NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

Corey, James S. A. - "Gniew Tiamat"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Żamboch, Miroslav - "Na ostrzu noża", tom 2
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Žamboch, Miroslav - "Koniasz"
Data wydania: Kwiecień 2007
ISBN: 978-83-60505-39-7
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Cena: 29,95
Seria: Obca KrewŻamboch, Miroslav - "Na ostrzu noża", tom 2

Ernest Haycox, George Owen Baxter, Grey Zane, Karol May, Wiesław Wernic... Kto dziś pamięta tych autorów? A przecież to klasycy; westernu, rzecz jasna. Oczywiście część książek autora „Winnetou” można, biorąc pod uwagę jego znajomość realiów Dzikiego Zachodu, zaliczyć do fantastyki – ale nie bądźmy drobiazgowi. Do dziś dnia z rozrzewnieniem wspominam chwile spędzone na czytaniu ich powieści. Widok dzielnych kowbojów, pędzących dyliżansów, indiańskich wiosek, stad bizonów przemierzające prerię, no i karawan osadników szukających swej „ziemi obiecanej” już zawsze będzie przypominać mi dzieciństwo.
Ktoś się zapyta, dlaczego mając zrecenzować książkę z gatunku fantasy wspominam westerny? Otóż drugi tom powieści Mirosława Žambocha „Na ostrzu noża” przypomina swoją konstrukcją typową opowieść rodem z Dzikiego Zachodu. Oczywiście inna jest dekoracja i rekwizyty – zamiast rewolweru mamy kusze, a rolę Indian przejęły barbarzyńskie plemiona; reszta pozostaje bez zmian. Tak jak w klasycznej powieści Baxtera albo Haycoksa odważni osadnicy wyruszają w długą i niebezpieczną podróż w poszukiwaniu lepszego życia. Szlak, który przyjdzie im przemierzyć, będzie najeżony trudnościami: brak wody, niesprzyjająca pogoda czy ataki bandytów. Nie obejdzie się również bez przeprawy przez rwącą rzekę i chwiejący się most. Jednak te przeszkody są niczym wobec ludzkich zachowań. Spójna w obliczu bliskiego zagrożenia karawana z czasem zaczyna się dzielić, zaczynają się animozje, wybuchają pierwsze konflikty, a najbardziej operatywne jednostki próbują przejąć władzę. I tylko samotny jeździec znikąd jest w stanie zapanować nad sytuacją. Jednym słowem, western w realiach fantasy.
Oczywiście dla części czytelników taki wybieg – ubieranie powieści spod znaku miecza i magii w łaszki końskiej opery – może wydawać się śmieszny, może nawet głupi. Uważam jednak, że w tym konkretnym wypadku pomysł Žambocha wypalił. Zamiast kolejnej historii o dzielnym najemniku rozbijającym w puch kolejne zastępy wrogów otrzymujemy książkę, która w zasadniczy sposób różni się od pozostałych dokonań autora. Teraz większą rolę zaczyna odgrywać zbiorowość, poszczególni członkowie karawany na czele z Kowalskim, Bonssetim czy Krystyną.
Nie znaczy to jednak, że Žamboch zapomina o swoim pupilku – Koniaszu. Ten jak zwykle ma ręce pełne roboty. Tu musi kogoś przyszpilić (dosłownie), tam stoczyć jakiś pojedynek albo ratować życie osadnikom – typowa robota bohatera. I chociaż po każdej takiej akcji wygląda i czuje się coraz gorzej, wciąż pozostaje niezniszczalny. Jest niczym czterech Jeźdźców Apokalipsy w jednym: niestrudzenie przedziera się przez szeregi swych wrogów pozostawiając za sobą tylko krew i pożogę. Mogę także zapewnić, ze miłośnicy scen batalistycznych będą w pełni usatysfakcjonowani – walka o ocalenie karawany toczona w trakcie jednej z przepraw jest chyba najbardziej ekscytująca w całej książce.
Niestety autorowi można sporo zarzucić. I tak zabrakło mi w „Ostrzu noża” pogłębienia charakterów poszczególnych bohaterów. Wygląda to tak jakby w pierwszym tomie zostały rozdane już rolę i aktorzy muszą je odegrać do końca bez prawa do poprawek. Szkoda, bo takie postaci jak Bonsset czy nawet Faracius Edugan aż się prosiły o coś więcej niż kilka zdawkowych zdań. Nie do końca przypadł mi również do gustu sposób, w jaki Żamboch rozwiązał wątek miłosny Koniarza – powiem krótko – trzecia książka i znów to samo. Kto czytał poprzednie powieści może się domyślić. A przecież czeskiego pisarza stać na więcej, o czym świadczy miłosny trójkąt jednego z głównych bohaterów. Może następnym razem?

Karawana odjechała w kierunku zachodzącego słońca i jedynie tumany kurzu ciągnące się za nią aż po horyzont przypominają o jej obecności. Samotny jeździec ociera pot z czoła, siada w cieniu drzewa i zaczyna pisać. Każdy z dwóch tomów „Na ostrzu noża” stanowi odrębną stylistycznie historię. Pierwszy to charakterystyczna dla Žambocha historia najemnika, który wplątany w skomplikowaną intrygę po trupach dąży do znalezienia wyjścia z opresji. Drugi przypomina western opowiadający o przemierzającej pustkowia karawanie, której celem jest znalezienie nowego, lepszego świata. Obie części łączą wartka akcja, wzbudzający sympatię bohaterowie, liczne opisy walki. Jeśli więc drogi czytelniku spodobały ci się poprzednie powieści czeskiego pisarza, a na dodatek z łezką w oku wspominasz takie klasyki jak „Rio Bravo” albo „Droga do Santa Fe” gwarantuję, że nie uznasz za stracony czas, który poświęcisz na lekturę "Na ostrzu noża".


Ocena: 6/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-07-05 13:23:56
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 14:01 05-07-2007
...że będziesz co ?? :) Wiem czepiam się znowu :)

Tigana - 14:23 05-07-2007
Masz prawo. Juz dopisane.

Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS