NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Zelazny, Roger - "Pan Światła" (Zysk i S-ka)

Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Ukazały się

Kozak, Magdalena - "Minas Warsaw"


 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

Linki

Pacyński, Tomasz - "Wrzesień"
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA
Data wydania: 2002
Oprawa: miękka
Format: 14,2x20,5
ilość stron: 296Pacyński, Tomasz - "Wrzesień"

Dlaczego losy poszczególnych narodów potoczyły się tak a nie inaczej? Co by było gdyby? Jakie czynniki w układance dziejów są tak naprawdę ważne? Historia alternatywna od kilkunastu lat zajmuje istotne miejsce wśród rozważań politologów i historyków. Na tę płaszczyznę wkroczył w książce „Wrzesień” Tomasz Pacyński. Prawdę powiedziawszy, uczynił to nad wyraz sprawnie. Nie raz, nie dwa książkowa rzeczywistość wprawi czytelnika zarówno w zadumę, jak i spowoduje zaskoczenie.
„Wrzesień” jest wielowymiarowy. Wczytując się w kolejne strony poznajemy historię ludzi pochłoniętych przez wir wydarzeń. Nie są to jednak epiccy bohaterowie, ponadludzcy herosi, którzy mogliby zostać zapamiętani przez przyszłe pokolenia w rozlicznych mitach i legendach. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy gdyby żyli w normalnych czasach, prawdopodobnie niczym szczególnym by się nie wyróżniali. Nasuwa się pytanie, skoro nie są to takie zwyczajne czasy, jaka jest to w takim razie rzeczywistość? Otóż tego zdradzić mi nie wolno, czytelnik sam musi się przekonać o zawiłościach fabuły. Poznając poszczególne fakty, odkrywając poprzez pryzmat losów bohaterów książkową historię alternatywną, krok po kroku rzeczywistość skonstruowana przez autora staje się dla nas jasna.
Zgłębiając losy postaci, zgłębiamy losy naszego narodu i kraju. Znów powracają typowo polskie wady, narodowe resentymenty, negatywne cechy, które zadecydowały w wiekach ubiegłych o klęskach. Oczywiście i dla polskiego narodowego romantyzmu miejsce się znajdzie. Nie ma to jak w las zapaść i z wrogiem partyzancko się potykać. Obowiązek taki, jak widać, przechodzi z ojca na syna. Takie nasze dziedzictwo narodowe. I w książkowej rzeczywistości my, Polacy, jesteśmy tacy sami.
Taka sama – niemile realistyczna – jest również we „Wrześniu” wielka polityka. Nie ma w niej miejsca na współczucie, są tylko interesy poszczególnych państw i racja stanu mocarstw. Jest moja korzyść i twoja strata. Dokonując w XVIII wieku rozbioru Polski państwa zaborcze nie interesowały się losem naszego narodu, ważne dla nich były nowe ziemie, nowe surowce, nowe zdobycze. Czytając książkę Pacyńskiego jesteśmy świadkiem działania właśnie tego typu mechanizmu. Przecież jedyne istniejące tak naprawdę perpetuum mobile, jakim jest ogólnoświatowa polityka, musi zgodnie ze swoją naturą ciągle być w ruchu. Pomimo szumnych zapowiedzi nigdy nie będzie końca historii.
Reasumując, należy stwierdzić, że „Wrzesień” to książka bardzo dobra. Czyta się ją przyjemnie, autor sprawnie i z pomysłem odkrywa kolejne aspekty wykreowanej rzeczywistości. Bohaterowie są wyraziści, ciekawie nakreśleni, nie papierowi, lecz z krwi i kości. Fabuła co jakiś czas zaskakuje, pozwala spojrzeć na historyczne i wcześniej już przedstawione książkowe wydarzenia z innej perspektywy. Przede wszystkim zaś skłania do refleksji, a takie książki zapamiętuje się przecież najdłużej. Mówiąc krótko, kto nie czytał, tego błąd. Aczkolwiek i na szczęście można go szybko naprawić.Ocena: 8/10
Autor: Michał Dec
Dodano: 2007-05-07 15:35:24
Komentarze

Sortuj: od najstarszego | od najnowszego

kurp - 18:15 07-05-2007
Witamy na łamach nowego recenzenta! ;)
Książka, faktycznie, ciekawa. Czytałem z pewnym mozołem i wtedy poskąpiłbym tak wysokiej oceny, ale "Wrzesień" przechodzi próbę czasu - książka zapada w pamięć i "zostaje w głowie". Bardzo dobra literatura. I bardzo dużo można wyczytać spod powierzchni fabuły. Fantastyka z wysokiej półki.

Komentuj


Konkurs

Wygraj "Bitwę bliźniaków"


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS