NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Abercrombie, Joe - "Czerwona kraina" (2019)

Bardugo, Leigh - "Król z bliznami"

Ukazały się

Campbell, Jack - "Przestrzeń zewnętrzna: Nieugięty"


 Žamboch, Miroslav - "Bakly. W objęciach śmierci", tom 2

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Śmigiel, Łukasz - "Daemon"

 Black, Holly - "Królowa niczego"

 Jameson, Hanna - "Ostatni"

 Pilipiuk, Andrzej - "Przyjaciel człowieka"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

Linki

Pilipiuk, Andrzej - "Czerwona gorączka"
Wydawnictwo: Fabryka Slów
Data wydania: Kwiecień 2007
ISBN: 978-83-60505-30-4
Oprawa: miękka/twarda
Format: 125 x 195
Cena: 29,99/39,99
seria: Bestsellery polskiej fantastykiPilipiuk, Andrzej - "Czerwona gorączka"

W recenzji „Wieszać każdy może” wyraziłem opinię, że Andrzej Pilipiuk prowadzi podwójne życie literackie. Z jednej strony pisane na kolanie historyjki o Jakubie Wędrowyczu, z drugiej – trylogia o kuzynkach Kruszewskich, zbiór opowiadań „2586 kroków”. Bez wątpienia ilość podejmowanych tematów świadczy o olbrzymim potencjale autora. Niesie to również za sobą zagrożenia – nigdy nie wiadomo, która strona mocy, jasna czy ciemna, w danym momencie „opętała” pisarza. Na szczęścia dla czytelników „Czerwona gorączka” to okazja do zapoznania się z jego ciekawszym obliczem. Po kolei jednak.

Wydaje się, że po życzliwym przyjęciu antologii „2586 kroków” Pilipiuk postanowił pójść za ciosem. Dlatego podobnie jak w poprzednim niewędrowyczowym zbiorze postawił na różnorodność gatunków. Niewątpliwie najciekawsze w bogatym dorobku Pilipiuka są utwory, których akcja związana jest z historią naszego kraju. Pisarz, z wykształcenia historyk, a dokładniej rzecz biorąc archeolog, potrafi zauroczyć czytelnika plastycznością wizji, wykorzystując do tego swą nietuzinkową wiedzę. I obojętnie czy będziemy wraz z doktorem Skórzewskim przemierzać zaśnieżone ulice rewolucyjnego Petersburga („Czerwona gorączka”), staniemy na pokładzie sterowca („Zeppelin L-59/2”) albo wyruszymy w podróż nawiedzonym pociągiem („Wujaszek Igor”) – autentyzm i realizm są wręcz namacalne.
Jednakże „Czerwona gorączka” to nie tylko zabawą z historią. Mamy do czynienia także z klasyczną opowieścią fantasy („Niebieski trąd”) i satyrą na dzisiejsze tabloidy („Silnik z Łomży”) oraz genialne pomysły rządzącej elity („Operacja Szynka”). Trzeba jednak zauważyć, że nie z każdej próby autor wychodzi zwycięsko. Mam zastrzeżenia do „Gruchy” – opowiadania o dręczeniu uczniów przez sadystyczną nauczycielkę. Rozumiem, że autor nie cierpi polskiego systemu edukacji, ale czy faktycznie wszyscy nauczyciele w Polsce to wredne istoty? Być może przemawia przeze mnie solidarność zawodowa (sam jestem nauczycielem), niemniej uważam ten utwór za jeden ze słabszych w zbiorze. Mało ciekawie prezentuje się „Piórko w żywopłocie” – kolejna wyprawa Pilipiuka w krainę dzieciństwa połączona z historią szpiegowską. Nie zachwyca także „Błękitny trąd”: nie jest to jednak złe opowiadanie – raczej po prostu przeciętna historyjka niewnosząca nic nowego do gatunku.
Sporą niespodzianką jest za to „Po drugiej stronie”. Napisane, podobno, wspólnie z żoną Katarzyną. Chyba nikt nie spodziewał się, że spod pióra „Wielkiego grafomana” może wyjść taka subtelna i delikatna opowieść o miłości i zawiłościach ludzkiego losu. Ciekawą mieszanką jest „Gdzie diabeł mówi dobranoc” – wizja opanowanej przez Islam Europy niczym z twórczości Rafała A. Ziemkiewicza a napisana stylem Marcina Wolskiego.
W zbiorze znajdziemy także kolejną historię o doktorze Skórzewskim oraz opowieść dziejącą się w realiach „Atomowej ruletki”. I tu mam dobrą i złą wiadomość. Tytułowa „Czerwona gorączka” jest jednym ze słabszych utworów, jakie można przeczytać w tej książce. Pomimo pomysłu, dobrego punktu wyjścia, seria morderstw w rewolucyjnym Petersburgu zawodzi łatwo przewidywalną intrygą. O niebo ciekawszy jest „Samolot Ribbentropa”. Muszę się przyznać, że wizja naszej ojczyzny jako światowego mocarstwa, z którym boi się zadrzeć nawet Wuj Sam bardzo przypadła mi do gustu.
Ostatnio wydane przez „Fabrykę” zbiory opowiadań spotkały się z zarzutem, że zawierają za mało premierowych tekstów. Było to szczególnie widoczne w „Czarnej szabli” Jacka Komudy, gdzie większość utworów została już wcześniej opublikowana. W wypadku recenzowanej tu książki jest znacznie lepiej – owszem, mamy powtórkę z rozrywki m.in.: „Gruchę”, „Zeppelin L-59/2” i „Błękitny trąd”, ale stanowią one mniejszość i do tej pory były porozrzucane po kilku książkach i czasopismach.

„Czerwona gorączka” jest taka jak cała twórczość Andrzeja Pilipiuka. Raz zachwyca inwencją, by za chwile rozczarować zmarnowanym pomysłem. Mnie najbardziej zabrakło jakiegoś mocnego punktu – opowiadania, które stałoby się symbolem, znakiem rozpoznawczym antologii. Niemniej, tak jak większość książek tego autora, w ostatecznym rozrachunku „Czerwona gorączka” jest rzeczą godną polecenia.


Ocena: 7/10
Autor: Adam "Tigana" Szymonowicz


Dodano: 2007-05-27 12:41:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Corey, James S.A. - "Prochy Babilonu"


 King, Stephen - "Instytut"

 Flint, Eric - "1632"

 Simmons, Dan - "Zimowe nawiedzenie"

 Butcher, Jim - "Zmiany"

 Tolkien, J.R.R. - "Upadek Gondolinu"

 Cherezińska, Elżbieta - "Wojenna korona"

 Raduchowska, Martyna - "Fałszywy Pieśniarz"

Fragmenty

 Collins, Suzanne - "The Ballad of Songbirds and Snakes"

 Dick, K. Philip - "Możemy cię zbudować"

 Heinlein, Robert A. - "Drzwi do lata"

 Archer, K.C. - "Instytut" #1

 Lebbon, Tim - "Milczenie"

 Maszczyszyn, Jan - "Necrolotum"

 Jensen, Danielle L. - "Królestwo Mostu"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS