NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi" , część 1 (twarda okładka)

Lafferty, R.A. - "Najlepsze opowiadania"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

 Kamiński, Tomasz - "Polowanie"

 Komuda, Jacek - "Wizna"

 antologia - "Tarnowskie Góry Fantastycznie 2"

 Hill, Joe - "Gaz do dechy"

Linki

Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"
Wydawnictwo: Solaris
Tytuł oryginału: Hothouse
Tłumaczenie: Marek Marszał
Data wydania: Maj 2007
ISBN: 83-89951-69-X
Oprawa: twarda
Liczba stron: 340
Rok wydania oryginału: 1962
seria: Klasyka SFAldiss, Brian W. - "Cieplarnia"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

To, co zdumiewa już na początku „Cieplarni”, to rozmach wizji Aldissa. Akcja powieści rozgrywa na Ziemi za pięć miliardów lat. Ilu pisarzy pokusiło się o napisanie książki, której wydarzenia osadzono by w tak dalekiej przyszłości, a jednocześnie postarało się, aby przedstawiony świat, poza pewnymi szczegółami, był spójny i naukowo jak najbardziej możliwy? Szczerze mówiąc, omawiany tu przypadek jest jedynym, który znam.
Zgodnie z przewidywaniami na Słońcu wypalił się wodór i zaczęło ono rosnąć. Ruch obrotowy Ziemi ustał – jedna strona planety stała się tytułową cieplarnią, znajdującą się pod stałym nasłonecznieniem. Skutkiem tych zjawisk był zdumiewający rozwój flory – większość powierzchni globu pokryła się niezwykle bujną roślinnością. Większość fauny wyginęła, a pozostała część – wraz z człowiekiem – musiała ustąpić Zieleni. Sytuacja postępowała, aż do prawie całkowitego zdziczenia gatunku ludzkiego. W momencie rozgrywania się akcji jest on skarlałym cieniem swojego przodka, żyjącym wśród gałęzi. Wśród niezmierzonego lasu żyją też niezliczone gatunki roślin, które podczas ewolucji stały się ruchomymi drapieżnikami, ostatecznie zastępując zwierzęta. A człowiek spadł na samo dno hierarchii, stając się zwierzyną łowną.
Poznajemy jedną z małych grupek ludzi, którzy zamieszkują konary wielkiego figowca. Nadchodzi dla nich czas przemian – młodzi, zdani tylko na siebie, wyruszają na wędrówkę po wielkim i nieprzyjaznym świecie, odkrywając przy tym, również dla czytelnika, jego tajemnice.

Wiele powieściowych elementów świadczy o niebywałej fantazji Aldissa – można wspomnieć chociażby o ciekawym uzasadnieniu rozwoju człowieka i jego inteligencji, która niegdyś dała mu przewagę nad innymi gatunków Homininae. „Cieplarnia” sięga nie tylko w przyszłość, lecz także wstecz, patrząc na całą historię ludzkości. Opis przepełnionego roślinnymi drapieżnikami lasu również wybija się na plus swoim bogactwem.
Podczas lektury kilka razy pomyślałem, że książka w dużej mierze wymyka się z konwencji science fiction – sporo tu elementów na tyle spekulacyjnych, czy wręcz baśniowych, że trudno będzie dać im wiarę, np. podróże na księżyc w wykonaniu olbrzymich, zmutowanych pająków czy „przepoczwarzanie” ludzi, którzy załapali się na taką podróż. Czy to wada? Trudno mi ocenić, ale myślę, że owa „baśniowość” to bardziej cecha charakterystyczna.
Należy zauważyć, że nie jest to książka prosta w odbiorze. Liczne przestoje, zagmatwane fragmenty i dość ciężki styl nie sprzyjają szybkiemu pochłonięciu treści, tym bardziej, że wiele tu kwestii wymagających nieco zastanowienia. „Cieplarnia” nie jest ot, powieścią przygodową, jest tu dużo elementów, które mają głębszy wydźwięk i stanowią właśnie o jej wartości.

Książka skrzypi niestety od strony edytorskiej, która aż prosi się o wyszlifowanie. Niektóre zdania aż trzeszczą w zębach. Nadrabia za to oprawą wizualną – nie dość, że po raz pierwszy mogę w wypadku publikacji tego wydawnictwa powiedzieć, że okładka jest naprawdę dobra, to i znalazła się tu dobrej jakości obwoluta. Tak właśnie powinny wyglądać pozycje ukazujące się w serii „Klasyka Science Fiction”.

Trudno się recenzuje książki, które mają swoje miejsce w kanonie. Recenzent – a przynajmniej ja to tak odczuwam – obawia się czy dobrze zrozumiał, należycie docenił i zauważył zalety, które zadecydowały o wieloletniej sławie danej powieści. Powieść Aldissa wydaje się wielopoziomowa, przepojona ukrytymi przemyśleniami, które można wyłapać chyba dopiero po powtórnym przeczytaniu.
Abstrahując od tego, porwała mnie ona na kilka długich godzin i spowodowała niemały wysiłek umysłowy. Polecam. Warto przeczytać choćby po to, aby poznać jedną z najbardziej wizjonerskich powieści gatunku, której założenia i wykreowana na ich podstawie rzeczywistość wciąż zapierają dech. Niemniej pomimo poziomu, na jakim stoi książka Aldissa, wypada jeszcze raz podkreślić, że dla wielu czytelników może się okazać zbyt zagmatwana i – w efekcie – ciężkostrawna.


Ocena: 9/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-06-17 16:40:35
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Yans - 14:58 18-06-2007
Trochę wymagająca myślenia owszem, zagmatwana i cięzkostrawna nigdy !!! ;) To chyba janlepsza ksiązka Aldiss'a !!!

Lord Turkey - 16:11 18-06-2007
Zapraszam do dyskusji tutaj - http://forum.nast.pl/viewtopic.php?t=5814

:P

Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Galapagos"


 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS