NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Howey, Hugh - "Silos" (wyd. 2024)

Robinson, Kim Stanley - "Czerwony Mars" (Wymiary)

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi. S.T.A.L.K.E.R."
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Tłumaczenie: Irena Lewandowska
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-7469-488-9
Oprawa: miękka
Format: 142 mm x 202 mm
Liczba stron: 176



Strugaccy, Arkadij i Borys - "Piknik na skraju drogi. S.T.A.L.K.E.R."

„Piknik na skraju drogi” to bez wątpienia klasyka science fiction. „Klasyka klasyki”, można by rzec, ponieważ nawet ci bardziej oddaleni od tej gałęzi fantastyki czytelnicy powinni o niej coś słyszeć.

Książka jest w zasadzie krótką opowieścią o Strefie Lądowania: miejscu w okolicach miasta Harmont, jednym z kilku takich miejsc na Ziemi – jak dowiadujemy się w trakcie lektury.
Strefa to miejsce lądowania przedstawicieli obcej cywilizacji, do którego dostępu strzegą międzynarodowe siły zbrojne, uzbrojone patrole, mury, pasy ziemi niczyjej i groza miejsca, w którym można znaleźć wiele interesujących rzeczy, a także wiele rozmaitych okazji do rozstania się z życiem. Strefa fascynuje naukowców, działających w Międzynarodowym Instytucie Cywilizacji Pozaziemskich, wszelkiej maści biznesmenów, handlarzy oraz stalkerów – szaleńczo odważnych, ryzykujących życie i potworne choroby śmiałków, którzy często ryzykują wszystko dla zdobycia i sprzedania znajdujących się w Strefie skarbów.

Książka jest opowieścią o Strefie, a także, a może głównie, o ludziach, którzy żyją w jej cieniu. Głównym bohaterem jest Red Shoehart, jeden z najlepszych stalkerów w Harmont. Z czasem zaś, jeden z najlepszych, żyjących stalkerów w Harmont... Jego życie obserwujemy w kilkuletnich odstępach. Poznajemy go jako młodego laboranta, a później coraz bardziej naznaczonego Strefą człowieka, zmuszonego do wyborów moralnych, które wcześniej w ogóle nie zajmowały jego myśli. Bardzo interesujące są motywy postępowania Reda, który z jednej strony jest do niego zmuszony, a z drugiej wybiera je zamiast teoretycznie uczciwego życia...

Bracia Strugaccy, na przykładzie Strefy, pokazują rozmaite postawy ludzkości wobec czegoś nowego. Z jednej strony, poprzez działania naukowców, Strefę chce się zbadać, zabezpieczyć jej dobra i wykorzystać dla dobra ludzkości. Z drugiej zaś mamy do czynienia z nielegalnym handlem, ciemnymi interesami, wyścigiem po kasę, często kosztem innych ludzi.

„Największym tytułem do chwały ludzkości jest to, że przetrwała i ma zamiar nadal przetrwać...”

Dla mnie jedną z najbardziej istotnych części „Pikniku” jest barowa rozmowa Richarda H. Nunnuna, przedstawiciela firm elektronicznych z Walentinem Pillmanem laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, na temat Lądowania, Strefy i wynikającymi z tego implikacjami. Czym się kieruje, jak zachowuje i dokąd zmierza ludzkość? Co dla nas znaczy fakt Lądowania? Co ten sam fakt znaczy dla Obcych? Czy to preludium do kontaktu, forma przygotowania nas; czy też może nic dla nich nieznaczący przystanek w długiej kosmicznej podróży? Czy czekanie na kontakt ma sens i w jaki sposób wykorzystać pozostałości po przybyszach? Te i wiele innych pytań, a także spojrzenie na sprawy z naprawdę wielu punktów widzenia jest cenną zaletą wiekowego, ale ciągle nadzwyczaj aktualnego (no, może oprócz wspomnianego w pewnym momencie liczydła) „Pikniku na skraju drogi”.

Jeśli są w kanonie fantastyki książki z rodzaju tych, które przeczytać trzeba koniecznie, bez względu na to, którą jej odmianę się preferuje, to „Piknik” do nich z pewnością należy. Nie wyobrażam sobie aby inteligentny, myślący człowiek (niekoniecznie czytelnik fantastyki), mógł przejść nad nią do porządku dziennego bez kilku chwil zadumy, bez poruszenia jakiejś czułej nuty. Zwłaszcza, że to, o czym piszą Strugaccy jest tak (niestety i na szczęście, w zależności od tego o czym mowa) aktualne. Ta książka to także dobry przykład lektury pozwalającej czytelnikom innej literatury czy też odłamu konwencji poszerzyć horyzonty i otworzyć na inne, świetne tytuły.

Polecam serdecznie!



P.S. Książkę przeczytałem w wydaniu Prószyńskiego i S-ki z 2007 roku. Dołączono do niej gustowną zakładkę z reklamą gry S.T.A.L.K.E.R.. Okładka książki jest mniejszą kopią jej opakowania. Wizualnie ładną i pasującą do treści. Szkoda, że nie ustrzeżono się niemałej, zbyt wielkiej jak na takiej objętości tekst, ilości literówek, co może sugerować niestaranność i wydanie książki li tylko z okazji wydania wspomnianej gry.


Ocena: 9/10
Autor: Galvar


Dodano: 2007-06-01 17:29:50
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS