NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Silverberg, Robert - "Skrzydła nocy"

Tidhar, Lavie - "Stacja centralna"

Ukazały się

Brooks, Terry - "Obrońcy Shannary. Tom 1. Czarne ostrze"


 Crouch, Blake - "Mroczna materia" (wyd. 2)

 Tidhar, Lavie - "Stacja centralna"

 Larson, B.V. - "Podbój"

 Lem, Stanisław - "Astronauci" (WL)

 King, Stephen - "Roland" (filmowa)

 Riordan, Rick - "Tajne akta Obozu Herosów"

 Mróz, Remigiusz - "Czarna Madonna"

Linki


SFFiH #19 - omówienie numeru

Opowiadania:

 • Sebastian Uznański - "Lodowe łzy"
 • Rafał Dębski - "Różaniec z bursztynu"
 • Piotr Rogoża - "Nie-święty Poznań"
 • Andrzej Kozakowski - "Kolce"
 • Michał Cetnarowski - "Godziny nocne"
 • Dariusz Domagalski - "ORP "Dzik": Grendel"

Publicystyka:

 • Marek Żelkowski & Wiktor Żwikiewicz - "Imago"
 • Feliks W. Kres - "Adam i Ewa"
 • Adam Cebula - "Przy cerowaniu..."
 • Andrzej Ziemiański - "Rok 1984"

Komiks:

 • Max Bohdanowski - "Gajowy Nikitycz"

Inne:

 • Andrzej Pilipiuk - "List otwarty do Kresa"

Najnowszy numer czasopisma otwiera utwór Sebastiana Uznańskiego „Lodowe łzy”. Akcja tego klasycznie napisanego opowiadania science-fiction rozgrywa się na planecie nieco przypominającej naszą Ziemię. Podstawowa różnica – wszechogarniające zimno i dużo bardziej rozwinięta technika. Początkowo wydaje się, że będzie to opowieść o smutnej i monotonnej egzystencji niejakiego Krunga. Szybko jednak okazuje się, że są to tylko pozory. Główny bohater wkracza w świat wielkiej polityki, pieniędzy i obcych cywilizacji. W rezultacie dostaliśmy ciekawy utwór z zaskakującymi zwrotami akcji, ale niepozbawiony wad. Nie do końca satysfakcjonuje mnie zakończenie. Zabieg zastosowany przez autora zbyt przypomina mi szkolne wypracowania. No i pewnego rodzaju megalomania autora, który postawił sobie w opowiadaniu, dosłownie, pomnik i każe odgrywać swoje utwory w teatrze. Uzasadnienie, że tylko jego utwory przetrwały z czasów antycznych niezbyt jest przekonujące.
„Różaniec z bursztynu” Rafała Dębskiego to z kolei tekst przeznaczony dla miłośników horroru. Atmosfera wigilii Bożego Narodzenia, tajemniczy mężczyzna, seria morderstw i dwaj policjanci prowadzący śledztwo tworzą wybuchową mieszanką. Zawodzi tylko nieco końcówka – zbyt przewidywalna dla przeciętnego czytelnika.
Następne utwory, „Nie-święty Poznań” Piotra Rogoży i „Godziny nocne” Michała Cetnarowskiego, również poruszają tematykę religijną. Pierwsze to opis przemiany tytułowego miasta – męczeńskiego, jak nazywa je autor, w swoje przeciwieństwo. Powiem szczerze, że niezbyt zrozumiałem intencje autora. Czyżby chciał być po prostu kontrowersyjny nazywając papieża „złym czarownikiem” i odwracając krzyże? „Godziny nocne” są za to już bardziej subtelne. Jest noc i człowiek, ktoś niezwykły, może Hiob, może Żyd Wieczny Tułacz. Autor stawia pytanie o nieśmiertelność – karą ona czy nagrodą? Refleksyjna opowieść o czasie, przemijaniu i czekaniu.
Na zakończenie drobiazgi: rzecz o tworzeniu, „Kolce” Andrzeja Kozakowskiego, oraz kolejne spotkanie z dzielną załogą „ORP Dzik: Grendel” Dariusza Domagalskiego. Oba sympatyczne i oba szybko zapominane.

Dla miłośników komiksów przygotowano kolejne spotkanie z Gajowym Nikityczem zatytułowane „Pożegnanie” – czyżby ostatnie?
W dziale publicystyki kolejny odcinek wywiadu rzeki z Wiktorem Żwikiewiczem. Tym razem o powieści „Imago” oraz krytykach. Warto również dowiedzieć się, dlaczego Kres, gdyby mógł cofnąć czas, nie stworzyłby żadnych kotów w Szererze („Adam i Ewa”) oraz poczytać o Wielkim Bracie na co dzień („Rok 1984”, Andrzej Ziemiański). A na dokładkę, „Przy cerowaniu” – Adam Cebula pisze o alternatywnych źródłach energii. Kto wie, być może już za kilka lat, zgodnie z przewidywaniami autora, nasze samochody będą używać wyłącznie napędów hybrydowych, a w zastępstwie ropy węgiel, gaz i biomasę.
„List otwarty do Kresa” Andrzeja Pilipiuka pierwotnie miał być jedynie polemiką z autorem „Księgi Całości”. Jednak tak naprawdę czytelnicy dostali do swoich rąk wnikliwy obraz polskiej literatury rozrywkowej po 1989 roku ze szczególnym uwzględnieniem naszego poletka. Jak dla mnie ten artykuł jest bardziej polemiką z dukajowym „Krajobrazem po zwycięstwie”. Pilipiukowi jest bardziej pesymistyczny od kolegi po piórze, uważa, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia. I trudno się z tym nie zgodzić – horror, romans czy literatura dziecięca są wciąż opanowane przez anglojęzycznych autorów. Mogę więc podpisać pod słowami Pilipiuka, że nie czas wylegiwać się w hamaku, a tylko wziąć do ciężkiej pracy.Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-05-29 16:22:15
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj "Grobowiec chana"


Artykuły

Gra o tron subiektywnym okiem (s07e02)


 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e01)

 Fantastyka 2016 - plebiscyt

 Nagrodzić grozę - rozmowa z Krzysztofem „Korsarzem” Bilińskim

 Co nas czeka w 2017 roku?

Recenzje

Hobb, Robin - "Skrytobójca Błazna"


 Whitehead, Colson - "Kolej podziemna"

 Pratchett, Terry; Baxter, Stephen - "Długi kosmos"

 Mortka, Marcin - "Królewska Talia"

 Headley, Maria Dahvana - "Gniazdo"

 Johansen, Erika - "Losy Tearlingu"

 Guzek, Marcin A. - "Szare Płaszcze: Komandoria 54"

 Todd, G.X. - "Obrońca"

Fragmenty

 Hand, Cynthia; Ashton, Brodi & Meadows, Jodi - "Moja Lady Jane"

 Ryan, Anthony - "Ogień przebudzenia"

 Wilderäng, Lars - "Rozgwieżdżone niebo"

 Ketchum, Jack - "Zabawa w chowanego"

 Tapinas, Andrius - "Wilcza godzina"

 Fletcher, Michael R. - "Bez odkupienia"

 Bourne, J.L. - "Armageddon dzień po dniu"

 Dębski, Rafał - "Ramię Perseusza. Z głębokości"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2017 nast.pl     RSS      RSS