NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Chiang, Ted - "Wydech"

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Szmidt, Robert - "Ostatni zjazd przed Litwą"
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: Czerwiec 2007
ISBN: 978-83-60505-10-6
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195
Liczba stron: 320
Cena: 27,99Szmidt, Robert J. - "Ostatni zjazd przed Litwą"

„Ostatni zjazd przed Litwą” to zbiór opowiadań Roberta J. Szmidta – założyciela i redaktora naczelnego magazynu Science Fiction, przemianowanego potem na Science Fiction, Fantasy i Horror. Wszystkie pięć tekstów zamieszczonych w tym tomiku ukazało się na przestrzeni wielu lat na łamach tego pisma. Większości tych opowiadań nie znałem, więc do lektury przystępowałem z zaciekawieniem. Pierwsze wrażenie było złe, jednak każde kolejne opowiadanie było coraz lepsze.

Pierwsze wrażenie było złe, bo nieszczęśliwie pierwszym opowiadaniem jest chyba najgorsza w całym zbiorze „Cicha góra”. Autor wyraźnie inspirował się serią gier „Silent Hill”, co zresztą potwierdza dedykacja zamieszczona przed tekstem. Ojciec z córeczką jadąc nocą po odludnej okolicy mają wypadek i budzą się w tajemniczym, opustoszałym miejscu spowitym mgłą – każdy kto zna gry z serii „Silent Hill”, czy chociażby oglądał film, wie jak to będzie wyglądać. Niestety, jest to najsłabszy punkt całej książki – poplątany, trochę naiwny, o wyjątkowo marnej psychologii. Całości nie ratuje klimat, w miarę dobrze skopiowany z pierwowzoru.
Z kolei „Ciemna strona księżyca” od początku nasuwa skojarzenie z serią o X-manach. Na Ziemi rodzi się coraz więcej mutantów, czyli osób posiadających różne nietypowe zdolności. Od początku traktowani są jak zagrożenie, toteż spotykają się z agresją ze strony ludzi. W końcu wybucha wojna, która pustoszy planetę. Przyjemna to lektura, jednak jej główną bolączką jest przewidywalność. Nigdy nie miałem talentu do odkrywania wielkich tajemnic, które czytelnikom serwują pisarze – jednak czym się skończy „Ciemna strona księżyca”, na czym polega intryga i jak wszystko wygląda naprawdę, łatwo się domyślić w połowie teksu. I kiedy Szmidt swoje zamierzenia wyjaśnia pod koniec opowiadania, nie ma już żadnej niespodzianki.
Bardzo spodobał mi się „Mrok nad Tokyoramą”. Akcja rozgrywa się w przyszłości, w której Japonia uzyskała mocarstwową pozycję na świecie. Jednym z najbardziej lubianych sportów jest tu połączenie szachów i sztuk walki: na dużej szachownicy spotykają się dwie drużyny wojowników, których ruchami kierują mistrzowie. Potrzebny jest przy tym zmysł taktyczny, jednak duże znaczenie ma biegłość „figur”… Poznajemy Kodę, jednego z pionków szachownicy, który pokonując wyższego rangą wojownika staje u wrót kariery.
W „Ostatnim zjeździe przed Litwą” poznajemy przewoźnika, który przewozi towar przez międzykontynentalną autostradę. W tej rzeczywistości doszło do dużych zmian na mapie politycznej świata – doszło do zjednoczenia większości państw na poszczególnych kontynentach, postępuje globalizacja. Nasz główny bohater zostanie wplątany w intrygę, która pokaże, że to, co pokazują media na temat przemian na świecie nie jest prawdą, a zmiany te niekoniecznie mają tak zbawienny wpływ na obywateli. Dobre opowiadanie z bardzo sympatycznym polskim akcentem.
„Polowanie na jednorożca” to z kolei historia rozgrywająca się tu i teraz – agent rządowy rozpoczyna rekrutacje osób, które cechują się nadprzyrodzonymi zdolnościami. Priorytetowym celem grupy będzie znalezienie osoby, potrafiącej przewidywać przyszłość. Nie będzie to łatwe. Miłe opowiadanie o zdolnościach paranormalnych.

Co łatwo zauważyć, dużo tu inspiracji i odwołań do różnych komiksów i innych dzieł kultury masowej – autor zresztą tego nie kryje, bo bohaterowie „Polowania na jednorożca” zaczytują się w „Hellboyu”, w „Ciemnej stronie Księżyca” sytuacja zostaje porównana do tej znanej z serii o X-manach, a „Cicha góra” mówi sama za siebie. Patent agresywnych sportów przyszłości z „Mroku nad Tokyoramą” był wykorzystywany już w dziesiątkach filmów i gier.
Autor pisze dość sprawnie i poprawnie. Mimo pewnych potknięć, jego teksty to przyzwoite science fiction, które można przeczytać raczej bez problemów. Myślę, że raczej nikogo nie powalą na kolana, nie będą powodowały mętliku w głowie niczym opowiadania Teda Chianga i innych mistrzów gatunku – mimo to czytając „Ostatni zjazd przed Litwą” będziemy obcować z ciekawą prozą fantastyczną, dobrze napisaną i wciągającą. Naturalnie po zbiorek powinni sięgnąć głównie ci czytelnicy, którzy nie mieli styczności z magazynem Szmidta, chociaż po to, by poznać twórczość tej ważnej na naszej fantastycznej scenie osoby.


Ocena: 7/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-07-30 13:42:29
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS