NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Esslemont, Ian Cameron - "Kamienny wojownik"

Moorcock, Michael - "Elryk z Melniboné"

Ukazały się

King, Stephen - "Billy Summers"


 Larson, B.V. - "Świat Lodu"

 Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)

 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

Linki

Koontz, Dean - "Przepowiednia"
Wydawnictwo: Albatros
Tytuł oryginału: Life Expectacy
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Data wydania: Październik 2006
ISBN: 8373594345
Oprawa: miękka
Format: 12.2x19.4cm
Liczba stron: 416
Cena: 28 zł



Koontz, Dean - "Przepowiednia"

Chcecie się dowiedzieć, jak spartaczyć dobrze zapowiadającą się książkę? Zapytajcie Deana Koontza, ostatnimi czasy doszedł w tej trudnej sztuce do perfekcji. Za każdym razem, kiedy pojawia się w księgarniach jego nowa książka, mam nadzieję, że może tym razem uda mu się uciec od schematu: słodka aż do mdłości rodzinka kontra najczarniejszy z czarnych psychopata. I nie chodzi tu rzecz jasna o kolor skóry. Niestety są to tylko marzenia, a „Przepowiednia” to potwierdza – miało być ciekawie, wyszło jak zwykle.
A zaczyna się przecież intrygująco.

W pewną burzliwą noc przychodzi na świat Jimmy Tock. I nie byłoby w tym nic zadziwiającego, gdyby nie fakt, że jego umierający w tym samym czasie dziadek wypowiada przepowiednie. Nie tylko bezbłędnie określa wzrost i wagę wnuka, a nawet jego wadę genetyczną, ale na dokładkę podaje pięć dat, które będą najstraszniejszymi dniami w życiu dziecka.
Jak widać punkt wyjścia powieści jest widowiskowy i dający autorowi spore możliwości. Wystarczyło bowiem jedynie stworzyć pięć solidnych opowieści dotyczących kolejnych feralnych dni. I owszem, tak się stało. Dowiadujemy się, jak to Jimmy spotkał swoją wielką miłość, jak urodziło mu się pierwsze dziecko, jak spędził krwawe Boże Narodzenie. Szkoda tylko, że żadna z tych historyjek nie wzbudza u czytelnika większych emocji, a co najwyżej wywołuje uśmiech politowania lub poirytowania.
Dlaczego?
Po pierwsze – bohaterowie. Postaci stworzone przez Koontza generalnie można podzielić na dwie kategorie: denerwująco słodkich i psychicznie zakręconych; kategorii pośrednich nie stwierdzono. Ja rozumiem, że amerykański pisarz ceni sobie wartości rodzinne, ale dlaczego cała familia Tocków i ich sąsiedzi są tacy idealni? Kochają zwierzęta, pieką pyszne ciastka, wyszywają serwetki, nie ma dla nich nic cenniejszego od chwil spędzonych razem w rodzinnym gronie – koszmar. Co ciekawe ci wszyscy mili ludzie w chwili zagrożenia nie wahają się sięgnąć po broń i zabijać z zimną krwią. Jeszcze gorzej ma się rzecz z bohaterami negatywnymi, którzy są klownami. Nie, to nie żart. Oczywiście, praca w cyrku może wypaczyć charakter, ale żeby od razu wypaczała do stanu psychopatycznego mordercy? Szkoda tylko, że ci „milusińscy” są tak źli, że aż śmieszni, a uzasadnienie ich postępowania irracjonalne. Dla wielbicieli klownów powiem tylko na pocieszenie, że jeszcze gorsi są akrobaci cyrkowi. Najsmutniejsze jednak jest to, że żadna z postaci stworzonych przez Koontza nie przykuwa uwagi, a ich losy są dla czytelnika obojętne.
Nie spodobała mi się również sama konstrukcja powieści – „Przepowiednia” jest napisana w formie pamiętnika głównego bohatera. Główny minus: od początku wiadomo, że nic strasznego mu się stanie, przynajmniej w ciągu pierwszych czterech „czarnych” dni; piąty pisany jest z perspektywy żony. Widać, że autor bawi się obranym sposobem narracji – kilka razy stosuje sztuczki mające na celu zaskoczyć czytelnika, np. przerywa rozdział w kulminacyjnym miejscu. Niestety fabuła jest tak przewidywalna, że czytelnik nie jest w stanie uwierzyć, że coś złego mogło przytrafić się głównym bohaterom.
Irytujące są także dialogi postaci, szczególnie w obliczu zagrożenia. Pomimo tego, że śmierć patrzy im w oczy, zawsze znajdą czas, aby pożartować lub prowadzić długie konwersacje na temat swoich cech charakterologicznych. Do tego należy dodać sporą ilość różnego rodzaju prawd życiowych i pseudo filozofii, którymi „ozdobione” są dialogi („Rozpacz to porzucenie nadziei”, „Zastanawiasz się czasem, czy istniejesz naprawdę?”).
No i jeszcze żeby było zabawniej Koontz urozmaicił lekturę swojej powieści kilkoma motywami fabularnymi żywcem zaczerpniętymi z południowo amerykańskiej telenoweli – to już nie groza, tylko prawdziwy horror.

Po wypadku Stephena Kinga, gdy został potrącony przez ciężarówkę, w Internecie pojawił się taka dykteryjka:
USA. Stan Maine. Noc. Ciężarówka potrąca człowieka. Kierowca wychodzi z wozu i widzi znajomą twarz:
– King?
– Nie. Koontz – pada odpowiedź.
Kierowca wraca do samochodu i włącza wsteczny.
Po przeczytaniu „Przepowiedni”, zaczynam rozumieć tego kierowcę.


Ocena: 3/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-08-07 21:29:08
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

ajsber - 23:08 07-08-2007
Koontz? Po prostu banał. Szkoda czasu.

Tigana - 00:42 08-08-2007
Nie do końca - początki kariery miał naprawdę niezłe - "Opiekunowie" czy "Złe miejsca" to naprawde niezłe książki. Niestety później Koontz utknął w schematach.

Yans - 09:22 08-08-2007
Racja, pierwsze parę pozycji typu GROM, ZŁE MIEJSCE były naprawdę niezłe ale im dalej tym większe gnioty ! Już dawno przestałem czytać "dzieła" tego pana. A dowcip o Kingu i Koontzu pierwsza klasa :)

Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS