NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Ruszkiewicz, Jarosław - "Cassandra"

Kloos, Marko - "Łańcuch dowodzenia"

Ukazały się

Grabowska, Katarzyna - "Las Potępionych"


 Andrews, Ilona - "Magia zabija" (wyd. 2)

 Piekara, Jacek - "Rycerz Kielichów" (Fabryka Słów)

 Masterton, Graham - "Infekcja" (Albatros)

 Simmons, Dan - "Triumf Endymiona" (Artefakty)

 Sullivan, Michael J. - "Wieża Koronna"

 Pol, Erick - "Immersja"

 Sullivan, Michael J. - "Róża i cierń"

Imprezy

Sabat Fiction-Fest 2018
Od: 2018-08-17
Do: 2018-08-19

LinkiZajdel, Janusz A. - "Wyjście z cienia"
Wydawnictwo: SuperNOWA
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-7054-193-4
Liczba stron: 190Zajdel, Janusz A. - "Wyjście z cienia"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

Ludzkość stanęła na krawędzi zagłady, gdy pojawiły się lecące w kierunku Ziemi statki obcej cywilizacji. Kosmici mieli wyraźnie wrogie zamiary, a my nie byliśmy ani trochę przygotowani na ewentualność ataku z „zewnątrz”. Obrona, jaka zostaje naprędce przygotowana, okazuje się niepotrzebna – na radarach widać bowiem nowe statki, które pomagają nam wyeliminować niebezpieczeństwo. Proksowie, czyli owi niespodziewani sojusznicy, prezentują wyżej rozwiniętą cywilizację, która zgadza się przyjąć nas pod swoje skrzydła i zaprowadzić porządek na Ziemi.
Znika nierówny podział na kraje – glob zostaje podzielony na siatkę Kwadratów, co likwiduje wszelkie dysproporcje. Proksowie są wśród nas, zamknięci w swoich kapsułach. Nie ingerują, nie narzucają się – jedynie obserwują, by w porę przyjść nam z pomocą, gdyby ludzka głupota raz jeszcze naraziła nas na niebezpieczeństwo.
Bohaterem jest młody chłopak, Tim. Do tej pory wierzył on w system, jednak coraz częściej docierają do niego sprzeczne informacje, mnożą się kolejne paradoksy. Czy braterska miłość, jaką darzą nas Proksowie, jest naprawdę tak szczera?

Wiadomo do czego Zajdel pije – metafora reżimu komunistycznego jest widoczna jak na dłoni. Niby panuje powszechne szczęście – wszystkim jednak czegoś brakuje. Niby Proksów łączy z ludźmi braterska przyjaźń – za dużo tu jednak skrytych gróźb i przymusu. System działa sprawnie, jednak po kątach słychać wiele głosów zniechęcenia.
„Wyjście z cienia” to powieść udowadniająca, że twórczość Zajdla słusznie określana jest mianem fantastyki socjologicznej. W tej bardzo krótkiej, bo liczącej niecałe dwieście stron książce, zagadnienia naukowe, futurologiczne, są jedynie tłem koniecznym do użycia, by móc przekazać wyżej wymienione treści. Najważniejsze w książce jest ukazanie społeczeństwa w ustroju totalitarnym, zasad działania takiego systemu oraz skrytykowanie go.
Tym co najbardziej kłuło mnie w oczy, to pewna niekonsekwencja w dawkowaniu informacji; zbiegiem okoliczności do Tima wszystko dociera od pewnego dnia, jakby ktoś wydał komendę „start” i zaczął działać przepływ informacji. Przez wcześniejsze lata poszlak nie było żadnych, a teraz nasz główny bohater dostrzega je codziennie. To jednak szczegół. Trudno mi krytykować tę powieść w jakichkolwiek innych aspektach – mam wrażanie, że została napisana w konkretnym, jasno określonym celu – i to zamierzenie się powiodło. Powstała krótka, treściwa powieść ukazująca wyżej opisany problem w ciekawy sposób.

