NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Le Guin, Ursula K. - "Lawinia" (wyd. 2023)

Miela, Agnieszka - "Krew Wilka"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Mortka, Marcin - "Ragnarok 1940", tom 1
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Mortka, Marcin - "Ragnarok 1940"
Data wydania: Lipiec 2007
ISBN: 978-83-60505-60-8
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 408
Cena: 29,99
Seria: Tryby fantazji



Mortka, Marcin - "Ragnarok 1940", tom 1

Powieści z gatunku „historii alternatywnych” cieszą się u nas coraz większą popularnością i to zarówno wśród czytelników, jak i autorów. Co ciekawe nasi rodzimi twórcy nie ograniczają się do wymyślania kolejnych wizji „Polski od morza do morza”, ale coraz chętniej sięgają po dzieje powszechne. Nie tak dawno na półki księgarskie trafiła książka Szczepana Twardocha „Sternberg”, w której to pod koniec XVIII wieku rewolucyjna zawierucha ominęła Francję, w zamian ogarniając monarchię Habsburgów. Teraz nadszedł czas na „Ragnarok 1940” Marcina Mortki.
Autor, znany miłośnik wszystkiego co skandynawskie, stworzył w swej najnowszej powieści własną, oryginalną wizję świata, w którym to wielką rolę odegrali, a co ważniejsze wciąż odgrywają Normanowie. Dzielnym potomkom wikingów udało się nie tylko podbić znaczną część Europy (głównie terytoria dzisiejszych republik nadbałtyckich oraz Rosji), ale także zyskali posiadłości w Afryce i Ameryce Północnej. Istotne jest, że w dalszym ciągu pozostali oni wierni swym starym zwyczajom i bogom, którzy są patronami poszczególnych państw normańskich.
Mamy rok 1940 i sojusz władców północy organizuje wielką operacją wojskowo-wywiadowczą, której celem jest podbój Europy. Na trop ich spisku przypadkowo trafia angielski dziennikarz Jeremy Baldwin – odtąd jego życie stanie się pasmem przygód. Islamscy powstańcy, służby specjalne całego świata, zawodowi mordercy czy fanatyczni terroryści – to tylko część niebezpieczeństw, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. W świecie, gdzie każdy krok może być ostatnim, a wczorajszy wróg niespodziewanym sprzymierzeńcem, Baldwin będzie układał fragmenty misternej łamigłówki, której stał się mimowolnym elementem. A czasu jest coraz mniej.
Niewątpliwie pisząc kolejne „historie alternatywne” najważniejszy jest pomysł, punkt wyjścia, od którego rozpoczyna się „nowy świat”. Może to być: udany zamach na Hitlera w 1944 roku, zwycięska wyprawa na Rosję Napoleona Bonaparte, klęska Polaków w bitwie pod Grunwaldem. Niestety tego właśnie u Mortki brakuje. Owszem, wspomina się o udziale Normanów w ważnych wydarzeniach historycznych (I wojna światowa), ale jednego kluczowego momentu nie ma. Ba – trudno nawet określić, od kiedy zaczęła się skandynawska ekspansja. No i jedna rzecz mi się nie zgadza. Bo jeśli ludy północy są tak potężne, to dlaczego Wyspy Brytyjskie nie są ich własnością? Czyżby nigdy nie doszło do najazdu Wilhelma Zdobywcy i bitwy pod Hastings? Krótka wzmianka o zwycięskim Oliverze Cromwellu mnie osobiście nie zadawala.
A propos. Mam również zastrzeżenia, co do wykorzystania w powieści autentycznych postaci historycznych. Ja rozumiem, że to bardzo ubarwia fabułę, szczególnie, gdy widzimy je w odmiennych sytuacjach od tych zapamiętanych z lekcji historii, ale... Jeśli faktycznie Normanowie odcisnęli na dziejach świata tak wielki ślad, to czy faktycznie osobą stojącą na czele rządu brytyjskiego w 1940 roku byłby Neville Chamberlain?
Innym zarzutem, który postawiłbym autorowi to brak magii. Może się czepiam, ale zaczynając czytać „Ragnarok 1940” spodziewałem się czegoś bardziej w klimacie „Wojny runów”, gdzie autorowi udało się w idealnych proporcjach połączyć elementy opowieści szpiegowskiej, wojennej i fantasy. W wypadku omawianej powieści, mamy jedynie wzmianki o niesamowitym wyglądzie oczu czy nadprzyrodzonych zdolnościach kilku Normanów, ale nic nie jest powiedziane wprost. Niewykluczone, że magiczny wątek będzie bardziej rozbudowany w drugiej części książki.
Może się za to podobać sama wizja świata wykreowanego przez Mortkę. O ile „normalne” państwa europejskie są takie jak w naszej rzeczywistości, to kraje normańskie stanowią połączenie nowoczesności z tradycją. Wciąż istnieje allting – zgromadzenie parlamentarne połączone z sądami, rządzą konungowie, a jednostki woskowe nazywają się hird. Nie przeszkadza to jednak w rozbudowie nowoczesnej armii czy w stworzeniu szyfrów runicznych. Mnie szczególnie urzekł opis miasta Berbera – kolonii normańskiej w Afryce – będącego połączeniem sztuki Skandynawów i Arabów. Bardzo klimatyczne miejsce pełne ciemnych zaułków, podejrzanych knajp i niebezpiecznych ludzi. Szkoda tylko, że autor tak mało miejsca poświęcił w swej powieści Polsce. Dowiadujemy się jedynie, że istnieje, jest fanatyczna (katolicka?) i sprawia kłopoty – czyli tak jak zwykle.
Jeśli do wymienionych wyżej plusów i minusów najnowszego dzieła Marcina Mortki „Ragnarok 1940” dorzucimy wartko prowadzoną narracje, dużo „dziania się” oraz liczne zwroty akcji, to otrzymujemy czytadło doskonałe. Trochę thriller polityczny, trochę historię alternatywną, trochę fantasy. Nie jest to książka bez wad, ale ciekawie poprowadzona fabuła i wizja „współczesnych” wikingów wiele wynagradza.


Ocena: 6/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-08-29 18:11:07
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS