NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Droga cienia" (wyd. 2024)

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

Ukazały się

Brown, Pierce - "Czerwony świt" (wyd. 2024)


 Kade, Kel - "Los pokonanych"

 Scott, Cavan - "Wielka Republika. Nawałnica"

 Masterton, Graham - "Drapieżcy" (2024)

 He, Joan - "Uderz w struny"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Zakon Feniksa" (2024, Ravenclaw)

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Dziedziczki" (wyd. 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Cykl: Kuzynki
Data wydania: Kwiecień 2007
Oprawa: miękka/twarda
Liczba stron: 304
Cena: 29,95/39,95 zł
Tom cyklu: 3



Pilipiuk, Andrzej - "Dziedziczki"

„Dziedziczki”, trzecia część trylogii o Kruszewskich, dziedziczą wszystkie zalety i wady poprzednich tomów. Znów jest miło i lekko. Ale znów bywa banalnie i chaotycznie.

Książkę otwiera przybycie dziedziczek do postpegeerowskich Kruszewic. Tutejszym sierotom po PRL, które zadomowiły się w świecie zasiłków i taniego wina, zagląda w oczy widmo powrotu starego ładu. Kruszewskie zaprowadzają bowiem stare, dobre, szlacheckie porządki i podejmują się odbudowy dworu, rozpoczynając eksperyment demontażu Trzeciej RP i próbę odbudowy Tej Pierwszej.

Starcie szlacheckiej Rzplitej z PRL-em to istna uczta dla duszy. Mentalność I RP przetacza się przez pokłady PRL-owskiej brei jak kilkutonowy pług. Jak rażone gromem pada lenistwo, filozofia beztroski i wyuczona bezradność. Pojawiają się nawet zalążki społecznej inicjatywy – inna rzecz, że skierowanej przeciwko burzycielom status quo.

Niestety, z biegiem stron ten intrygujący eksperyment, który można by posądzić o ambicje social-fiction, schodzi na dalszy plan, a ciężar fabuły przenosi się na wampirzycę Monikę, która – ani chybi – zgłupiała. Co krok się rozbiera, kąpie się w każdym napotkanym jeziorze, a przed każdym napotkanym lustrem – kontempluje swe wdzięki. W toku fabuły znajduje się w końcu usprawiedliwienie dla jej szaleństwa, ale nim to się stanie czytelnik jest już solidnie zirytowany – zarówno obsesyjną ekspozycją pośladków, jak i monotonią scen, w których te pośladki przyjdzie mu oglądać. Jednym zdaniem: po ambitnym otwarciu I RP ulega moralnej degeneracji, a ciekawy eksperyment natury social/political-fiction zostaje zredukowany do mało ambitnej opowiastki o harcach roznegliżowanej wampirzycy.

Ale są i inne słabości. W powieści występują licznie nie zawsze uzasadnione retrospekcje. Można odnieść wrażenie (częste zresztą w wypadku lektury Pilipiuka), że niektóre fragmenty są pustym wypełniaczem, względnie – popisem historycznej wiedzy autora. Cała fabuła sprawia wrażenie (znów – notoryczne u konsumenta pilipiukowej prozy) dwóch czy trzech pomysłów na opowiadania splecionych niezgrabnie w dłuższą opowieść.

Z perspektywy „Dziedziczek”, zamykających trylogię, można dostrzec też wady całości. Każdy, kto obejrzy się za siebie, jak na dłoni zobaczy brak silnego wątku głównego, który porządkowałby opowieść, splatając mrowie pobocznych wątków i wtrąceń w spójną całość. Co więcej – zabrakło sensownego finału, a przynajmniej przewrotnego zakończenia, które nagrodziłoby trzytomową wędrówkę.

Ten błąd, wraz z brakiem silnego wątku głównego, sprawia, że sagę o Kruszewskich można właściwie czytać na wyrywki albo i wspak. Zakończenie trylogii mogłoby równie dobrze być jej otwarciem. Efekt jest taki, że zamiast emocjonującego rejsu w określonym kierunku, mamy (nawiasem: całkiem miłe) dryfowanie po wodach lekkiej prozy. Kto lubi – zapraszam na pokład.



Ocena: 6/10
Autor: Krzysztof Pochmara


Dodano: 2007-06-29 16:21:49
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Fonstad, Karen Wynn - "Atlas śródziemia


 Fosse, Jon - "Białość"

 Hoyle, Fred - "Czarna chmura"

 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

Fragmenty

 Grimwood, Ken - "Powtórka"

 Lewandowski, Maciej - "Grzechòt"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga druga"

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #2

 Sherriff, Robert Cedric - "Rękopis Hopkinsa"

 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

 Wagner, Karl Edward - "Kane. Bogowie w mroku" #1

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS