NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

McDonald, Ian - "Hopelandia"

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Sawyer, Robert J. - "Hominidzi"
Wydawnictwo: Solaris
Cykl: Sawyer, Robert J. - "Neandertalska Paralaksa"
Tłumaczenie: Agnieszka Jacewicz
Data wydania: Czerwiec 2007
ISBN: 83-89951-08-8
Oprawa: miękka
Format: 125x195 mm
Liczba stron: 376
Cena: 35,90 PLN
Tom cyklu: 1






Sawyer, Robert J. - "Hominidzi"

W klasycznym już filmie, opartym na kultowej powieści z 1963 roku „Planeta małp”, małpy są dominującym gatunkiem na planecie. Po czterdziestu pięciu latach Rober J. Sawyer, uznany kanadyjski pisarz SF, powraca do zabawy ewolucją w pierwszym tomie wielokrotnie nagradzanej trylogii SF „Neandertalska paralaksa”, w której rolę małp jako dominującego gatunku przejęli neandertalczycy, którzy w równoległym wszechświecie przeżyli homo sapiens sapiens.

„Hominidzi”, pierwszy tom trylogii wydawanej przez Solaris, to sprawnie napisana i nieźle przetłumaczona powieść fantastyczno-naukowa. Sawyer ze zręcznością utalentowanego rzemieślnika konstruuje świat przedstawiony w oparciu o istniejące teorie naukowe i z żelazną konsekwencją próbuje patrzeć, jak może takie uniwersum wyglądać. Wykorzystując mechanikę kwantową buduje rzeczywistość równoległą neandertalczyków dość swobodnie podróżuje po wielu aspektach kulturowo-naukowych bliźniaczej Ziemi zapraszając czytelnika w fascynującą wyprawę w nieznane. Niestety autor nie pokusił się na głębsze przedstawienie problemu różnic cywilizacyjnych istniejących między homo neanderthalensis a homo sapiens, a takie niezwykle ważne elementy kultury, jak język, sztuka i literatura, zostały potraktowany albo po macoszemu (język na przykład; jakże chciałbym poznać gramatykę neandertalczyków), lub wręcz pominięte.

Bardzo żałuję, że Sawyer nie przedstawił w powieści scen zawierających informacje na temat, dajmy na to, sztuki, zwłaszcza że neandertalczycy nie wierzą w Boga. Takie postawienie sprawy zapewnia autorowi ogromne pole do popisu w tej materii, ponieważ bardzo wiele ludzkich działań podyktowanych jest chęcią poznania lub dotknięcia boskiej natury. Być może w następnych tomach trylogii dowiemy się czegoś więcej o tej cywilizacji, na razie pozostaje niedosyt. A przecież także konstrukcja powieści, umiejętnie prowadzona na dwóch płaszczyznach akcja, daje możliwości głębszych studiów.

Dzięki wątkowi kryminalnemu, którego bohaterem jest Adikor Huld, neandertalski fizyk oskarżony o morderstwo swojego partnera, Pontera Bonditta, w wyniku eksperymentu z komputerem kwantowym przeniesionego do równoległego wszechświata, poznajemy struktury społeczne neandertalczyków i wgląd na ich system prawno-organizacyjny. Ponter zaś, zagubiony w świecie ludzi, stanowi lustro pokazujące zło tkwiące w homo sapiens. Sawyer rozmyślnie używa swojej powieści do krytykowania człowieka i wytykania jego wad: materializmu, niepowstrzymanej żądzy niszczenia wszystkiego dookoła, z naturą i innymi gatunkami włącznie, a także barbarzyństwa wobec samych siebie.

Niestety ten literacki atak na homo sapiens, próba wołania o zmianę postępowania, dozwolona w ramach autorskiej filozofii, zamienia się na kartach powieści w śmieszność. Przerost złych cech człowieka i ostentacyjne wręcz pominięcie niewątpliwych zalet człowieka staje się w momencie gwałtu groteskowe; parę razy powstrzymywałem się przed wybuchem śmiechu, gdy zgwałcona bohaterka z fascynacją patrzyła na neandertalskiego fizyka. Autor nie potrafił dobrze opisać ważnej literacko sceny. Ważnej? Może nie tak bardzo. Mam wrażenie, że i bez tego „Hominidów” swobodnie dałoby się czytać. Sawyer niestety dał się ponieść chyba politycznej poprawności. Bo powieść kanadyjskiego pisarza wpisuje się tutaj w ogólnoświatowe trendy i politykę np. zmniejszania energii gazów cieplarnianych czy walkę o tolerancję. Czy jest lepsza metoda na zabranie głosu niż napisanie powieści, w której społeczeństwo jest ewidentnie ateistyczne, biseksualne i najwyraźniej proekologiczne?

Jestem jednak hipokrytą, ponieważ na drugi tom czekam z niecierpliwością. Bardzo chciałbym poznać dalsze losy bohaterów „Hominidów”, postaci z grubsza przedstawionych wiarygodnie, a wyobraźnia rozważając możliwe scenariusze fabularne pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli przejście między wymiarami stworzone podczas eksperymentu z komputerem kwantowym zostanie otwarte na długo, to konsekwencje bliższych kontaktów ludzi z neandertalczykami są cholernie interesujące. Wyobrażam sobie ewangelizację tych ostatnich przez muzułmanów i katolickich księży, spory dotyczące Boga, wojny religijne. Równie ciekawe są potencjalne korzyści. Jak Sawyer przedstawi zyski z uzyskania przez ludzi komputerów kwantowych? Same pytania, odpowiedzi mgliste.

Czy wobec tego warto sięgnąć po „Hominidów”? Z pewnością tak. To udana powieść science fiction, choć nie pozbawiona wad. Sprawnie napisana lektura dostarczająca kilka godzin dobrej rozrywki, a dwa nadchodzące tomy trylogii dają nadzieję na jeszcze lepszą całość.


Ocena: 7/10
Autor: Żerań


Dodano: 2007-08-08 18:56:17
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS