NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Basztowa, Ksenia & Iwanowa, Wikoria - "Siła złego na jednego"

Wolfe, Gene - "Cień i Pazur"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Przestrzeń zewnętrzna: Nieugięty"


 Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

Linki

Szmidt, Robert - "Ostatni zjazd przed Litwą"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Czerwiec 2007
ISBN: 978-83-60505-10-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 320
Cena: 27,99Szmidt, Robert J. - "Ostatni zjazd przed Litwą"

„Ostatni zjazd przed Litwą” to zbiór opowiadań Roberta J. Szmidta – założyciela i redaktora naczelnego magazynu Science Fiction, przemianowanego potem na Science Fiction, Fantasy i Horror. Wszystkie pięć tekstów zamieszczonych w tym tomiku ukazało się na przestrzeni wielu lat na łamach tego pisma. Większości tych opowiadań nie znałem, więc do lektury przystępowałem z zaciekawieniem. Pierwsze wrażenie było złe, jednak każde kolejne opowiadanie było coraz lepsze.

Pierwsze wrażenie było złe, bo nieszczęśliwie pierwszym opowiadaniem jest chyba najgorsza w całym zbiorze „Cicha góra”. Autor wyraźnie inspirował się serią gier „Silent Hill”, co zresztą potwierdza dedykacja zamieszczona przed tekstem. Ojciec z córeczką jadąc nocą po odludnej okolicy mają wypadek i budzą się w tajemniczym, opustoszałym miejscu spowitym mgłą – każdy kto zna gry z serii „Silent Hill”, czy chociażby oglądał film, wie jak to będzie wyglądać. Niestety, jest to najsłabszy punkt całej książki – poplątany, trochę naiwny, o wyjątkowo marnej psychologii. Całości nie ratuje klimat, w miarę dobrze skopiowany z pierwowzoru.
Z kolei „Ciemna strona księżyca” od początku nasuwa skojarzenie z serią o X-manach. Na Ziemi rodzi się coraz więcej mutantów, czyli osób posiadających różne nietypowe zdolności. Od początku traktowani są jak zagrożenie, toteż spotykają się z agresją ze strony ludzi. W końcu wybucha wojna, która pustoszy planetę. Przyjemna to lektura, jednak jej główną bolączką jest przewidywalność. Nigdy nie miałem talentu do odkrywania wielkich tajemnic, które czytelnikom serwują pisarze – jednak czym się skończy „Ciemna strona księżyca”, na czym polega intryga i jak wszystko wygląda naprawdę, łatwo się domyślić w połowie teksu. I kiedy Szmidt swoje zamierzenia wyjaśnia pod koniec opowiadania, nie ma już żadnej niespodzianki.
Bardzo spodobał mi się „Mrok nad Tokyoramą”. Akcja rozgrywa się w przyszłości, w której Japonia uzyskała mocarstwową pozycję na świecie. Jednym z najbardziej lubianych sportów jest tu połączenie szachów i sztuk walki: na dużej szachownicy spotykają się dwie drużyny wojowników, których ruchami kierują mistrzowie. Potrzebny jest przy tym zmysł taktyczny, jednak duże znaczenie ma biegłość „figur”… Poznajemy Kodę, jednego z pionków szachownicy, który pokonując wyższego rangą wojownika staje u wrót kariery.
W „Ostatnim zjeździe przed Litwą” poznajemy przewoźnika, który przewozi towar przez międzykontynentalną autostradę. W tej rzeczywistości doszło do dużych zmian na mapie politycznej świata – doszło do zjednoczenia większości państw na poszczególnych kontynentach, postępuje globalizacja. Nasz główny bohater zostanie wplątany w intrygę, która pokaże, że to, co pokazują media na temat przemian na świecie nie jest prawdą, a zmiany te niekoniecznie mają tak zbawienny wpływ na obywateli. Dobre opowiadanie z bardzo sympatycznym polskim akcentem.
„Polowanie na jednorożca” to z kolei historia rozgrywająca się tu i teraz – agent rządowy rozpoczyna rekrutacje osób, które cechują się nadprzyrodzonymi zdolnościami. Priorytetowym celem grupy będzie znalezienie osoby, potrafiącej przewidywać przyszłość. Nie będzie to łatwe. Miłe opowiadanie o zdolnościach paranormalnych.

Co łatwo zauważyć, dużo tu inspiracji i odwołań do różnych komiksów i innych dzieł kultury masowej – autor zresztą tego nie kryje, bo bohaterowie „Polowania na jednorożca” zaczytują się w „Hellboyu”, w „Ciemnej stronie Księżyca” sytuacja zostaje porównana do tej znanej z serii o X-manach, a „Cicha góra” mówi sama za siebie. Patent agresywnych sportów przyszłości z „Mroku nad Tokyoramą” był wykorzystywany już w dziesiątkach filmów i gier.
Autor pisze dość sprawnie i poprawnie. Mimo pewnych potknięć, jego teksty to przyzwoite science fiction, które można przeczytać raczej bez problemów. Myślę, że raczej nikogo nie powalą na kolana, nie będą powodowały mętliku w głowie niczym opowiadania Teda Chianga i innych mistrzów gatunku – mimo to czytając „Ostatni zjazd przed Litwą” będziemy obcować z ciekawą prozą fantastyczną, dobrze napisaną i wciągającą. Naturalnie po zbiorek powinni sięgnąć głównie ci czytelnicy, którzy nie mieli styczności z magazynem Szmidta, chociaż po to, by poznać twórczość tej ważnej na naszej fantastycznej scenie osoby.


Ocena: 7/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-07-30 13:42:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"


 King, Stephen - "Instytut"

 Flint, Eric - "1632"

 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS