NAST.pl
 
Komiks
  Facebook
Facebook
 
Forum

  RSS RSS

 Strona główna     Zapowiedzi     Recenzje     Imprezy     Konkursy     Wywiady     Patronaty     Archiwum newsów     Artykuły i relacje     Biblioteka     Fragmenty     Galerie     Opowiadania     Redakcja     Zaprzyjaźnione strony   

Zaloguj się tutaj! | Rejestruj

Patronat

Zamiatin, Jewgienij - "My"

Watts, Peter - "Ognisty deszcz"

Ukazały się

antologia - "Kryształowe smoki 2019"


 Pilipiuk, Andrzej - "Księżniczka" (2020)

 Biedrzycki, Bartosz - "Zimne światło gwiazd"

 Campbell, Jack - "Zaginiona flota. Odważny" (2020)

 Kloos, Marko - "Wstrząsy wtórne"

 Nieściur, Sławomir - "Blokada"

 antologia - "Opowieści niesamowite z języka angielskiego"

 Chokshi, Roshani - "Srebrzyste węże"

Linki

Wrede, Patricia C. - "W poszukiwaniu smoka"
Wydawnictwo: ISA
Cykl: Wrede, Patricia C. - "Kroniki Zaczarowanego Lasu"
Data wydania: Styczeń 2007
Oprawa: miękka
Format: 135x205
Liczba stron: 192
Tom cyklu: 2Wrede, Patricia C. - "W poszukiwaniu smoka"

„W poszukiwaniu smoka” to drugi tom przygód Cimoreny – księżniczki wymykającej się baśniowym standardom. Pierwszy tom „Kronik Zaczarowanego Lasu”, czyli „Konszachty ze smokami” opowiadał o tym, jak bohaterka została Szefową Kuchni i Bibliotekarką Króla Smoków. Od tego czasu wiodła szczęśliwe życie na tym niezwykle odpowiedzialnym stanowisku, tylko od czasu do czasu przepędzając natrętnych rycerzy i książąt próbujących ją wyratować ze szponów (teoretycznie) okrutnego potwora.
Ta idylla zostaje przerwana, gdy na progu smoczej jaskini pojawia się Mendanbar – Król Zaczarowanego Lasu. Razem wyruszają odkryć, co się stało z zaginioną smoczycą Kazul oraz kto stoi za wysysaniem magii z domeny Mendabara. Oczywiście okazuje się, że obie sprawy są ze sobą połączone, a zamieszani we wszystko są podstępni magowie. Bohaterowie, uzbrojeni w kubły pełne mydlin z sokiem cytrynowym, stają do walki o przywrócenie status quo.

„W poszukiwaniu smoka” prezentuje te same zalety, jakie widać we wcześniejszej książce Wrede. Choć jest to utwór przeznaczony przede wszystkim dla młodszego czytelnika, dorośli także powinni znaleźć sporo satysfakcji czytając tę prześmieszną historyjkę. Autorka bardzo sprawnie wykorzystuje wszelkie baśniowe stereotypy, przekręcając je na swoje potrzeby. Dzięki temu na kartach jej książek zanurzyć się można w świat pełen absurdu, który na swój sposób jest urzekający. Umiejętnie wplecione elementy z wielu bajek sprawiają, że co chwilę napotyka się na znajome elementy, choć pokazane w bardzo krzywym zwierciadle. Co ważne, pisarka nie poprzestała tylko na powtórzeniu motywów z pierwszego tomu, ale wprowadziła sporo nowych elementów. Inna sprawa, że w tempie, w jakim to robi, inspiracja może jej się skończyć przed finałowymi tomami cyklu. Całe szczęście, na razie nie jest to nasze zmartwienie.
Powieść Patricii C. Wrede to ciepła i radosna opowieść, której lektura przysparza dużej dozy satysfakcji. Choć fabuła jest prosta jak drut, a zwroty akcji widać na kilometr, to czytając ani przez chwilę nie można się nudzić. Z przyjemnością przewraca się kolejne strony, raz po raz uśmiechając się pod nosem. Czas przy lekturze upływa błyskawicznie i zanim się człowiek obejrzy, zbliża się ku końcowi. Cóż, niecałe dwieście stron, w dodatku napisanych lekkim i płynnym stylem, to niewiele. Dla doświadczonego czytelnika to jeden wieczór, jednakże docelowy odbiorca, czyli dziecko w wieku 10-12 lat, powinien spędzić przy niej zdecydowanie więcej czasu.

Podobnie jak pierwszy tom cyklu Wrede, tak i „W poszukiwaniu smoka” to lektura, w której zarówno starsi jak i młodsi czytelnicy fantastyki znajdą coś dla siebie. Jako że piszę z punktu widzenia tej pierwszej grupy, rozpatruję tę powieść przede wszystkim jako pewnego rodzaju urozmaicenie, przerywnik między bardziej wymagającymi lekturami. W takiej roli drugi tom „Kronik Zaczarowanego Lasu” sprawdza się doskonale. Z czystym sumieniem mogę go polecić wszystkim, którzy jeszcze nie zapomnieli bajek czytanych im w dzieciństwie do snu.Ocena: 7/10
Autor: Shadowmage


Dodano: 2007-02-26 17:51:58
Komentarze
-Jeszcze nie ma komentarzy-
Komentuj


Artykuły

Sam Sykes - wywiad z autorem "Siedmiu czarnych mieczy"


 Wiedźmin Netfliksa: zachwyt czy rozczarowanie?

 Nie tylko Netflix animuje króliki, czyli „Wodnikowe Wzgórze” przez dekady

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e06)

 Gra o tron subiektywnym okiem (s08e05)

Recenzje

Vonnegut, Kurt - "Galapagos"


 Adeyemi, Tomi - "Dzieci krwi i kości" i "Dzieci prawdy i zemsty"

 Wilhelm, Kate - "Gdzie dawniej śpiewał ptak"

 Collins, Suzanne - "Ballada ptaków i węży"

 Bradbury, Ray - "Green Town"

 Taylor, Dennis E. - "Gdyż jest nas wielu"

 Butcher, Jim - "Opowieść o duchach"

 Harrow, Alix E. - "Dziesięć tysięcy drzwi"

Fragmenty

 Elison, Meg - "Księga Bezimiennej Akuszerki"

 Możdżeń, Konrad - "Chodź ze mną"

 Zamiatin, Jewgienij - "My"

 Urbanowicz, Artur - "Paradoks"

 Sykes, Sam - "Siedem czarnych mieczy"

 Kisiel, Marta - "Małe Licho i lato z diabłem"

 Masterton, Graham - "Dzieci zapomniane przez Boga"

 Hałas, Agnieszka - "Czerń nie zapomina"

Projekt i realizacja:sismedia.eu       Reklama     © 2004-2020 nast.pl     RSS      RSS