NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Majka Paweł, Rusak Radosław - "Czerwone żniwa. Uderzenie wyprzedzające"

Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

Ukazały się

Martin, George R.R. - "Lodowy smok" (nowe ilustracje)


 Vonnegut, Kurt - "Matka noc"

 Czajka-Kominiarczuk, Katarzyna - "Zwierzenia popkulturalne"

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Maas, Sarah J. - "Szklany tron" (oprawa twarda)

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Gołkowski, Michał - "Bramy ze złota. Zmierzch Bogów"

 Ćwiek, Jakub - "Stróże 2: Brudnopis Boga"

Linki

Stackpole, Michael A. - "Kartomancja"
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Stackpole, Michael A. - "Epoka Wielkich Odkryć"
Tłumaczenie: Jan Pyka
Data wydania: Marzec 2007
ISBN: 978-83-7301-955-3
Liczba stron: 548
Tom cyklu: 2Stackpole, Michael A. - "Kartomancja"
nutka Posłuchaj recenzji w formacie mp3

„Kartomancja” Michaela A. Stackpole’a ponownie przenosi nas do świata Dziewięciu Księstw, nad którymi zbierają się coraz ciemniejsze chmury. Sytuacja polityczna między Deseirionem a Nalenyrem się zaognia, starcie między nimi wydaje się nieuniknione i wybuch wojny to tylko kwestia czasu. Mało tego, na południu nie wiadomo skąd pojawiła się armia, która w błyskawicznym tempie, podbijając wszystko, zmierza do Kelewanu – dawnej stolicy cesarstwa. Wszystko wskazuje, że powraca konflikt, który jak się wydawało zakończył się tysiące lat wcześniej.
Na tym tle przedstawione są losy bohaterów. Keles próbuje wydostać się z niewoli u księcia Pyrusta, Ciras i Borosan kontynuują wyprawę w poszukiwaniu uśpionej Cesarzowej, Jorim uczy się magii na odległym kontynencie próbując zaakceptować boskie dziedzictwo, a książę Cyron próbuje ratować swoje państwo zarówno przed zagrożeniem zewnętrznym jak i wewnętrznym – w postaci nieprzychylnych ministrów i wrogo nastawionej arystokracji.

Mniej więcej pierwszą połowę „Kartomancji” czyta się równie przyjemnie jak tom wcześniejszy – „Tajną mapę”. Z zaciekawieniem obserwuje się przygody bohaterów, patrzy, jak przezwyciężają coraz to nowe przeszkody na swojej drodze. Nie jest to może specjalnie oryginalna fabuła, ale przedstawiona w sposób na tyle interesujący, że nie zwraca się na to zbytniej uwagi. Całkiem nieźle pokazane są rozgrywki o władzę między księciem Cyronem a nieprzychylnymi mu urzędnikami. Dwie prawie niezależne władze w jednym państwie to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie i cała historia Nalenyru przedstawiona w „Kartomancji” jest tego przykładem. Gdy górę biorą osobiste ambicje, dobro kraju zostaje odsunięte na dalszy plan.
Niestety – im dalej, tym gorzej. Stackpole popełnił klasyczny grzech fantasy i popadł w utarte schematy. „Epoka Wielkich Odkryć” z całkiem przyjemnej historii o wyprawach w nieznane i utarczkach między poszczególnymi państwami przerodziła się w epopeję, w której nieliczni ratują świat przed Wielkim Złem i Zagładą. Końcówka książki jest zwieńczeniem tego trendu. Bohaterowie odkrywają w sobie niezwykłe i oczywiście potężne zdolności, jedno nieprawdopodobne zdarzenie goni drugie, a śmierć i zniszczenie zataczają coraz szersze kręgi. W finale mamy zaskakujący (przynajmniej w intencjach autora) cliffhanger, który ma czytelnika trzymać w napięciu aż do następnego tomu, ale mnie osobiście raczej zniechęcił do poznawania dalszych dziejów Dziewięciu Księstw. Zresztą patrząc, w jakie fabularne koleiny wpadła „Kartomancja”, już teraz jestem w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, co będzie się działo w „The New World” – ostatnim tomie cyklu.

Powyższy akapit nie oznacza, że „Kartomancja” jest złą książką. Nadal czyta się ją całkiem nieźle dzięki umiejętnościom pisarskim autora – które, choć nie powalają na kolana, to sprawiają wrażenie solidnej rzemieślniczej roboty. Jest raczej wyrazem zawodu, jakiego doświadczyłem podczas lektury tej powieści. Stackpole w „Tajnej mapie” stworzył świat mający kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, ale „Kartomancją”, a szczególnie jej drugą połową, rozmienił ten dorobek na drobne. W efekcie otrzymujemy kolejny cykl o heroicznych czynach nadprzyrodzonych postaci, gdzie całkiem sensowne mechanizmy rządzące przedstawionym światem są naginane na potrzeby mało wyszukanej fabuły.
Pora na konkluzję, a ta może być tylko jedna. „Kartomancja” to powieść dla fanów klasycznego, stereotypowego fantasy. Językowo lepsza od większości dostępnych na rynku książek z tego nurtu, ale fabularnie niczym się nie wybijająca ponad szarą przeciętność. Szkoda, bo materiał na coś więcej był – lecz został roztrwoniony.Ocena: 6/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-04-15 17:14:56
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Konkurs

Wygraj Kronikę World of WarCraft


Artykuły

Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady


 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e04)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e03)

Recenzje

Le Guin, Ursula K. - "Cała Orsinia"


 Lawrence, Mark - "Święta siostra"

 Aldiss, Brian W. - "Cieplarnia"

 Abercrombie, Joe - "Ostateczny argument" (oprawa twarda)

 Shannon, Samantha - "Zakon Drzewa Pomarańczy"

 Dick, Philip K. - "Nasi przyjaciele z Frolixa 8"

 Bardugo, Leigh - "Trylogia Grisza"

 Harrison, Harry - "Przestrzeni! Przestrzeni!"

Fragmenty

 Simon, Lars - "Lennart Malmkvist i osobliwy mops Buri Bolmena"

 Foster, Alan Dean - "Obcy"

 Hendel, Paulina - "Droga Dusz"

 Cook, Glen - "Port Cieni"

 Zbierzchowski, Cezary - "Distortion"

 Rak, Radek - "Baśń o wężowym sercu"

 Petrucha, Stefan - "Marvel: Spider-Man. Wiecznie młody"

 Kańtoch, Anna - "Diabeł w maszynie"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2019 nast.pl     RSS      RSS