NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Bradbury, Ray - "Green Town"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Le Guin, Ursula K. - "Najdalszy brzeg"
Wydawnictwo: Książnica
Cykl: Le Guin, Ursula K. - "Ziemiomorze"
Tytuł oryginału: The Farthest Shore
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-250-0045-5
Oprawa: miękka
Format: 110 x 175 mm
Liczba stron: 264
Cena: 14,90 zł
Tom cyklu: 3Le Guin, Ursula K. - "Najdalszy brzeg"

Panuje przekonanie, że każdy z nas posiada swoje przeznaczenie. Czasem znajduje się ono blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki, niekiedy jednak żeby je odnaleźć i zrozumieć należy odbyć długą podróż, która może zawieść poza „Najdalszy brzeg”.
W taką właśnie daleką wyprawę musi wyruszyć Arcymag z wyspy Rok, Ged zwany Krogulcem, którego jedynym towarzyszem będzie młody książę Arren. Co skłoniło ich do podjęcia takiego wyzwania? Magia, a raczej jej brak. Z niewiadomych przyczyn w Ziemiomorzu zanika potęga Słowa, magowie tracą swoją moc, zapominają zaklęcia, ba, niektórzy z nich wręcz zaprzeczają istnieniu magii. Co gorsza przypadłość ta dotyka również ludzi, którzy nieświadomie się nią posługiwali – z dnia na dzień ich życie traci sens, stając się jałową wegetacją lub drogą ku szaleństwu. Wyprawa maga i księcia w poszukiwaniu prawdy nie będzie łatwa: spotkają na swojej drodze nowych przyjaciół i starych wrogów, zmierzą z przedwiecznymi smokami, a nawet przyjdzie im przemierzyć zaświaty.
Podobnie jak w wypadku „Grobowców Atuanu”, poprzedniej książki Ursuli K. Le Guin, także „Najdalszy brzeg” jest w dużej mierze metaforą. Oczywiście można ją potraktować jako jedną z wielu klasycznych powieści fantasy. Oto garstka wybrańców wyrusza w daleka wyprawę, aby wypełnić „quest” – przemierzają niezbadane ziemie, walczą z piratami, spotykają smoki, aby w końcu zwyciężyć. Obawiam się jednak, że takie podejście do tej powieści byłoby sprzeczne z intencjami autorki.
Ważną bowiem rolę w „Najdalszym brzegu” odgrywają nie same przejścia bohaterów, ale ich wpływ na postawę Geda i Arrena. Młody następca tronu przechodzi swoistą inicjację – ze zwykłego młodzieńca wyrasta na silnego i mądrego mężczyznę, który będzie w stanie wypełnić przeznaczenie. W kulturach pierwotnych takie przejście w dorosłe życie często jest związane z próbami, które miały na celu potwierdzenie męskości. I tym właśnie jest podróż, którą odbywa Arren z Gedem – ciągiem prób mających sprawdzić, czy okaże się on godnym miana władcy Ziemiomorza. Książę cierpi głód, pragnienie, przechodzi chwile zwątpienia, równocześnie nienawidzi arcymaga i pragnie mu pomóc. Również dla Geda wyprawa ma symboliczne znaczenie. Z jednej strony jest on najpotężniejszym żyjącym czarnoksiężnikiem, z drugiej człowiekiem zmęczonym życiem. Dla niego ta wędrówka staje się punktem kulminacyjnym jego istnienia, ostatnią misją, jaką musi wypełnić. Przed laty udało mu się połączyć obie połówki pierścienia Erreth-Akbego, ale pomimo tego Ziemiomorze nie odzyskało spokoju. Teraz w Arrenie widzi nadzieję na wieczny pokój, ale młodzieniec nie jest jeszcze gotów. Ich ostateczną próbą będzie zejście do Suchej Krainy – domeny zmarłych. Czy i tym razem życie zatriumfuje nad śmiercią? Nadzieja pokona zwątpienie? Odpowiedź może nie jest trudna, ale wszystko ma swą cenę. Jeśli patrzysz w otchłań, bądź pewny, ze ona patrzy na ciebie.
W końcu podróże bohaterów to również okazja dla samej autorki, aby podzielić się z czytelnikami swoją wielką pasją – antropologią kulturową. Jest to odczuwalne w trakcie lektury całej powieści, szczególnie we fragmentach opisujących społeczności zamieszkujące wyspy Ziemiomorza. Najwięcej miejsca poświęcono Dzieciom Morza Otwartego, żeglarskiemu narodowi mieszkającemu na tratwach. Wraz z Gedem i Arrenem poznajemy kulturę, religię i obyczaje tej zapomnianej wspólnoty.

Podróż dobiega końca, „Najdalszy brzeg” pozostał dawno w tyle, gdzieś na horyzoncie powoli majaczy się rodzinne wybrzeże. Możemy teraz wygodnie usiąść i zapomnieć o trudach wyprawy. Ale za dzień, może dwa warto znów wziąć do ręki powieść Ursuli Le Guin i przypomnieć sobie historię o dorastaniu, męstwie i nadziei. W końcu każdy z nas ma swoje przeznaczanie i czasami potrzebuje przewodnika, który pomoże mu bezpiecznie osiągnąć kres wędrówki…


Ocena: 10/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-06-20 19:40:06
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Spike - 00:32 21-06-2007
Moja ulubiona część Ziemiomorza, a przy okazji jedna z najlepszych książek fantasy ever (osobiście cenię pierwszą trylogię o Ziemiomorzu wyżej niż Tolkiena).

Lord pro traktor - 15:45 25-06-2007
No, proszę.. 10. Kto by pomyślał, że proste baśniowe historie mają taką siłę oddziaływania na psychikę fanów fantastyki? Chyba rzeczywiście jest coś na rzeczy z tym eskapizmem (w lata dziecięce, dodam).
Wydaje mi się jednak, że aby ocena była wiarygodna, w kategorii fantasy, należałoby zmienić skalę na 1-15 ;)

Tigana - 22:31 25-06-2007
Lord pro traktor pisze:No, proszę.. 10.

Nie martw się średnia wyjdzie przyzwoita - do recenzji dosrtałem jeszcze "Tehanu" ponoć najsłabszy tom cyklu :wink:

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS