NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Evangelisti, Valerio - "Nicolas Eymerich, inkwizytor"
Wydawnictwo: Znak
Cykl: Evangelisti, Valerio - "Nicolas Eymerich"
Tytuł oryginału: Nicolas Eymerich, inquisitore
Tłumaczenie: Joanna Wajs
Data wydania: Maj 2007
Wydanie: pierwsze
ISBN: 978-83-240-0828-5
Oprawa: miękka
Format: 136 x 205 mm
Liczba stron: 272
Cena: 27,00 zł
Rok wydania oryginału: 1994
Tom cyklu: 2



Evangelisti, Valerio - "Nicolas Eymerich, inkwizytor"

W drugiej na naszym rynku książce o Nicolasie Eymerichu1) poznajemy wcześniejsze losy niezbyt sympatycznego inkwizytora – a konkretnie początki jego kariery. Na łożu śmierci generalny inkwizytor Aragonii namaszcza Eymericha na swojego następcę. Na nieszczęście dla głównego bohatera, ta nominacja nie jest ważna bez zatwierdzenia przez króla, papieża i justicii. Nicolas musi umiejętnie lawirować pomiędzy możnymi, by uzyskać potwierdzenie swego stanowiska. Zagrywa najmocniejsze, ale i najbardziej charakterystyczne dla inkwizycji karty – zastraszenie i oskarżenie o herezję. Początkowo nawet nie przypuszcza, ile prawdy jest w tych rzucanych na ślepo oskarżeniach. Wśród miejscowych kobiet kwitnie tajemniczy kult, a jego wpływy sięgają aż po najwyższe kręgi władzy.

Na podstawie dotychczasowych dwóch książek o Eymerichu można wyłapać kilka charakterystycznych cech dla Evangelistiego. Zarówno w prowadzeniu intrygi, jak i w kreacji postaci. W najbliższym otoczeniu generalnego inkwizytora tkwi zdrajca, mający wzgląd na plany głównego bohatera. Pojawia się również postać kobieca, której nazwanie femme fatalne byłoby, co prawda, nieco na wyrost, ale to właśnie z jej powodu Nicolas ma największe problemy. Również nie jest nowy konflikt inkwizytora z najważniejszymi osobistościami Aragonii, w czym dużą rolę odgrywa jego bezkompromisowy charakter.
Jednakże najbardziej rzucającą się w oczy właściwością cyklu o Eymerichu jest prowadzenie fabuły kilkutorowo – w różnych miejscach i czasie. Główną rolę odgrywa rzecz jasna wątek inkwizytora, lecz jest on pośrednio spleciony z dwoma innymi – mniej więcej teraźniejszą historią pewnego naukowca, który odkrył teorię, stawiającą na głowie współczesną fizykę i umożliwiającą podróż w czasie, oraz opowieść z przyszłości, w której poznajemy losy pewnego promu czasoprzestrzennego. Choć ich brak nie wpłynąłby ujemnie na wiodący wątek, to są miłym urozmaiceniem (znacznie lepszym niż analogiczne rozwiązanie w „Zamku Eymericha”), mimo że logika i wzajemne powiązania nie są ich silną stroną.
Jak na książkę dziejącą się (przeważnie) w realiach historycznych, zdecydowanie za mało jest elementów uwiarygodniających scenerię. Kilka rzuconych mimochodem imion i nazw własnych to trochę za mało, by odpowiednio odwzorować klimat średniowiecznej Aragonii.

„Nicolasa Eymericha, inkwizytora” czyta się całkiem przyjemnie, na pewno lepiej niż wcześniejszą książkę Evangelistiego. Dzieje się tak za sprawą znacznie ciekawszej fabuły i wątków pobocznych. Nie bez znaczenia jest także mniejsza objętość książki, przez co treść jest bardziej skoncentrowana, a zatem dłużyzny występują znacznie rzadziej. Wszystko to sprawia, że powieść czyta się bez większych zgrzytów, choć wybitną literaturą „Nicolas Eymerich, inkwizytor” z pewnością nie jest. Niemniej jednak, czas mu poświęcony całkowicie stracony nie jest i miejscami można się nawet poemocjonować. Jeśli więc chcecie sięgnąć po jedną z dwóch dotychczasowych książkę Valerio Evangelistiego, wybierzcie właśnie tę.


Przypisy:
1) Pierwszą książką wydaną przez Znak z tej serii był „Zamek Eymericha”. Co ciekawe, była to szósta powieść opowiadająca o inkwizytorze generalnym Aragonii. Omawiana tutaj „Nicolas Eymerich, inkwizytor” jest pierwszą książką z cyklu.


Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-08-30 16:50:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS