NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Weeks, Brent - "Nocny anioł. Nemezis"

LaValle, Victor - "Samotne kobiety"

Ukazały się

Kingfisher, T. - "Cierń"


 Howard, Robert E. - "Conan. Księga pierwsza"

 Lloyd Banwo, Ayanna - "Kiedy byłyśmy ptakami"

 Jadowska, Aneta - "Tajemnica domu Uklejów"

 Sablik, Tomasz - "Mój dom"

 Pilipiuk, Andrzej - "Czasy, które nadejdą"

 Szmidt, Robert J. - "Szczury Wrocławia. Dzielnica"

 Bordage, Pierre - "Paryż. Lewy brzeg"

Linki

Hobb, Robin - "Czarodziejski statek", część 1
Wydawnictwo: Mag
Cykl: Kupcy i ich żywostatki
Tytuł oryginału: Ship of Magic
Data wydania: Styczeń 2007
ISBN: 978-83-7480-044-0
Oprawa: miękka
Liczba stron: 376
Tom cyklu: 1, część 1



Hobb, Robin - "Czarodziejski statek"

Książka ta jest pierwszym, podzielonym przez Maga na dwie części, tomem trylogii „Kupcy i ich żywostatki”. Akcja tego cyklu ma miejsce pomiędzy wydarzeniami opisanymi w „Skrytobójcy” i „Złotoskórym”, dzieje się jednak na południe od Królestwa Sześciu Księstw, w okolicach Miasta Wolnego Handlu, Jamaillii czy też Wysp Pirackich. Nie są to jednak jedyne różnice odróżniające tę serię od już w Polsce wydanych.

W „Żywostatkach” mamy do czynienia z kilkoma równorzędnymi bohaterami głównymi. Zbiorowym jest rodzina Vestritów, aczkolwiek każdy z jej członków odgrywa sporą rolę w opisywanej historii – historii rodzinnych problemów i zmagań oraz dziejów będącego w ich posiadaniu żywostatku „Vivacia”. Innymi ważnymi postaciami są piracki kapitan Bystry i marynarz Arogant Trell. Oprócz losów kupieckiej rodziny poznajemy zatem także dzieje pirackiego kapitana oraz jego załogi, kłębowiska węży, pewnego szalonego żywostatku „Niezrównanego” czy też niezwykłej artystki Amber. Autorka bardzo interesująco prowadzi te i inne wątki, umiejętnie splatając je ze sobą.

„Żywostatki” charakteryzują się także trzecioosobową narracją, co może trochę zdziwić czytelników przyzwyczajonych do pierwszoosobowej, zastosowanej przez autorkę w trylogiach o Skrytobójcy i Złotoskórym. Zabieg ten pomaga lepiej przedstawić uczucia głównych bohaterów oraz dać pełniejszy obraz fabuły.

Żywostatki są zbudowanymi z czarodrzewa statkami, ożywającymi po śmierci głowy rodziny w trzecim pokoleniu od ich wybudowania. Jest to z pewnością bardzo oryginalny motyw. Historię rodziny Vestritów i „Vivacii” zaczynamy poznawać właśnie tuz przed jej przebudzeniem. Żywostatki to niezwykłe, magiczne istoty, które do sprawnego funkcjonowania potrzebują stałej obecności kogoś z kupieckiej rodziny, do której należą. Żywy statek łączy z jego rodzina specjalna, mentalna więź. To ważny fakt, bo osamotniony, niezadowolony żywostatek może zgubić swoją załogę. Ma to także znaczenie dla losów rodziny Vestritów. Istotne jest też, że tylko żywostatek zdoła dostać się do Deszczowych Ostępów, z którymi można prowadzić bardzo intratny handel. Dużym atutem książki są wątki marynistyczne. Poznajemy życie i problemy marynarzy, pracę na statkach i gwar portów.

„Czarodziejski statek” czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Sprzyja temu dobry styl autorki, interesująca fabuła oraz ciekawe postacie, których w tej książce nie brakuje. Często budzą one u czytelnika żywe emocje, szczególnie swoim irytującym czy też nieodpowiedzialnym postępowaniem. Ciężko przejść obok ich zachowania obojętnie, co uważam za sukces pisarki. Udało jej się zachować sporo realizmu w losach bohaterów, głównie dzięki ich nierozpieszczaniu i poddawaniu twardym regułom życia. Plusem jest także fakt, że po skończeniu obu części ma się ochotę od razu sięgnąć po pozostałe. Książka jest naprawdę interesująca, oryginalna, wciąga i sprawia wiele radości z czytania. Mogę ją ze spokojem polecić, nie tylko fanom Robin Hobb.



Ocena: 8/10
Autor: Mariusz Miros


Dodano: 2007-04-14 16:44:35
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Plaża skamielin


 Zimny odczyt

 Wywiad z Anthonym Ryanem

 Pasje mojej miłości

 Ekshumacja aniołka

Recenzje

Hoyle, Fred - "Czarna chmura"


 Simmons, Dan - "Modlitwy do rozbitych kamieni. Czas wszystek, światy wszystkie. Miłość i śmierć"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Kay, Guy Gavriel - "Dawno temu blask"

 Lindgren, Torgny - "Legendy"

 Miles, Terry - "Rabbits"

 McCammon, Robert - "Królowa Bedlam"

 Simmons, Dan - "Czarne Góry"

Fragmenty

 Mara, Sunya - "Burza"

 Mrozińska, Marta - "Jeleni sztylet"

 Brzezińska, Anna - "Mgła"

 Rothfuss, Patrick - "Wąska droga między pragnieniami"

 Clarke, Arthur C. & Lee, Gentry - "Ogród Ramy"

 Sablik, Tomasz - "Próba sił"

 Kagawa, Julie - "Żelazna córka"

 Pratchett, Terry - "Pociągnięcie pióra. Zaginione opowieści"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2024 nast.pl     RSS      RSS