Oceniając „Wyjście z cienia” trzeba zrozumieć, że książka Zajdla to odpowiedź na czasy, w których została napisana. Muszę niestety przyznać, że dziś już nieco straciła na wartości, przesłanie się zdezaktualizowało. Mimo to kwestią sporną jest, czy należy uznać ten fakt za wadę. Może stanowić on swoistą wartość dokumentalną i przypominać o tym, czego twórcy już nie muszą krytykować w dwuznacznych treściach. A abstrahując od wszelkich przekazów Zajdla, to nadal kawałek dobrej sci-fi. Sprawnie napisany i wciągający, przez co książka bardzo dobrze sprawdza się jako lektura na jedną lub dwie noce.


Ocena: 7/10
Autor: Vampdey


Dodano: 2007-06-08 15:59:44
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

Shadowmage - 19:17 13-06-2007
Pozwoliłem sobie wydzielić część postów do osobnego wątku.

Lord pro traktor - 10:36 09-06-2007
A "Przejście przez lustro" znacie? I co, takie rewelacyjne? Zalecam odrobinę dystansu i mniej postawy urażonego fana. A jeśli chodzi o szczyt polskiej literatury fantastycznej, to myślę, że należałoby poczytać więcej Lema. ;)

Hifidelic - 23:03 08-06-2007
Cylinder to pierwsza książka JZ. Śmiechu warta? Powodzenia w karierze literata życzę.

MadMill - 22:40 08-06-2007
"Cylinder", "Limes Inferior", "Paradyzja" te książki uważam za szczyt polskiej literatury fantastycznej. Może w porównaniu z zagranica jest to znikome, ale w Polsce równych Zajdlowi autorów można wymienić na palcach jednej ręki.

Lord pro traktor - 21:30 08-06-2007
Zajdel wczesny był śmiechu wart. Później było lepiej, ale jeśli spojrzeć na całokształt, to określenie 'mistrz' jakoś mi nie pasuje.

MadMill - 20:33 08-06-2007
Co do niekonsekwencji. Ja jej tam nie widzę, ponieważ na ten przełom Tima złożyło sie wiele rzeczy: wyjazd, sytuacja w szkole, poznanie tego chłopaka - zapomniałem imienia. Nastąpił u niego przełom, w końcu młody człowiek, emocjonalne podejście i mamy to co mamy.

Druga sprawa książka nie straciła na ważności od strony fałszywej przyjaźni. ;)

kurp - 17:55 08-06-2007
Może to moja osobista fobia ;), ale nie uważam, żeby zagrożenie przedstawione przez Zajdla zostało zażegnane. Recenzja wpisuje "Wyjście" w konkretny kontekst historyczny - rozumiem takie odczytanie, ale się nie zgadzam; myślę, że w dużej mierze książka pozostała aktualna; zaprawdę, totalitaryzm niejedno ma imię...
No i ta krzywdząca ocena!
Zajdel jest miszcz! :)

Komentuj


Konkurs

Domenic Jordan do wygrania


Artykuły

Modyfikowany Węgiel - powieść a serial


 Co będzie warto czytać z polskiej fantastyki w 2018 roku?

 Kreator światów w spódnicy – krótka opowieść o Ursuli K. Le Guin

 Drugi wywiad z Rafałem Kosikiem

 Gra o tron subiektywnym okiem (s07e07)

Recenzje

antologia - "Inne światy"


 O'Malley, Daniel - "Wieża"

 Corey, James S.A. - "Wojna Kalibana"

 Wójtowicz, Milena - "Post Scriptum"

 Kristoff, Jay - "Głosząca kres"

 Lindsay, Joan - "Piknik pod Wiszącą Skałą"

 Liu, Cixin - "Koniec śmierci"

 Corey, James S. A. - "Przebudzenie Lewiatana"

Fragmenty

 Hearne, Kevin - "Plaga olbrzymów"

 Arnopp, Jason - "Ostatnie dni Jacka Sparksa"

 Gromyko, Olga - "Wierni wrogowie"

 Chodorowska, Krystyna - "Triskel. Gwardia"

 Finney, Jack - "Inwazja porywaczy ciał"

 Wroczek, Szymun - "Piter. Wojna"

 Ruda, Aleksandra - "Sztylet ślubny"

 Kańtoch, Anna - "Tajemnica godziny trzynastej"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2018 nast.pl     RSS      RSS