NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Bardugo, Leigh - "Dziewiąty dom"

antologia - "Gladiatorzy"

Ukazały się

Kulikow, Roman - "Sztych"


 Fitas, Bartłomiej - "Umarli nie wracają"

 Lee, Edward - "Bighead"

 Roth, Veronica - "Wybrańcy"

 Lunde, Maja - "Ostatni"

 Cholewa, Michał - "Dzika Karta"

 Silvera, Adam - "Syn nieskończoności"

 Watts, Peter - "Wir" (audiobook)

Linki

Gaiman, Neil - "Chłopaki Anansiego"
Wydawnictwo: Mag
Tytuł oryginału: Anansi Boys
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Data wydania: 2006
Format: 115 x 185 mm
Liczba stron: 342Gaiman, Neil - "Chłopaki Anansiego"

Do poznania twórczości Neila Gaimana zabierałem się już od jakiegoś czasu. Czekają już nawet na swoją kolej „Rzeczy ulotne”. W tzw. międzyczasie otrzymałem w urodzinowym prezencie „Chłopaków Anansiego” i po przeczytaniu ich czas ów podarek ocenić.

Przyznam, że nie za bardzo lubię fantasy z elementami naszej rzeczywistości czy światy równoległe do naszego (choć muszę przyznać, że takie „Dziecko na niebie” Jonathana Carolla nawet mi się podobało). „Chłopaki Anansiego” to historia dwóch braci, którzy spotykają się dopiero po śmierci tytułowego Anansiego – Boga-Pająka, wielkiego żartownisia, inteligenta i przechery, który nie raz dał solidnie w kość swemu synowi Charliemu Nancy, zwanego (w zasadzie bez powodu) Grubym Charlim. Oczywiście o boskości swego ojca Charlie nic nie wie, choć ma świadomość, że choćby nazwy przez niego nadane przylegają jak smoła i nie sposób się od takiego przezwiska oderwać (czego Gruby Charlie jest dowodem). Nie uchodzi jego uwadze także przewrotność ojca, przez którą nieraz najadł się wstydu.
Niezbyt udane dzieciństwo i sposób bycia ojca sprawiają, że Gruby Charlie z lubością delektuje się faktem, że Anansi pozostał za oceanem, na Florydzie i daleko mu do mieszkającego w Anglii syna, który wraz z matką przeniósł się tam po tym, jak ta zdecydowała się opuścić męża.
Życie Grubego Charliego nie jest usłane różami, ma jednak pewne plusy: spokojna, choć nie bezstresowa praca w Agencji Grahame’a Coatsa zajmującej się finansami sławnych osobistości, mały, ale swojski domek oraz narzeczona Rosie, która zamierza go poślubić wbrew nieznoszącej kandydata matce.
Zdawałoby się, że da się to wszystko jakoś zaakceptować. Do czasu...
Punktem zwrotnym historii jest śmierć Anansiego i wyjawienie Charliemu przez stare przyjaciółki rodziny, że ma brata, Spidera, który jest „tym lepszym, przystojniejszym, mądrzejszym i w ogóle” bratem. Na swoje nieszczęście, Charlie postanawia poznać Spidera i prowokuje jego przyjście...
Pojawienie się Spidera w życiu Grubego Charliego wywraca je do góry nogami: wykorzystujący swój urok Spider podszywa się pod brata, nazbyt blisko zajmuje się jego narzeczoną, sprawia kłopoty w pracy i jak tylko może uprzykrza jego życie. To wszystko nie pozostaje oczywiście bez reakcji zmęczonego wszystkimi problemami Charliego Nancy...

Nie jest łatwo walczyć o swoje, zwłaszcza z bratem, a do tego z bratem posiadającym boskie umiejętności i cechy. Tutaj właśnie mamy do czynienia z umiejętnie wplecionymi elementami fantastycznymi. Jest to o tyle ważne, że książka jest spójna i czytelnik otrzymuje interesującą, pełną humoru, ale także dobrze wkomponowanej refleksji i interesujących motywów historię. Co istotne, wzbogacają ją interesujące zarówno rzeczywiste jak i fantastyczne postaci, do których w większości czuje się pewną dozę sympatii.
Gaiman pisze bardzo płynnym, łatwo przyswajalnym stylem. Czasem zwraca się bezpośrednio do czytelnika, czasem umiejętnie wplata jakieś powszechnie znane motywy urabiając je na swój sposób, nieraz okraszając swoistym, interesującym humorem. Uważny czytelnik wyłapie za pewne kilka interesujących smaczków. Nie tylko dotyczących wykorzystanych w książce motywów, ale przewijających się w powieści elementów, które po jej przeczytaniu ukazują się czasem w nieco innym świetle.

„Chłopaki Anansiego” są przykładem świetnej książki, która pozwala bardziej przychylnym okiem spojrzeć na powieści z pogranicza naszej i tej fantastycznej rzeczywistości. Myślę, że dzięki niej wiele osób wychyli nos z bardziej tradycyjnego kręgu literatury fantasy, wzbogacając się i poszerzając swoje horyzonty. Trzeba je tylko namówić do lektury.
Z fantastyką jest jak z muzyką. Ciężko zamykać się w jednym, określonym kręgu muzycznym. Zwłaszcza gdy pojawia się coś, czego jednoznacznie nie możemy zaszufladkować, a co zawiera bliskie nam i jednocześnie nowe, ale godne uwagi elementy. Sięgając czasem po coś mocno odmiennego od konwencji, do której przywykliśmy pozwalamy, aby nasze doznania nabierały świeżości, większej wartości. Otwieramy się bardziej na inne, często bardzo interesujące motywy. Czymś takim jest dla mnie twórczość Neila Gaimana.P.S. Serdecznie dziękuję Pani S. za podarowanie mi niniejszej książki. ;-)Ocena: 8/10
Autor: Galvar


Dodano: 2007-05-06 20:24:26
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

"Kraina Lovecrafta" - książka a serial


 Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"

 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

Recenzje

Pullman, Philip - "Tajemna wspólnota"


 Morgan, Richard - "Trzynastka"

 Butcher, Jim - "Zimne dni"

 antologia - "Cyberpunk Girls"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 antologia - "Wigilijne opowieści"

 Vonnegut, Kurt - "Sinobrody"

 Sanderson, Brandon - "Migawka"

Fragmenty

 Noni, Lynette - "Szept"

 Bishop, Anne - "Światło i Cienie"

 Hibberd, James - "Ogień nie zabije smoka"

 Bester, Alfred - "Człowiek do przeróbki

 Scalzi, John - "Ostatnia imperoks"

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2021 nast.pl     RSS      RSS