NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Wroczek, Szymun - "Piter. Bitwa bliźniaków"

Baoshu - "Odzyskanie czasu"

Ukazały się

Bradbury, Ray - "Green Town"


 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Hufflepuff)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Gryffindor)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Slytherin)

 Rowling, Joanne K. - "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" (Ravenclaw)

 Sanderson, Brandon - "Dawca przysięgi", część 2 (twarda okładka)

 Roanhorse, Rebecca - "Wyścig do słońca"

 Miller, Frank; Wheeler, Thomas - "Przeklęta"

Linki

Stackpole, Michael A. - "Kartomancja"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Stackpole, Michael A. - "Epoka Wielkich Odkryć"
Tłumaczenie: Jan Pyka
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-7301-955-3
Liczba stron: 548
Tom cyklu: 2Stackpole, Michael A. - "Kartomancja"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

„Kartomancja” Michaela A. Stackpole’a ponownie przenosi nas do świata Dziewięciu Księstw, nad którymi zbierają się coraz ciemniejsze chmury. Sytuacja polityczna między Deseirionem a Nalenyrem się zaognia, starcie między nimi wydaje się nieuniknione i wybuch wojny to tylko kwestia czasu. Mało tego, na południu nie wiadomo skąd pojawiła się armia, która w błyskawicznym tempie, podbijając wszystko, zmierza do Kelewanu – dawnej stolicy cesarstwa. Wszystko wskazuje, że powraca konflikt, który jak się wydawało zakończył się tysiące lat wcześniej.
Na tym tle przedstawione są losy bohaterów. Keles próbuje wydostać się z niewoli u księcia Pyrusta, Ciras i Borosan kontynuują wyprawę w poszukiwaniu uśpionej Cesarzowej, Jorim uczy się magii na odległym kontynencie próbując zaakceptować boskie dziedzictwo, a książę Cyron próbuje ratować swoje państwo zarówno przed zagrożeniem zewnętrznym jak i wewnętrznym – w postaci nieprzychylnych ministrów i wrogo nastawionej arystokracji.

Mniej więcej pierwszą połowę „Kartomancji” czyta się równie przyjemnie jak tom wcześniejszy – „Tajną mapę”. Z zaciekawieniem obserwuje się przygody bohaterów, patrzy, jak przezwyciężają coraz to nowe przeszkody na swojej drodze. Nie jest to może specjalnie oryginalna fabuła, ale przedstawiona w sposób na tyle interesujący, że nie zwraca się na to zbytniej uwagi. Całkiem nieźle pokazane są rozgrywki o władzę między księciem Cyronem a nieprzychylnymi mu urzędnikami. Dwie prawie niezależne władze w jednym państwie to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie i cała historia Nalenyru przedstawiona w „Kartomancji” jest tego przykładem. Gdy górę biorą osobiste ambicje, dobro kraju zostaje odsunięte na dalszy plan.
Niestety – im dalej, tym gorzej. Stackpole popełnił klasyczny grzech fantasy i popadł w utarte schematy. „Epoka Wielkich Odkryć” z całkiem przyjemnej historii o wyprawach w nieznane i utarczkach między poszczególnymi państwami przerodziła się w epopeję, w której nieliczni ratują świat przed Wielkim Złem i Zagładą. Końcówka książki jest zwieńczeniem tego trendu. Bohaterowie odkrywają w sobie niezwykłe i oczywiście potężne zdolności, jedno nieprawdopodobne zdarzenie goni drugie, a śmierć i zniszczenie zataczają coraz szersze kręgi. W finale mamy zaskakujący (przynajmniej w intencjach autora) cliffhanger, który ma czytelnika trzymać w napięciu aż do następnego tomu, ale mnie osobiście raczej zniechęcił do poznawania dalszych dziejów Dziewięciu Księstw. Zresztą patrząc, w jakie fabularne koleiny wpadła „Kartomancja”, już teraz jestem w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, co będzie się działo w „The New World” – ostatnim tomie cyklu.

Powyższy akapit nie oznacza, że „Kartomancja” jest złą książką. Nadal czyta się ją całkiem nieźle dzięki umiejętnościom pisarskim autora – które, choć nie powalają na kolana, to sprawiają wrażenie solidnej rzemieślniczej roboty. Jest raczej wyrazem zawodu, jakiego doświadczyłem podczas lektury tej powieści. Stackpole w „Tajnej mapie” stworzył świat mający kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, ale „Kartomancją”, a szczególnie jej drugą połową, rozmienił ten dorobek na drobne. W efekcie otrzymujemy kolejny cykl o heroicznych czynach nadprzyrodzonych postaci, gdzie całkiem sensowne mechanizmy rządzące przedstawionym światem są naginane na potrzeby mało wyszukanej fabuły.
Pora na konkluzję, a ta może być tylko jedna. „Kartomancja” to powieść dla fanów klasycznego, stereotypowego fantasy. Językowo lepsza od większości dostępnych na rynku książek z tego nurtu, ale fabularnie niczym się nie wybijająca ponad szarą przeciętność. Szkoda, bo materiał na coś więcej był – lecz został roztrwoniony.Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-04-15 17:14:56
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?


 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Rysio Snajper"


 Pullman, Philip - "La Belle Sauvage"

 Flamma, Adam - "Wiedźmin. Historia fenomenu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Trzeci front"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

 Jordan, Robert - "Wojownik Altaii"

 Scalzi, John - "Imperium w płomieniach"

Fragmenty

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

 Dworakowski, Witold - "Wieczny buntownik"

 Ziębiński, Robert - "Dzień wagarowicza"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu" (przedmowa)

 Hendel, Paulina - "Czarny świt"

 Baoshu - "Odzyskanie czasu"

 Canavan, Trudi - "Klątwa kreatorów"

 Clare, Cassandra & Chu, Wesley - "Czerwone Zwoje Magii"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS