaterowie powieści – grupa młodych Australijczyków rzucona przez wichry wojny do walki z kaiserowskimi Niemcami. Biedni ci Germańcy – gdyby wiedzieli, z kim będą musieli walczyć, pewnie zastanowiliby się dwa razy, zanim wywołaliby konflikt światowy. A tak przyszło im się zmierzyć z przeciwnikiem będącym połączeniem „Parszywej dwunastki” i bohaterów „Złota dla zuchwałych”.
Sam pomysł na powieść wydawał mi się dosyć ryzykowny. W Polsce ze świecą szukać książek mówiących o wojnie, a już szczególnie którejś z dwóch światowych, i utrzymanych w konwencji humoreski. Mnie przychodzi do głowy jedynie „Cafe Pod Minogą” Wiecha oraz „Przygody kanoniera Dolasa” Sławińskiego. Tymczasem „Za króla, ojczyznę i garść złota” atakuje czytelnika humorem z każdej strony. Największą frajdę sprawiają barwne opowieści o losach poszczególnych australijskich żołnierzy. Wierzcie, że jest, o czym posłuchać. W końcu nie każdy oddział składa się z piromana Reda, wszędobylskiego Kurczaka, zasłaniającego drzewa Wielkiego Billa, obdarzonego szamańską mocą aborygena oraz byłego bushrangera. Każdy z nich już z osobna jest niebezpieczny dla otoczenia, razem są nie do powstrzymania.
Źródłem humoru jest także zetknięcie się naszego świata z magicznym Neverlandem. Nasi dzielni bohaterzy w pogoni za wozem wypełnionym złotem trafiają bowiem do krainy fantasy. Jednakże i tutaj mężni synowie Australii nie pozwalają sobie pluć w kaszę. Na nic zda się magia czy zastępy rycerzy, gdy w ruch pójdą nowoczesne karabiny. Co ciekawe, fakt nagłego znalezienia się w zupełnie innej bajce nie robi na nich większego wrażenia. Ba, próbują wytłumaczyć sobie widziane cuda na swój sposób. I tak smok to dla nich samolot, a magiczna mgła – kolejny atak gazowy.
Oczywiście taka konwencja powieści nie każdemu musi przypaść do gustu. Ktoś może zarzucić autorom, że nie opisują w należyty sposób koszmaru I wojny światowej, że u nich jest ona tylko okazją do przeżycia kolejnej zwariowanej przygody. Czy słusznie? Na pewno zabrakło w tej książce chociaż odrobiny głębszych przemyśleń, momentu refleksji. Akcja toczy się wartko, a wydarzenie goni wydarzenia, ale wszystko to jest jakby puste. Wydaje mi się, ze od pani Anny Brzezińskiej można było oczekiwać czegoś więcej. Z drugiej strony – czy wciąż musimy tkwić w dusznej martyrologii? Należy przy tym zaznaczyć, że recenzowana powieść jest pierwszą z planowanej serii, więc być może pewne akcenty ulegną przesunięciu.
Jaka jest powieść duetu Brzezińska-Wiśniewski? Przede wszystkim inna od tego, do czego przywykli wielbiciele „Sagi o Twardokęsku”. Zapomnijmy więc o mrocznym świecie fantasy, gdzie bogowie toczą między sobą odwieczną wojnę. Nie napotkamy tu również postaci o zbyt złożonym charakterze. Porzućmy nadzieje o epickiej fabule rozpisanej na setki stron. W zamian otrzymujemy powieść będącą doskonałą rozrywką na długie jesienne wieczory, a dodatkowo napisaną świetnym stylem.


Ocena: 7/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-09-17 19:30:21
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

nosiwoda - 01:25 08-11-2007
"wszystko to jest jakby puste" - o, dokładnie! W tym pędzie za złotem coś się zgubiło.

Ale to moglibyście poprawić: "ulęgną zmianie" :D

Achmed - 01:32 08-11-2007
Ulęgło poprawie :-)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS